Sellasta kysyisin et voiko aikuisella olla suussa sammas kun pienen vauvan sammaksesta on paljon juttua.. Kattelin tossa mun kieltä ja se on sellanen valkonen eikä lähe hammaspyykillä pois..
Jos mulla nyt sammas on, ni tarvitaanko antibioottia vai millä lähtee pois ja oisko hyvä hoitaa nyt ennen synnytystä jos ehtii vai vasta synnytyksen jälkeen..?
Mulla tiistaina neuvola mistä aattelin kysyä mut jos joku osais jo neuvoa aikasemmin..
Kiitos etukäteen!
sammas
4
1930
Vastaukset 4
- äittä_2005
Kyllä luulisin että aikuisellakin voi olla. Olen kuullut ainakin että vanhuksilla ja vauvoilla sitä tavataan joten miksikäs ei muillakin..
Vauvoillahan sitä yritetään pois esim. puolukalla ja sitruunalla..Jos kokeilisit näillä,eihän näistä ainakaan haittaa ole(vaikkei olisikaan sammasta),ellet ole allerginen.. Eli happamalla sammasta pois. - voi olla
sitä vaan yleensä kutsutaan nimellä suun sieni-infektio.
Sammas on siis sienitulehdus suussa.
Se, että kielellä on valkea peite, ei kuitenkaan automaattisesti tarkoita, että sinulla olisi sienitulehdus.
Yleensäkään suun sienitulehdukset eivät vaadi lääkehoitoa, mikäli ei ole häiritseviä oireita, eli kirvelyä, poltetta,... Toi puolukka ja sitruunaohje on ihan hyvä lempeä konsti.
Hammaslääkärin vastaanotto on oikea paikka, jos epäilee sienitulehdusta suussaan. Lääkärit ei useinkaan ymmärrä mitään suusta.
Suurimmalla osalla ihmisiä on ihan normaalisti sientä suussa, joskus se vaan "roihahtaa", esim. vastustuskyvyn heikettyä (vanhukset) tai antibioottikuurin yhteydessä.
Minulla itselläni on ollut kerran sienitulehdus suussa, ja silloin sen kyllä huomasi: koko suu oli valkoisen peitteen peitossa, kun sen raaputti pois, oli alla kipeä verestävä limakalvo. - Anonyymi
Muutama sentti lämmintä vettä lasiin ja teelusikallinen ruokasoodaa. Harjaat hammasharjalla hellästi aamuin illoin viikon. Jos ei auta niin kyllä lääkäri neuvoo tujummat konstit.
- Anonyymi
Piti vielä tarkentaa että harjaa paikkaa missä samnas on. Useinhan se on kielessä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Puukotus Kajaanissa
Kuka puukotti ja ketä? https://yle.fi/a/74-20247765 Vähemmän yllättäen päihteet mainittu501168- 16815
- 68732
- 63725
- 47694
Nainen, tässä olen kahden vaiheilla
Toinen pitäisi valita ja kummassakin on hyvät ja huonot puolensa. Toinen olisi sellainen pysyvä mutta työläs. Toinen taa69688Hyvä on sitten, jos et sitä s*ksiä halua kanssani.
Rakastetaan vaan toisiamme, voin käydä muualla tyydyttämässä fyysisenpuolen tarpeet. Puhumalla tämäkin olisi selvinnyt.131615Suloinen ja herkkä
Toiset huomioiva, räväkkä, yllättävä. Ei sellaisesta voi olla pitämättä.31585Humalassa autolla ajo.
Tuhti humala hyydytti kuljettajan Suomussalmella -sammui rattiin ,uutisoi Ylä-Kainuu.9540Minä muistan
Minä muistan sinut nauravana. Sellaisena, joka sai tavallisenkin hetken tuntumaan vähän kevyemmältä, kuin huoneeseen ol45508Tiesitkö? Jorma Uotisen EX-rakas on Helena Lindgren - Nämä ovat välit nyt: "Me ollaan..."
Jorma Uotinen ja Helena Lindgren olivat avoliitossa v. 1982-1999. Pariskunta oli aikansa näyttävä julkkispari, missä i8500- 4472
Hyvää yötä hurmuri
Iltaa haaveeni! Kauniita unia😘 Jospa me vielä nähtäis ja juteltais, suukoteltais ja halittais, siliteltäis ja hyväiltä24463Jäljitelmä Birginit
Ei jumaleisson, Jeffin vaimo kertoo et nää Hermesit olikin jäljitelmiä ja timangit labrarääsää. Anna mun kaikki kestää �104459Pitäisikö seksille asettaa huvivero?
(ja jos hankkisi todistuksen sen harrastamisesta velvollisuudesta tai lisääntymistarkoituksessa, saisi siitä vapautuksen113434- 16421
Olet pelottava ilme vakavana
Sitä alkaa ajatella äkkiä kaikenlaista. Synkkiäkin juttuja. Kai tässä oma mielikuvitus kun laukkaa. 🤔😳26417- 34404
- 35399
- 31389