Norjalaisen auton rekisterikilvessä on ensin 2 numeroa ja sitten viisi numeroa välillä 10000-99999, esim. ZX 12345
Henkilöautossa kilven pohjaväri on VALKOINEN.
Pakettiautossa ja autoissa, jotka on verotuksellisesti pakettiautoja (ei takapenkkiä), on kilven pohjaväri VIHREÄ.
Kilven KIRJAIMET kertovat, missä päin Norjaa auton isäntä majailee:
Oslolaisten kilvet alkavat kirjaimilla D, E ja F.
Mitä pohjoisempana, sitä suurempi on ensimmäisen kirjaimen järjestysluku aakkosissa.
Finnmarkin kilvet alkavat Z -kirjaimella.
Tromsin Y- ja Z- kirjaimella.
!! Uutuutena ovat nyt marraskuusta 2006 alkaen henkilöautojen rekisterikilvet Norjan lipulla ja N-kirjaimella kilven vasemmassa päässä. !!
Lisäinfoa:
http://en.wikipedia.org/wiki/Car_numberplates_in_Norway
Norjalaisten autojen rekisterikilvet
Mm. Kvibyssä majoittunut
5
16051
Vastaukset
- -"-
Tarra kirjainten ja numerojen välissä on KATSASTUSTARRA, jonka väri vaihtelee vuosittain.
- tietäjät...
lisää norskien autoista ja autoiluista! Esmes että miten ne voi ajaa niin kovaa niillä teillä? Sattuu varmaan paljo kolareita!
- Kinkkupossu
Leo
- HeavyGasPedal
Kovaa norjassa? Ihan helevetin hidasta ja alhaiset rajoitukset. Maisemat on kyllä ajoittain komeaakin komeammat! Kun pääsin turkuun juhannuspäivän aamuna, annoin autoni viikon hitaan matelun jälkeen laulaa 170 kmh turun motarilla. Kyllä helpotti molempia.
- Anonyymi
Hullu gas bedal!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 447786
Tulipalossa henkilövahinkoja, itsenäisyyspäivä alkoi huonosti, poliisi tiedottaa lisää
Savonlinna https://www.como.fi/uutiset/savonlinna-henkilovahinkoja-tulipalossa-poliisi-tiedottaa-lisaa/774984Oletko keskustellut kaivatustasi muiden
Kanssa lähiaikoina? Jos, onko keskustelu ollut positiivista tai negatiivista? Vaikuttaako keskustelut mielipiteeseesi ka593859Ennen ei ollut persuja ja työttömyyttä, lääkäriinkin pääsi
Ennen oli kaikilla töitä Kauppiaille kelpasi kun saivat voittoa Yritystukia ei ollut Lääkäriin pääsi kaikki haluklaat Nu803797- 983559
- 553193
Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue
se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod723166Antifasismi - mitä se on?
Se on äärivasemmistolaista anarkistista toimintaa joka käyttää fasisminvastaisuutta keppihevosena oikeuttaakseen toimint342568IL- KELA:n pääjohtaja, lääke- ja oikeustieteen tohtori Lasse Lehtonen sekavassa tilassa Brysselissä!
"Iltalehden tietojen mukaan Lehtosen käytös Brysselin lentokentällä on herättänyt huomiota, ja hänen olemuksensa on tulk2112202- 521678