Lempiyrttisi?

lillamy79

Sitä vielä utelisin, että mikä on lempiyrttinne?? Minkä yrtin olet kasvatuksen kautta todennut sitkeimmäksi, mikä taas on monikäyttöisin??

Itse tykkään basilikasta ja sitruunamelissasta. Oma kasvatusharrastus on vasta alussa - ekaa kertaa asunnossa kunnon ikkunalaudat ja oma pieni pihakin - sormet syyhyää :o)

8

758

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • nuuh

      helppo ja tuoksuu hyvälle. tietenkin myös tilli, persilja ja sitruunamelissa ovat suosikkejani.

    • lskjaljälkjg

      mikä milloinkin tuntuu ihanimmalta, tällä hetkellä tuoksuva basilika ikkunallani. Siellä kasvaa myös laakeri ja rosmariini, chili ja pari appelsiinipuuta.
      Ulkona yrttitarhani juuri kuori talven lumet harteiltaan. Siellä parhaiten menestyy tietysti oregano, jota perhoset rakastavat. Yrttitarhani onkin yhdistetty tuoksu & perhospuutarha. Ulkoyrteistä suosikkini on ranskalainen rakuuna, joka kasvaa ruukussa ja on yllätyksekseni selvinnyt jo parista talvesta. Saksankirveli on myös ihana. Voimakkaimmin leviää piparminttu, sitä ei tapa mikään. Tuoksuu kivalle kun laittaa sitä polkujen reunoille...aah, ihanaa, kun kesä tulee...Niin, sitruunamelissa on kiva salaatissa, jäävedessä ja kakkujen koristeena (orvokkien kanssa). Lipstikkaa suosittelen joka yrttitarhaan, se on komea ja maistuu liharuoissa ja salaateissakin (toiset kyllä erityisesti inhoavat!). Mitäs vielä...Ruohosipuli se vasta monikäyttöinen onkin, käy salaateista keittoihin ja levitteisiin, joka ruokaan. Viimekesänä kokeilin sitä valkosipulinmakuista ruohosipulia, mutta en kovasti tykännyt.
      Sellaisiakin yrttitarhassani kasvaa, joiden nimet olen autuaasti unohtanut (ja ovatko ne ylipäätään syötäviä...) Se on vähän sellainen sekametelisoppa...

    • The Real J.

      Omassa puutarhassani kasvaa yrtteinä väriminttu (monta eri lajiketta), piparminttu ja lipstikka. Väriminttu on komea kasvi, mutta harmillisen vähän tunnettu, ja voi sitä käyttää mausteena ihan hyvin. Piparminttua kylvin vasta viime keväänä eikä se vielä kesän aikana kovin ehtinyt kasvaa (kuivuus kai vaivasi). Lipstikka kasvoi alkuun aika komeasti mutta rupsahti sitten. Kuivuus kenties vaivasi tai sitten siihen iski jokin tauti/tuholainen. Noista oma suosikkini on tuo väriminttu.

    • suosikkini

      on Cannabis sativa. Erittäin monikäyttöinen, lääkkeeksi ja rentouttajaksi

      • vanha kokki

        osoitteesi meille kaikille, voi olla että virkavaltakin poikkeaa tervehtimässä sinua ja viljelyksiäsi.


      • en itse viljele, joten
        vanha kokki kirjoitti:

        osoitteesi meille kaikille, voi olla että virkavaltakin poikkeaa tervehtimässä sinua ja viljelyksiäsi.

        aika hyödyttömäksi jäisi se vierailu. Tiesitkö muuten, että kannabis on huomattavasti vähähaittaisempi päihde kuin meidän lempihuumeemme alkoholi. Tämä käy ilmi lukuisista tutkimuksista.


      • Samainen yrttimies
        en itse viljele, joten kirjoitti:

        aika hyödyttömäksi jäisi se vierailu. Tiesitkö muuten, että kannabis on huomattavasti vähähaittaisempi päihde kuin meidän lempihuumeemme alkoholi. Tämä käy ilmi lukuisista tutkimuksista.

        Torstaina klo 21.00 tulee YLE teemalta ohjelma kannabiksen terveysvaikutuksista.

        "Osa 1/5: Kannabis, yrttien paholainen vai taikajuoma? Uusimmat tulokset hasiksen vaikutusmekanismeista yllättävät tutkijatkin. Löydöt avaavat uusia mahdollisuuksia kivun, ahdistuksen, lihavuuden ja MS-taudin hoitoon." (www.telkku.com)


      • TV1, Klo 17.10
        Samainen yrttimies kirjoitti:

        Torstaina klo 21.00 tulee YLE teemalta ohjelma kannabiksen terveysvaikutuksista.

        "Osa 1/5: Kannabis, yrttien paholainen vai taikajuoma? Uusimmat tulokset hasiksen vaikutusmekanismeista yllättävät tutkijatkin. Löydöt avaavat uusia mahdollisuuksia kivun, ahdistuksen, lihavuuden ja MS-taudin hoitoon." (www.telkku.com)

        Prisma studio, aiheena mm. "Kannabiksen lääkekäytöstä rohkaisevia tuloksia."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Saana airola ja. muusikko spekulaatiota

      Saara airolan kirja muusikko mies. Oisko redrama tai lauri tähkä? Saana oli 13 v vuonna 2014 Tekoäly sanoo : tähkä Julki
      Yhteiskunta
      13
      1444
    2. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      53
      1364
    3. Miten kuvaisit tunteitasi

      tällä hetkellä?
      Ikävä
      105
      1105
    4. Jos saisit palata takaisin johonkin vuoteen

      Mikä vuosi se olisi? Ja mitä siinä hetkessä tapahtuisi?
      Ikävä
      121
      1071
    5. Mikä estää?

      tapaamisen, suhteen aloittamisen?
      Ikävä
      76
      726
    6. Miksi ETTE suostu selvittämään . . . . . ...

      Asioita jotka jääneet selvittämättä toisen osapuolen kanssa? Kertoisitteko miksi ette suostu? Vaikka teidän mielestä
      Ikävä
      168
      691
    7. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      107
      562
    8. Eilinen

      Herättikö eilinen jotain ajatuksia?
      Ikävä
      52
      562
    9. Wille Rydman on kansalaisten mielestä huonoiten onnistunut ministeri

      Onneksi olkoo Wille kärkipaikasta! Oletkin sen eteen tehnyt hartiavoimin töitä. "Ministeri Wille Rydman (ps) on kansala
      Maailman menoa
      368
      548
    10. Tajuan kyllä

      että molemmilla on omat elämänsä ja kuvionsa ja rakkaansa. En odota mitään enkä ole tunkemassa mihinkään. Kai silti saa
      Ikävä
      52
      515
    Aihe