Onko joku saanut satoa näistä päärynälajikkeista? Peppi on ollut paikallaan 5-6 vuotta, kukki viime keväänä ensimmäisen kerran mutta yhtään raakiletta ei tullut. Aune on pari vuotta nuorempi, ei ole vielä kukkinut. Onko joku saanut päärynöitä näistä ja missäpäin Suomea?
Entäs Peppi ja Aune?
Laivat
111388
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Kukaan ei ole vastannut mitään:(( Tarkoittaako se sitä, että kukaan muukaan ei ole saanut satoa päärynäpuista?
No, joku viisas on sanonut, että hedelmiä voi aina ostaa mutta kukkivaa hedelmäpuuta ei. Joten toivon että Peppi kukkii tänäkin keväänä. Ja jospa se Aunekin innostuisi...
Nyt on kuitenkin heti tunnustettava etten tunne juuri kyseisiä lajikkeita kovin hyvin. Jotain sentään tiedän.
Peppi ei ole tuottanut satoa juurikaan I vyöhykkeen pohjoispuolella. Jonkin verran vielä tuottaa II vyöhykkeellä.
Aune on vähän kestävämpi ei paljon. Molempien kukat on aika arkoja keväthallalle. Ei tarvitse mennä oikeastaan kuin alle 5 niin kukat tahtoo karista.
Millä vyöhykkeellä asut ja millainen on pienilmasto se ratkaisee pitkälti.
etta ne ovat satoisia.
Ei pida tuijottaa liikaa menestysvyohykkeisiin.
on ollut meillä kahdeksan vuotta , kaksi kertaa on kukkinut , mutta yhtään päärynää ei ole tullut.
Jospa tänä kesänä ?
Ennen sotia kuulemma on Suomessa ollut paljonkin satoatuottavia päärynäpuita. Ilmaston pitäisi olla lämpenemässä niin, että pian jo saadaan appelsiinejakin kotipuutarhoista. Mutta päärynöitä ei... onkohan hidas tulemaan satoikään?
Minun päärynäpuuni ovat Hämeenkyrössä eli kolmosvyöhykkeellä. Mutta paikka on aurinkoinen etelärinne ja mökki on suojaamassa pohjoisen tuulilta. Joten enpä luovu toivosta.
Kiitos vastanneille:D Mukavaa pääsiäistä kaikille!
Siis onko Pepi vai onko Peppi - niminenkin olemassa ihan oikeasti?
Muuten päärynäpuita on Suomessa jopa Sallankorkeudelle asti. Siis yksittäisiä. Viljelty on Suomessa aiemmin enempikin. Ehkä se tavallisin vanha kanta eli Yleinen suomalainen päärynä on suorastaan pahanmakuinen, mutta toisaaltaan ehkä paras perusrunko Suomen oloissa.
Peppinä se minulle myytiin mutta olen nähnyt myytävän myös Pepi -nimellä. Pitäisi olla kestävä ja hyvänmakuinen. Aunen makua en ole kuullut kehuttavan mutta hankin sen varmistamaan Pepin satoa. Katotaan kui käy:OO
Siis haluasin selvittää onko tuommoinen Peppikin olemassa, vai onko joku taimisto sekoillut nimeämisissä. Kun ehkä hankin parit päärynäpuut tulevaksi suveksi. Toisin Suomen ykköstaimistojenkin toiminnassa nimeämisissä ja faktojen tarkkuudessa on hieman toivomisen varaa... itse asiassa esim. Pepi - lajikkeen Blomqvist tietää olevan Latvialaista alkuperää ja Hirvensalmi taas Virolaista.
Minulla Aune on ollut 3 vuotta. Viime kesänä kukki ja tuotti myös satoa. Sato ei ollut kummoinen, hyvin pieniä ja mitättömän makuisia päärynöitä.
puulla ikää n.8v kukkinu neljänä keväänä, ja vuosittain sato on lisääntyny. pakkasta kukat on kestäny viisastetta. hedelmät ihan hyviä, pitää vain päästää kypsäksi. tohtorin päärynä toista vuotta, ja voi hyvin.
Käyppäs selailemassa vaikkapa puutarha.netin keskusteluja. Siellä on monellakin tuottanut Pepipäärynä satoa, ja hyväksi on kehuttu. Aune ei ole yhtä hyviä pisteitä, mutta satoa ovat saaneet siitäkin. Päärynöitä pitäisi lannoittaa elokuussa syyslannoitteella ja keväällä antaa pikkuisen kevätlannoitetta. Kaikki päärynät ovat hyviä vasta täysin kypsinä (ei ylikypsinä).