Elvis "Persleyn" Gracelandiin?

Ominpäin

Hei!

Olen tässä pähkäillyt ja unelmoinut, kun olen lähdössä syyskuussa Floridaan omatoimireissulle ensimmäistä kertaa eläessäni, että suosittelisitteko sisäistä lentoa Orlandosta- Memphisiin päiväseltään ja vierailua Elviksen Gracelandissa?
Käsitin, ettei meno-paluu lennot olisi kuin n. 138 euroa ja jos lähtisi aamusta ja palaisi illalla Orlandoon. Ehtiikö hyvin tutustua nähtävyyksiin Memphis Tennesseessä n.12 tunnin aikana?
Ja onko Gracelandiin yleensä paljon jonotusta?
Entä paljonko Memphisin airportilta sinne on matkaa?
Koskaan ei tiedä pääseekö ikinä enää Yhdysvaltoihin käymään, niin olisi upea kokemus sekin.
Varasin jo sisäiset lennot Fort Lauderdale- Orlando sekä Orlandosta takaisin Miamiin lomani loppuajaksi.
Autoa en ajatellut vuokrata suosituksista huolimatta, koska arka yksin ajelemaan siellä. Miami- Fort Lauderdale välin ajattelin taittaa julkisella, joko bussilla tai junalla.
Kiitos vastauksistanne

6

893

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Beale street

      Kuulostaa oikein hyvältä hyvältä suunnitelmalta jos sinua kerran Elvis ja Memphis kiinnostavat. Kannattaa vuokrata auto siellä Memphisin päässä niin pääset helposti liikkumaan ja ehdit varmman mahduttaa muutakin hauskaa siihen 12 tuntiin sillä en usko, että saat niin paljon aikaa kulumaan Gracelandissa. Itse en ole siellä vielä käynyt, mutta tarkoitus on kyllä käydä. Memphishän on kuuluisa myös barbequesta joten maistappa sitä ja mien on, ehditköhän tutustua Memphisin musiikkitarjontaan.

      • Ominpäin

        Niin, oiskoos New Yorkissa enemmän nähtävää päiväseltään, ei yöpymistä? Vai kenties Mississippi jokiristeily tms.?
        En taida jaksaa päiväretkee lennellä Niagaran putouksille tai Grand Canyonille. Vetää mehut, kun pitkät lennot.
        Nykiin sopiva reilu 2 h lento suuntaansa.


      • Grand Canyonille
        Ominpäin kirjoitti:

        Niin, oiskoos New Yorkissa enemmän nähtävää päiväseltään, ei yöpymistä? Vai kenties Mississippi jokiristeily tms.?
        En taida jaksaa päiväretkee lennellä Niagaran putouksille tai Grand Canyonille. Vetää mehut, kun pitkät lennot.
        Nykiin sopiva reilu 2 h lento suuntaansa.

        On matkaa 2500.mailia ja saman verran takaisin. Aikamoinen "paivamatka". Muista etta tama on iso maa.


      • Ominpäin
        Grand Canyonille kirjoitti:

        On matkaa 2500.mailia ja saman verran takaisin. Aikamoinen "paivamatka". Muista etta tama on iso maa.

        Mitäs se matka Nyciin sieltä Miamista on?
        Oiskoos se yhdessä päivässä mahdollista käydä ainakin tärkeimmät kohteet?
        Anteeksi maalaisuuteni (Tampereelta), huomenna muuttanen kaupunkiin ;)


      • to NY
        Ominpäin kirjoitti:

        Mitäs se matka Nyciin sieltä Miamista on?
        Oiskoos se yhdessä päivässä mahdollista käydä ainakin tärkeimmät kohteet?
        Anteeksi maalaisuuteni (Tampereelta), huomenna muuttanen kaupunkiin ;)

        on noin 1350 mailia.


    • Lonely_Riderrr

      ...on käymisen arvoinen paikka jossa kannattaa olla paikalla jo 9 aikoihin aamulla. Myöhemmin päivällä saattaa ruuhkaa ilmetä ja Gracelandin kartano-alue suljetaan melko aikaisin, muistaakseni joskus 3-4:n aikoihin lähtevät viimeiset kuljetukset lipunmyynti-alueelta. Elvis-matkamuistomyymälät ovat sitten piteempään auki Elvis Presley Boulevardin toisella puolella.

      Aika lyhyeltä tuntuu tuoolainen päiväreissu näin äkkiseltään ajateltuna. Memphisin lento-asema on kyllä suhteellisen lähellä, mutta muuten kaupungista jää kyllä varmasti paljon näkemättä. Suosittelisin yöpymistä ja auton vuokrausta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      317
      8123
    2. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      99
      6369
    3. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      174
      3673
    4. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      70
      2440
    5. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      40
      2430
    6. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      42
      2204
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      22
      2176
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      196
      2014
    9. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      83
      1877
    10. Olet kiva

      Olet kiva :)
      Ikävä
      48
      1575
    Aihe