Kukahan antaisi vinkin kuinka istutan vanhoihin maitotonkkin jotakin kesäkukkia...?
En osaa järkeillä miten sen tekisin- siis miten saan istutettua kukat ilman että joudun täyttämään koko maitotonkan mullalla, siihenhän menee ihan tolkuttomasti sitä, opiskelijalla ei varaa sellaiseen ;)
Onko kukaan keksinyt jotakin patenttia siihen tonkan suulle (ritilää, jotain täytettä tonkaan tms..)
Olisin todella kiitollinen kaikista vinkeistänne.
Olisi ihana saada vahnat tonkat hyötykäyttöön ja kukat niihin kukkimaan :)
maitotonkka
5
4384
Vastaukset
- ellit
Onko sulla käpyjä missään lähettyvillä ?
Täytä niillä ensin tonkka puoleenväliin ja niiden päälle harsoa, ettei multa ja kävyt sekoitu.Sitten multaa ja kasvit päälle.Itse laittaisin punaista tai valkoista tupakkaa keskelle ja sivuilla vaikkapa maahumalaa roikkumaan. Maahumala on kaunista ruukussa,mutta maassa se leviää älyttömästi.Maahumalaa on vihreänä ja kirjavana.
Keltapeippi tai hopeatäpläpeippi on kaunista roikkumassa.
Katsoppa tuolta niiden kuvia :
http://www.kekkila.fi/web/kortisto.nsf/sp?Open&cid=ContentB6DD1-7&kentta=1
Maahumala ja keltapeippi menestyvät maassa talven,jos sinulla on paikka minne ne istutat syksyllä, sinulla on seuraavanakin vuonna valmiit kukat,et tarvi ostaa ;)- ei leikkaa..
Ellit,Kiitos hyvästä vinkistäsi.Tätähän minä kokeilen :)
Mukavaa kevättä kukkien kera ;)
- maitotonkka
Maitotonkan minäkin ajattelin laittaa ja hyvä idea tuo käpyjuttu. Käykö orvokki tuon maahumalan kanssa samaan multaan? Siihen sivulle sopii kyllä joku roikkukasvi mutta viihtyykö kaikki kukat vierekkäin, esim. juuri orvokki? Kun muistaakseni olen kuullut että kaikki kasvit eivät viihdy vierekkäin..
- ellit
Kyllä orvokki sopii aivan mainiosti,siitä vain tulee kesänmittaan sellainen roikko, pitäis leikata aina välillä.Myös samettikukat ovat helppoja kasvattettavia,samoin ahkeraliisat,petuniat ym.
Useimmiten kesäkukat sopivat hyvin yhteen,kun vain muistaa kastella kuumina päivinä ;)
- Pikku-puutarhuri
Siellä on monia neuvoja.. Esim.
Voit laittaa maitotonkan pohjalle tai vaikka puolilleen keveillä muoviruukun tai tyroksin palasilla..
Jos vuoraa ruukun tai vaikka maitotonkan sisustaa kuplamuovilla
estämään kasvualustan ja juuripaakun jäätymistä talvella.
Kirja täynnä hyviä neuvoja ja niitä voipi soveltaa hienosti kekseliäisyydellä itsekkin omiin tarpeisiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892638Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2031668- 1161600
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411461Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641222Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761015- 56979
- 45867
- 64864
- 61835