naputtava rele?

clio2

Mikä on apumiehen puolen valolaitteistojen alapuolella oleva musta mötikkä? Siihen tulee 2- johtoa ja imusarjasta putki. Se mötikkä naputtaa aikansa moottorin sammuttamisen jälkeen. Moottorin käynti on myös epätasaista ja savuttaa aivan kuin saisi liikaa polttoainetta. Myös mittaritauluun ilmestyi moottorin kuva.

6

4222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tim

      Se on pakokaasun takaisinkierrätyksen venttiili eli ERG. Saattaa olla moottorin lämpötila-anturi risa, se aiheuttaa sen että polttoainetta annostellaan reilusti eli ohjain luulee että kone on kylmä ja rikastaa seosta. Erg yrittää epätoivoisesti kierrättää paksua pakokaasua. Kannattaa vaihtaa myös uudet tulpat ja lämpötila-anturi.

      • Kaljasatsi

        Jos se nyt kuitenkin olisi EVAP-kanisteri/venttiili eikä EGR. Käyntiin on turha arpoa mitään ilman tutkimista


      • Muha
        Kaljasatsi kirjoitti:

        Jos se nyt kuitenkin olisi EVAP-kanisteri/venttiili eikä EGR. Käyntiin on turha arpoa mitään ilman tutkimista

        Se on juurikin tuo EVAP magneetti venttiili...


      • ajaja
        Muha kirjoitti:

        Se on juurikin tuo EVAP magneetti venttiili...

        EVAP-kannu, mikä on sen tehtävä?


      • ***************'
        ajaja kirjoitti:

        EVAP-kannu, mikä on sen tehtävä?

        Varastoi polttoainesäiliöstä höyrystyvän polttoaineen aktiivihiileen joka osakuormalla imetään hyötykäyttöön moottoriin.


    • clio2

      Moottorin lämpötila-anturi/kosketin vaihdettiin. Nyt pelaa hienosti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      50
      1733
    2. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      76
      1375
    3. Kaupan työtekijä

      Kyllä on pahaa katsottavaa kun myyjällä on purtu kaula, hyvin epäsoveliasta
      Kuhmo
      39
      1319
    4. Olen päivä päivältä vain varmempi siitä että rakastan sinua

      Onhan se tällä tuntemisen asteella jokseenkin outoa, mutta olen outo ja tunne on tunne. 😊
      Ikävä
      89
      1144
    5. Verovähennysten poisto syö veronkevennykset pieni- ja keskituloisilta

      Kokoomuslaiset ja perussuomalaiset kansanedustajat jakavat kilvan postauksia, jossa kerrotaan miten kaikkien työssäkäyvi
      Maailman menoa
      159
      1047
    6. Oletko koskaan suuttunut jostain kaivatullesi?

      Mitä hän teki tai mitä tapahtui, mistä suutuit?
      Ikävä
      89
      1016
    7. Ai miehillä ei ole varaa maksaa

      Treffejä naiselle johon on ihastunut? Ihanko totta dusty miehet? Tekosyy. Haluatko laittaa 50/50 kaikki kulut parisuhtee
      Ikävä
      198
      994
    8. Olet mielessäni

      viimeisenä illalla ja ensimmäisenä aamulla. Ihastuin sinuun enkä voi tunteilleni mitään. Jos uskaltaisin, tunnustaisin s
      Ikävä
      21
      906
    9. 71
      894
    10. Olen paremman näköinen kuin sinä

      Jos aletaan sille tielle mies.
      Ikävä
      82
      861
    Aihe