Perinnönjakosopimus on saatu aikaiseksin. Lakimies sen laati ja kaikki osapuolet sen ovat allekirjoittaneet. Nyt pitäisi saada pankkitili jaettua. Sopimuksessa on tarkkaan sanottu mitä kukin saa. Onko tosi että pankki ei voi toteuttaa jakosopimusta ilman että taas tehdään paperia lisää (valtakirjoa) ja odotetaan viikkoja. Voiko tämän enää vaikeammaksi tehdä?
voiko jaon vielä
vaikeammaksi tehdä
4849
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
niin valtakirjoja ei tarvita, jos joku on poissa, niin valtakirja.
Pankki toimii aivan oikein.
Jos pesän osakkaita on yksi tai kaksi, niin voivathan he silloin pankkiinkin mennä, mutta useamman ollessa kyseessä on parasta antaa pesänhoitajan tai -jakajan poiketa siellä pankissa. Hän sitten jakaa rahat jakokirjan mukaan kunkin tilille.
on yksilöity, kuka tilin lopettaa osakkaiden puolesta ja jakaa rahat, pelkkä jakokirja riittää. Muuten teidän täytyy valtuuttaa joku tekemään jaon fyysiset toimenpiteet. Ellette sitten mene kaikki pankkiin allekirjoittamaan tilinlopetustositteita.
toteutui kuitenkin niin, että pankki suoritti jaon saamansa jakokirjan mukaan. En ole pesänjaka vaan kolmen osakkaan edustaja. Hyvä näin. Valtakirjoja ei tarvinnut tehdä.