koska montaa lasta en halua, ja nuori vielä olen.
Koska täällä vastustetaan aborttia niin paljon niin varmaan myöhäisemmällä iällä se ei sitten enää olisi saatavissa, joten teen sen nyt.
Sitten vanhempana ehkä haluan lapsia, vielä en edes halua. Nyt elän parasta nuoruutta, samoin kun mieheni joka ei myöskään lasta halua, (mut lupas maksaa abortin) Ja lupas että suhde jatkuu sitten kuin ei mitään.
Koska täällä vastustetaan aborttia niin paljon niin varmaan myöhäisemmällä iällä se ei sitten enää olisi saatavissa, joten teen sen nyt.
Sitten vanhempana ehkä haluan lapsia, vielä en edes halua. Nyt elän parasta nuoruutta, samoin kun mieheni joka ei myöskään lasta halua, (mut lupas maksaa abortin) Ja lupas että suhde jatkuu sitten kuin ei mitään.
Vastaukset 13
Vanhimmat
juuri tätä abortti-vaihtoehtoa. toivottavasti valitset kaavinnan, saavat tilaisuuden kaapaista senverran huolella, ettei enää limakalvoa kohdun seiniin kehity. ei sitten vanhempanakaan ole niitä kersoja suunnitelmia räkänokkineen sinulta pilaamassa. suhdekin jatkuu mukavasti, kun huomaat, ettet tule raskaaksi vaikkei ole ehkäisyäkään.
olet yksi 2000 joka tekee samasta syystä abortin.hyvää syy mielestäni.vastustajat nyt aina provoo täällä,jos joku tekee abortin.ihan sama.meitä ei pahemmin vastustajien mielipiteet kiinnosta.ne vihaa nuoria naisia.ne abortoisivat,eli tappaisivat nuoren naisen jos vain haluaisivat.vittu mikä niiden mielipide muka olis oikea.on tuhansia eri mielipiteitä,sekä myönteisiä että kielteisiä.turpa kii abortinvastustajat,nuolkaa nyt sitä vaippaa siellä,ettei tartte tänne tulla vamppeilee.
Mikäs siinä sitten, hyvää kevättä sinulle!
sterilisaatio, niin et tarvitse uusia abortteja!
vaan vähän vanhempana (n10vkuluttua) teen useamman lapsen
niitä sillon vielä saat.
Ja ennenku sanot että tottakai saan, aivan varmasti, miksen saisi, niin mietippä moniko tosta porukasta tuolla lapsettomuuspalstalla on luullu aivan samoin? Eipä sitä kukaan kai omalle kohdalleen arvais osuvan..
Myöhästä se on sit siinä vaiheessa vinkua ja katua jos kohtu kaavittiin liianki hyvin ettei sinne enää mikään kiinnity tai tulehduksesta putket tukkeutunu tms.
Prosentuaalisesti kaavinnan jälkeinen hedelmättömyys on hyvin harvinaista enää nykyään. Ja lääkkeellisesti tapahtuvassa abortissa tätä vaaraa ei edes ole. Jos itse olet hedelmätön, ei se ole tämän hedelmällisen naisen syy (eikä kenenkään muunkaan syy). Sikiön oikeuksista on aivan turha edes alkaa vääntämään. Ja jos hedelmättömyys ei ole sinun juttusi, niin tee sitten niin kuin saarnaat ja synnytä tänne niin paljon niitä lapsia kuin haluat ja lopeta tuo lapsellinen vikinä, se ei auta eikä tule auttamaankaan ketään, ei edes niitä kohdunsisäisiä ihmisen alkuja. Kiitos :)
ja kaikkea hyvää elämääsi.
Jokainen tekee niin miten parhaaksi on. Kaikki fanaattiset abortinvastustajat voisivat katsoa peiliin ja miettiä OIKEASTI, mitä itse olisivat esimerkiksi 14-vuotiaana tehneet, jos vahinko olisi käynyt(näköjään tänkin ikäisiä raskauden keskeytystä haluavia syytellään melkosen rankasti). Ja jos uskontoon vedotaan, niin eikös se anteeksianto ole siellä "porteilla" se Suuri asia?
Tsemppiä sulle, äläkä mieti tota asiaa liikaa, luki täällä mitä luki (ehkei kannata edes lukea fanaatikkojen juttuja) T.Lapsirakas
On se kumma, kun abortin kannattajat itkevät, että aborttia ei saisi sanoa murhaksi. Mitä muutakaan harkittu lapsen tappo on kuin murha. Vai onko niin, että abortin kannattajat sittenkin sydämessään tajuavat, että abortti on moraalisesti väärin, rikos ihmisyyttä vastaan, mutta haluavat hiljentää omantuntonsa äänen sillä, että asioista ei enää puhutakaan niiden omilla nimillä.
Toisaalta, jos todella olisi niin, että abortti ei olisi murha, niin miksi ihmeessä pitäisi sitten niin kauheasti kiivailla sen tähden, että sitä ei sanottaisi murhaksi. Taitaa olla niin, että abrotin kannattajat tajuavan syvällä sisimmässään sittenkin sen, että abortissa on todella kyse murhasta. Eiväthän he muuten niin pakkomielteen omaisesti ja hysteerisesti haluaisi estää abortista puhumisen murhana.
että massapostitus on kiellettyä palstoilla?
***
Hih! Ketkäköhän täällä käyttäytyy/kirjottaa pakkomielteenomaisesti ja hysteerisesti!? :-) Mitä teille on tapahtunut?!?
Aika tylsää provoilua taas. Mutta käy silti ihmeessä katsomassa, mistä abortissa todellisuudessa on kyse:
http://www.lopettakaatappaminen.info
http://www.kolumbus.fi/mika.ebeling/abortti.htm