Suomenkielinenkin, 6 vuoden aikana kokeillut kaikenlaisia palomuureja, mutta tää kerio on paras ja toimivin muitten ohjelmien kanssa, asetukset saa helposti kohdalleen.
http://www.filehippo.com/download_kerio_personal_firewall/
http://www.filehippo.com/download_kerio_personal_firewall/
Vastaukset 5
Vanhimmat
Käyttäkää ulkoisen modeminne palomuuria! Jokainen ADSL palveluntarjoaja antaa liittymälleen kaupanpäälle ulkoisen modemin.
Saatte asetuksista helposti palomuurin päälle. Toimii varmasti, ja voi unohtaa kaikenmaailman keriot ja tsounalarmit.
Minullakin Kerio ja toiseen en vaihda.
toi keripukki mullakin pitäisi olla se.
Mulle riittää oikeen hyvin windowsin oma palomuuri. En muuta tarvitse. Se paskapuhetta et erillistä palomuuria tarvitaan. On monia mahdollisuuksia. Kuten virusturvan mukanakin saattaa tulla palomuuri. Ja nykyisin uusissa adsl modeemeissa on jo palomuuri. Mitä koht koneella voipi tehdä ku aina palomuuri heittää et hyökkäys. Jos irroitat nettikaapelin ja kytket, tulee et palomuurihyökkäys, ainakin oli F-securessa. Muita en ole koittanut.
Kysynkin mitä järkee on olla koneella monia muureja? saman tasoisia. Ei se oo mikään tiiliseinä, mikä vahvistuu ku siihen lisätään toinen muuri rintaan. Tää onki erilailla, kone päättää mitä muuria se käyttää. Joten ihan turha ajaa niit ylimääräsiä paskoja koneelleen.
täytyy sulkea windowsin paska palomuuri ja ottaa tilalle parempi ja turvallisempi KERIO!