Voiko Duact aiheuttaa verenpaineen nousua ja sydämen tykytystä? Mulla nämä oireet alkoivat heti, kun aloin ottamaan Duactia flunssaisen nuhan hoitoon.
Duact ja verenpaineen nousu
_ymmällään_
34351
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sisältää lääkeainetta, jonka sivuvaikutuksena on verenpaineen nousu ja tykytys. Olikohan lääkkeen nimi muistaakseni pseudoefedriini. Se supistaa nenän limakalvoja ja auttaa tukkoisuuteen, mutta sivuvaikutukset ovat nämä. Siksi sitä ei saakaan käyttää kuin tilapäisesti, olikohan niin, että maksimissaan 10 päivää.
Kiitos tiedosta. :)
Olen itselläni huomannut, että voin todella pahaan nuhaan syödä Duactia enintään viikon ajan ja enintään 2 tbl päivässä. Näiden ylityksen jälkeen alkaa verenpaine reagoida. Siitä huolimatta lääkärit mielellään tätä minulle määräisivät - en jaksa enää tapella asiasta vaan käyttämättömiä reseptejä alkaa kertymään :o)
Minulla on verenpainetautiin Bisoprol 10 mg ja Coversyl 2 mg, mutta paineet karkaavat Duactilla.
Oikein oli aiempi kirjoittaja muistanut, pseudoefedriinistä on kyse.
Sain nyt yskään Bricanyl-inhalaattorin, paineet nousivat vähän ja pulssi tuonne 80-100 tasolle, eli käyttämättä jää sekin tötterö. Nämä ovat tietenkin yksilöllisiä juttuja, minulla sama tapahtuu myös Salbutamolia sisältävillä valmisteilla.
Näin flunssa-aiheisia lääkkeitä pohdiskellen :o)