Onko kenelläkään tietoa, että mitä kautta kannattaa lähteä irroittamaan vuosimallin 1997 Diesel Corsan (1.7) starttimoottoria? Ja mitkä osat ovat välttämättömiä irroittaa, jotta sen sieltä saa irti?
1.7D Corsan starttimoottori
ooppelimies
11012
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Startti on kiinni kahdella pultilla, toisen saat irti alakautta, pultti on suurinpiirtein vaihteenvalitsimen nivelen kohdalla, hankala nähdä, pultin kanta kokoa 14mm. Toisen pultin saat irti yläkautta, suurinpiirtein öljynsuodattimen kohdalla, pultin kannan takana on myös johtojen/vaijereiden kiinnityssanka, se hieman harhauttaa, pultin kanta kokoa 17mm tai 19mm.
Alakautta startista pitää irrottaa ohut herätevirtajohto ja paksumpi virtajohto, joka on 13mm mutterin takana. Startti pois alakautta, pahuksen ahdasta mutta kyllä se sieltä tulee. Voit pyytää kaveria vaihtamaan sopivan vaihteen kun olet auton alla, vaihteenvalitsimen nivel kun on hankalasti startin alla.
Jos olet ostamassa uutta starttia, se Hitachi S114-850B.