Sellasta kysyisin et voiko aikuisella olla suussa sammas kun pienen vauvan sammaksesta on paljon juttua.. Kattelin tossa mun kieltä ja se on sellanen valkonen eikä lähe hammaspyykillä pois..
Jos mulla nyt sammas on, ni tarvitaanko antibioottia vai millä lähtee pois ja oisko hyvä hoitaa nyt ennen synnytystä jos ehtii vai vasta synnytyksen jälkeen..?
Mulla tiistaina neuvola mistä aattelin kysyä mut jos joku osais jo neuvoa aikasemmin..
Kiitos etukäteen!
sammas
4
1933
Vastaukset 4
- äittä_2005
Kyllä luulisin että aikuisellakin voi olla. Olen kuullut ainakin että vanhuksilla ja vauvoilla sitä tavataan joten miksikäs ei muillakin..
Vauvoillahan sitä yritetään pois esim. puolukalla ja sitruunalla..Jos kokeilisit näillä,eihän näistä ainakaan haittaa ole(vaikkei olisikaan sammasta),ellet ole allerginen.. Eli happamalla sammasta pois. - voi olla
sitä vaan yleensä kutsutaan nimellä suun sieni-infektio.
Sammas on siis sienitulehdus suussa.
Se, että kielellä on valkea peite, ei kuitenkaan automaattisesti tarkoita, että sinulla olisi sienitulehdus.
Yleensäkään suun sienitulehdukset eivät vaadi lääkehoitoa, mikäli ei ole häiritseviä oireita, eli kirvelyä, poltetta,... Toi puolukka ja sitruunaohje on ihan hyvä lempeä konsti.
Hammaslääkärin vastaanotto on oikea paikka, jos epäilee sienitulehdusta suussaan. Lääkärit ei useinkaan ymmärrä mitään suusta.
Suurimmalla osalla ihmisiä on ihan normaalisti sientä suussa, joskus se vaan "roihahtaa", esim. vastustuskyvyn heikettyä (vanhukset) tai antibioottikuurin yhteydessä.
Minulla itselläni on ollut kerran sienitulehdus suussa, ja silloin sen kyllä huomasi: koko suu oli valkoisen peitteen peitossa, kun sen raaputti pois, oli alla kipeä verestävä limakalvo. - Anonyymi
Muutama sentti lämmintä vettä lasiin ja teelusikallinen ruokasoodaa. Harjaat hammasharjalla hellästi aamuin illoin viikon. Jos ei auta niin kyllä lääkäri neuvoo tujummat konstit.
- Anonyymi
Piti vielä tarkentaa että harjaa paikkaa missä samnas on. Useinhan se on kielessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73893
- 113799
- 140745
- 37732
- 70637
En haluaisi sanoa tätä
Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari40619Koska Sofia kertoo totuuden, että ovat eroneet miljonääri miehen kanssa?
Eikö olisi hänelle itselleen helpotus, kun voisi kertoa totuuden. Miksi salata asiaa ja pitkittää sitä harmaan tulevaisu179546- 32529
Vasemmiston aloite
Pyhäjärvellä, ihan hyvä aloite. Toteutus ja puhdistus pitäisi alkaa ihan omasta pesästä. Näkeehän tuon sokeakin mitä ja58503Muistelen lämmöllä
Se oli vaikein päätös, jonka olen joutunut tekemään. En pidä valehtelusta, mutta näin sait päätöksen asioille. Rakasti46502Onko suhtautuminen kaivattusi
Fyysiseen vetovoimaan muuttunut? Jos, mihin suuntaan? Tunnetko enemmän vai vähemmän vetoa häneen fyysisesti kuin silloin35484- 64474
- 69455
- 41446
Näyttää siltä ettet edes sinä.
Kukaan ei uskalla kohdata aitoa ja syvää sielun rakkautta. Hyvin harvat vain. Ihmisten on turha tavoitella sitä oikeaa31436- 45433
Maajussille morsian: Farmiviikon voittajat ja häviäjät - Itkua ja pettymystä ei salattu
Maajussille morsian -suosikkisarjassa farmiviikolla selviää, onko ilmassa "sitä jotakin". Rakkauden etsintä on täynnä i0432Hei, alettaisko oleen yhdessä?
Miltä tuntuisi jos joku ihminen josta tykkäät sanoisi haluavansa yhteen asumaan? Ajattelisitko menettäväsi vapauden, pys74426- 36422
Jos olen aiheuttanut pahaa, pyydän anteeksi
Jos olen omalla kirjoittelullani aiheuttanut täällä jollekin pahaa mieltä tai sotkenut asioita, niin pyydän sitä anteeks59405