sammas

rv 40

Sellasta kysyisin et voiko aikuisella olla suussa sammas kun pienen vauvan sammaksesta on paljon juttua.. Kattelin tossa mun kieltä ja se on sellanen valkonen eikä lähe hammaspyykillä pois..
Jos mulla nyt sammas on, ni tarvitaanko antibioottia vai millä lähtee pois ja oisko hyvä hoitaa nyt ennen synnytystä jos ehtii vai vasta synnytyksen jälkeen..?
Mulla tiistaina neuvola mistä aattelin kysyä mut jos joku osais jo neuvoa aikasemmin..
Kiitos etukäteen!

4

1755

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äittä_2005

      Kyllä luulisin että aikuisellakin voi olla. Olen kuullut ainakin että vanhuksilla ja vauvoilla sitä tavataan joten miksikäs ei muillakin..

      Vauvoillahan sitä yritetään pois esim. puolukalla ja sitruunalla..Jos kokeilisit näillä,eihän näistä ainakaan haittaa ole(vaikkei olisikaan sammasta),ellet ole allerginen.. Eli happamalla sammasta pois.

    • voi olla

      sitä vaan yleensä kutsutaan nimellä suun sieni-infektio.
      Sammas on siis sienitulehdus suussa.
      Se, että kielellä on valkea peite, ei kuitenkaan automaattisesti tarkoita, että sinulla olisi sienitulehdus.
      Yleensäkään suun sienitulehdukset eivät vaadi lääkehoitoa, mikäli ei ole häiritseviä oireita, eli kirvelyä, poltetta,... Toi puolukka ja sitruunaohje on ihan hyvä lempeä konsti.
      Hammaslääkärin vastaanotto on oikea paikka, jos epäilee sienitulehdusta suussaan. Lääkärit ei useinkaan ymmärrä mitään suusta.
      Suurimmalla osalla ihmisiä on ihan normaalisti sientä suussa, joskus se vaan "roihahtaa", esim. vastustuskyvyn heikettyä (vanhukset) tai antibioottikuurin yhteydessä.
      Minulla itselläni on ollut kerran sienitulehdus suussa, ja silloin sen kyllä huomasi: koko suu oli valkoisen peitteen peitossa, kun sen raaputti pois, oli alla kipeä verestävä limakalvo.

    • Anonyymi

      Muutama sentti lämmintä vettä lasiin ja teelusikallinen ruokasoodaa. Harjaat hammasharjalla hellästi aamuin illoin viikon. Jos ei auta niin kyllä lääkäri neuvoo tujummat konstit.

      • Anonyymi

        Piti vielä tarkentaa että harjaa paikkaa missä samnas on. Useinhan se on kielessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      20
      18744
    2. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      68
      5705
    3. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      5287
    4. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      37
      5166
    5. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      38
      5001
    6. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      77
      4909
    7. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      62
      4443
    8. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      43
      4117
    9. Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?

      Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on
      Suomalaiset julkkikset
      49
      3413
    10. Olitpa ikävän

      Kylmä eilen. Miksi ihmeessä?
      Ikävä
      49
      3095
    Aihe