Oras kuuluu olevan ainoa hyvä merkki, eikö maailmassa mikään muu osaa tehdä laatua ? Millaisia on esim, Damixa, Mora ja Grohe ?
Laadukkaat hanat ja suihkut ??
10
2475
Vastaukset
- laattua
mutta oras toimii ja kukkuu vuosikymmeniä.
- laaja valikoima
Hansgrohelta löytyy mukava valikoima laatuhanoja hintahaitarilla 100 - 3000 euroa.
- osas
kirjoittaa hanojen mersun oikein
- tehty kestämään
katso grohe.fi
- MMM
se on niin että Oras on ihan hyvä perusmerkki. Mutta niin ovat vähintään yhtä hyviä myös Mora, Damixa, Grohe ja Hansgrohe ym... Mitenköhän ne miljoonat muut eurooppalaiset pärjää ilman Orasta, tarkoitan vaan että Suomi on ainut maa missä Oraksella on moinen markkinaosuus. Ja osaa ne muutkin hanoja tehdä.
Se oras ei siis ole mikään hanojen mersu... - Katsomaan HG:tä
www.hansgrohe.com
- Anonyymi
Taloyhtiö vaati Orasksen hanoja. Saa kuulemma hyvin varaosia. Niin varmaan kauppa käy. Care mallin hana tiputtelee jo vajaan 2 vuoden käytön jälkeen. Grohen kanssa muissa asunnoissani ei koskaan ole ollut mitään ongelmia. Ne on ne sisäkalut ja rakenne noissa hanoissa, jotka ratkaisee. Onko muovia vai metallia jne
- Anonyymi
80 luvun alun oraksen hanat omakotitalossa eikä riputtele tai ole väjistynyt. Uudempi oraksen lavuaarin hana toisessa paikassa väljä eli tyhjää kahvassa vain nakse kuuluu.
Käyttö vaikuttaa myös kestoon jos tekee nopeita liikkeitä ja repii hanoja stoppariin ja painaa kovaa kiinni niin alkavat vuotaa ja vioittuvat.
Kannattaa käyttää järkevästi, vesivuoto hajonneesta hanasta mahdollinen ja riputtele at hanat tuhlaa kallista vettä ja luonnonvaroja. - Anonyymi
Nuukat eläkeläiset ostelee milloin mitäkin tarjoushanoja kylppäriremppoihinsa kun sillä säästää jonkun kympin. Muutaman vuoden päästä niitä tarjouslöytöjä vaihdellaan orakseen kun kukaan ei edes tunne merkkiä enää tai myisi osia niihin.
Sama juttu vessanpöntöissä.
Hyvä jos taloyhtiö vaatii ostamaan jotain tunnettua merkkikamaa. Orakseen saa hyvin osia vaikka olisi muuten keskinkertainen tuote. Mutta ihan hyviä ne on.
- Anonyymi
Itse olen pitänyt Hansgrohesta. https://kotikauppa.com/collections/hansgrohe?_pos=1&_psq=hans&_ss=e&_v=1.0 Kestänyt hyvin ja laadukas merkki. Oras on vähän vanhanaikainen mun makuun.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2212937Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell81647Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.51337- 1031216
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1231171- 751107
Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531032Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581025Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717937- 135922