ruoka-aine allergiset

Onko kellään tietoa Inglesissä saatavissa olevista ruoka-aineista:
Gluteeniton leipä,
soijajogurtti,
soijajäätelö,
soijamaito (ei vaihdevuosi vaivoihin) sekä
riisimaito?

Asiallisista tiedoista kiitollinen jo etukäteen.
5548
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

ja luuletko että vain Suomessa on ko tuotteita...eli vastaus KYLLÄ SAA! algeriaa on myös muualla vai luuletko vain täällä, ilmeisesti?

Äänestä
  • Tarkoitus nyt oli vain kysäistä joltakin ko. paikassa olleelta samoista allergioista kärsivältä.
    Ei tarvi kommentoida eikä päätään vaivata, jos ei ole asiasta henk.kohtaista tietoa.Esimerkiksi Teneriffalta EI LÖYTYNYT soijajäätelöä, eikä soijajogurttia viikon aikana.Eikä viitsisi koko viikkoa käyttää kaupoissa kiertelyyn.

    Äänestä

  • Kerro nyt ihmeessä myös ostopaikkoja, kun niitä kerran SAA. Enkä todellakaan luule mitään sillä onhan melkein kaikki Suomessakin myytävät ko. tuotteet ulkomailla valmistettu.

    Äänestä

Saa Inglesistä mainitsemiasi tuotteita. Meillä juniori on kala-allerginen ja siksi tuli kaikenlaisiin juttuihin perehdyttyy viimeks kun käytiin. Ainoa hankaluus oli kieliongelma. Marketissa kun oli lastenruokapurkkeja, niin ei huonolla espanjanosaamisella tahtonut saada niistä selvää, että onko niis kalaa vai ei. Enkkua kun sikäläisis pilteis ja bonissa ei oo. Sama juttu vähän ravintolassa. Oli vaikea saada absoluuttisen varmaa vastausta, ettei annoksessa ole lainkaan kalatuotteita. Soijajuttuja oli hyvätasoisissa marketeissa ihan siinä missä suomessakin. Gluteenittomaan leipäänkin pari kertaa törmättiin (huom. ei ollut ostoslistalla, eli ei ns. kyttäilty sitä). Kanarian isoimmille saarille voi melkolailla huoletta lähteä. Kyllä siel kaupoista kaikkea löytää.

Äänestä
  • Riisimaitoa en ole huomannut, mutta mantelimaitoa kyllä saa litran purkissa, 100% soijamaito on ¨tavaramerkki nimeltään "vive soy".Leivän osalta en oikein tiedä muita kuin Riisileivät. Keksejä ainakin on gluteemattomia.Apteekistakin voi saada ihan pienille lapsille tarkoitettuja erikois ruokapurkkeja ja gluteemattomia keksejä ja soija tuotteita.

    Gluteeniton on españaksi :SIN GLUTEN ja soija lausutaan soha, ( jos auttaisi kaupassa asioidessa )
    Hyvää matkaa!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


lapset mukaan kirjoitti:

Onko kellään tietoa Inglesissä saatavissa olevista ruoka-aineista:
Gluteeniton leipä,
soijajogurtti,
soijajäätelö,
soijamaito (ei vaihdevuosi vaivoihin) sekä
riisimaito?

Asiallisista tiedoista kiitollinen jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu