Varastettu fillari.

Raakkuna

Isällä on loistava huumorintaju. Ja monesti ja monta kertaa taivun ihan kenoon, kun kuulen noita juttuja. Mutta tällä kertaa mä saat teidät raivoon. Kun en tahdo yhtään olla hauska. Enkä fillareita varastaa. Olen mielelläni kävelylinjalla, mutta käyn usein lenkillä ja tänäänkin näin lähes uuden maastofillarin lukitsematta nojaavan hylättynä seinään. Mä kysyin heti faijalta. Onks toi mulle, mulle vastattiin heti välittömästi, että joo se on varastettu ja hylätty. Teki vähän mieli kysellä lisää asiasta, niin tarkoitukseni ja luonteeni tuntien mulle vastattiin heti. Että et sä tarvi.
Asia selvä, kättä päälle en tarvi sitä, saan kohta uuden. Ja sit mä funtsasin että hoidiks sä mulle sen maastopyörän sillonkin jonka mä hylättynä löysin yhdestä puskasta pyynikiltä. Niin ilokseni sain kuulla että joo se oli tarkoitettu sun nuoremmalle pojalle. Ja sinnehän sä sen toimititkin kun ihmiset funtsas että mistä hemmetistä tolla kaverilla on ollu rahaa.
Kornia kertoo jälkeenpäin tälläistä mutta kun saan rahaa, niin lupaan maksaa tolle kaverille uuden fillarin vielä. Kaikkee se köyhyys teettää.
Mä oon siis antanut lupaukseni sulle kaveri. Että saat multa rahat uuteen fillariin 500€ kun kohdataan vasta sitten, kun Kaikkivaltias sen järjestää. Saat hepulin varmaan, kun tunnistat itses tästä. Mutta lupaukseni pitää, joten ole rauhassa sun fillari meni mun pojalleni. Sä hylkäsit sen naurettavasta syystä. Takajarrun vaijeri vaan oli irronnut. Ja sitähän sun isäskin ihmetteli. Rauhoittukaa kuitenkin, nauratte vielä koko jutulle. Mulla on kaksi poikaa joista toisella oli kesä edessä ilman pyörää. Otin siis riskin, enkä kadu yhtään, mutta korvaan vasta sitten. Kun Kaikkivaltias sen järjestää. AAMEN. Raakkuna/Ammon.

0

2477

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

        Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
        Maailman menoa
        162
        2938
      2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

        Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
        Maailman menoa
        284
        2620
      3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

        Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
        Maailman menoa
        68
        1741
      4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

        Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
        Maailman menoa
        43
        1628
      5. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

        JOS siis sinä saisit päättää?
        Maailman menoa
        38
        1520
      6. Voi mies olit taas niin komea

        Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
        Ikävä
        122
        1276
      7. Kadutko koskaan

        Sitä mun iskiyritystä?
        Ikävä
        110
        1194
      8. Ryöstö Punkaharjulla

        Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee
        Savonlinna
        14
        1154
      9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

        Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
        Luterilaisuus
        350
        1075
      10. Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa

        Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar
        Kaste
        204
        1063
      Aihe