sammas

rv 40

Sellasta kysyisin et voiko aikuisella olla suussa sammas kun pienen vauvan sammaksesta on paljon juttua.. Kattelin tossa mun kieltä ja se on sellanen valkonen eikä lähe hammaspyykillä pois..
Jos mulla nyt sammas on, ni tarvitaanko antibioottia vai millä lähtee pois ja oisko hyvä hoitaa nyt ennen synnytystä jos ehtii vai vasta synnytyksen jälkeen..?
Mulla tiistaina neuvola mistä aattelin kysyä mut jos joku osais jo neuvoa aikasemmin..
Kiitos etukäteen!

4

1933

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • äittä_2005

      Kyllä luulisin että aikuisellakin voi olla. Olen kuullut ainakin että vanhuksilla ja vauvoilla sitä tavataan joten miksikäs ei muillakin..

      Vauvoillahan sitä yritetään pois esim. puolukalla ja sitruunalla..Jos kokeilisit näillä,eihän näistä ainakaan haittaa ole(vaikkei olisikaan sammasta),ellet ole allerginen.. Eli happamalla sammasta pois.

    • voi olla

      sitä vaan yleensä kutsutaan nimellä suun sieni-infektio.
      Sammas on siis sienitulehdus suussa.
      Se, että kielellä on valkea peite, ei kuitenkaan automaattisesti tarkoita, että sinulla olisi sienitulehdus.
      Yleensäkään suun sienitulehdukset eivät vaadi lääkehoitoa, mikäli ei ole häiritseviä oireita, eli kirvelyä, poltetta,... Toi puolukka ja sitruunaohje on ihan hyvä lempeä konsti.
      Hammaslääkärin vastaanotto on oikea paikka, jos epäilee sienitulehdusta suussaan. Lääkärit ei useinkaan ymmärrä mitään suusta.
      Suurimmalla osalla ihmisiä on ihan normaalisti sientä suussa, joskus se vaan "roihahtaa", esim. vastustuskyvyn heikettyä (vanhukset) tai antibioottikuurin yhteydessä.
      Minulla itselläni on ollut kerran sienitulehdus suussa, ja silloin sen kyllä huomasi: koko suu oli valkoisen peitteen peitossa, kun sen raaputti pois, oli alla kipeä verestävä limakalvo.

    • Anonyymi

      Muutama sentti lämmintä vettä lasiin ja teelusikallinen ruokasoodaa. Harjaat hammasharjalla hellästi aamuin illoin viikon. Jos ei auta niin kyllä lääkäri neuvoo tujummat konstit.

      • Anonyymi

        Piti vielä tarkentaa että harjaa paikkaa missä samnas on. Useinhan se on kielessä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on totta mikä ei?

      Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?
      Kuhmo
      24
      2453
    2. Päivän aivopieru Trumpilta

      Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko
      Maailman menoa
      87
      1617
    3. Lopetetaanko tämä

      Juttu ja mennään eteenpäin? Pystytkö?
      Ikävä
      135
      1013
    4. Just saying

      Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.
      Ikävä
      143
      763
    5. Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa

      Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      99
      723
    6. Voisin antaa sulle nyt

      Halin❤️
      Ikävä
      54
      702
    7. Älä unohda minua

      Nainen ethän unohda minua. Asiat olisivat voineet mennä toisin, olisi vain pitänyt uskaltaa lähestyä sinua kun annoit si
      Ikävä
      80
      691
    8. Janpen Thai lopettanut, miksiköhän

      Hyvää apetta teki.
      Suomussalmi
      13
      687
    9. Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?

      Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v
      Tanssii tähtien kanssa
      12
      638
    10. Jos selviäisi että kaivattusi

      Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan
      Ikävä
      100
      637
    11. On väärin

      Tykätä ja haluta sua kun tilanne täysin mahdoton mutta minkäs teet. Mun sisällä roihuaa 🔥 kunpa tietäisit mitä sä minus
      Ikävä
      43
      612
    12. Tosi kiva on

      Joo. Mitä olisit menettänyt jos olisit paljastanut itsesi?
      Ikävä
      65
      571
    13. Toivotko vielä viestiä

      Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.
      Ikävä
      44
      569
    14. Olen ajellut Dieseleillä yli 50 vuotta.

      Enkä ole koskaan kaivannut sähköautoa.
      Hybridi- ja sähköautot
      141
      562
    15. Valtuuston kokous

      Kyl tuo Anita Ruokani on ihan pihalla,käy aika hitaalla.
      Kemijärvi
      44
      545
    16. Tehdään yhdessä itsestämme

      Parhaat versiot❤️ Se vaatii molemmilta hyvää itsetuntoa!
      Ikävä
      42
      540
    17. Kuka kaipaa T m?

      Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota
      Ikävä
      36
      520
    18. Miksi jotku naiset on niin tyhmiä

      Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä
      Ikävä
      54
      518
    19. Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?

      Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas
      Tanssii tähtien kanssa
      29
      516
    20. Mitä tunteita

      Sulla vielä on?
      Ikävä
      77
      514
    Aihe