En ole ikinä lentänyt. Nyt joudun yksin matkaan. Mitä siellä lentokentällä pitää tehdä, ennenkuin pääsee koneeseen? Jännittää kamalasti että kuinka selviän ja löydän oikeat paikat? Voisiko joku kertoa lentomatkaajan abc:n kentällä? Kiitos kauheasti.
Toiminta lentokentällä
Raijamummu
113172
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Finavian nettisivuilla (www.finavia.fi) on selostettu lentomatkustamiseen liittyviä käytännön kysymyksiä, joten en kirjoita niitä tähän uudestaan. Esimerkki tarkkuustasosta alla:
"Miten toimin lähtöselvityksessä?
Lentosi lähtöselvitysaula tai lähtöselvityspiste on yleensä ilmoitettu lentoasemalla olevissa monitoreissa ja aikataulunäytöissä. Lähtöselvitysajat vaihtelevat lennon ja lentoyhtiön mukaan. Ole ajoissa sekä lähtöselvityksessä että portilla.
Lentoyhtiön toive kentälle tulosta:
- Finnairin kotimaanlennoille ilman matkatavaraa 30 min ennen,
- matkatavaran kanssa ja erityisesti suksilennoille 1-2h ennen,
- Finnairin ulkomaanlennoille ilman matkatavaraa (vain käsimatkatavara) 1h ennen,
- matkatavaran kanssa Finnairin lennoille ja kaikille muille lennoille ja yhtiöille 1,5 - 2h ennen.
- ei-schengen alueille suuntautuville lennoille otettava huomioon myös passintarkastus ja pidempi porttikävelyaika ennen varsinaiselle porttialueelle siirtymistä.
Lisätiedustelut suoraan operoivalta lentoyhtiöltä tai matkatoimistosta.
Mene lentoasemalla ensimmäiseksi lähtöselvitykseen (check-in). Anna lähtöselvitysvirkailijalle lentolippusi sekä voimassaoleva passi tai henkilöllisyystodistus. Nosta lentokoneen ruumaan menevät matkatavarasi hihnalle yksitellen. Lähtöselvitysvirkailija antaa Sinulle tarkastuskortin (boarding pass) sekä kuitit matkatavaroistasi (tags). Tarkastuskortissa on istumapaikkasi numero lentokoneessa (kotimaanlennoilla ei paikkanumerointia), lennon lähtöportti sekä ilmoittautumisaika portilla."
Hyvää matkaa. Ei kannata jännittää, kyllä henkilökunta auttaa tarvittaessa!
Apua. Olen samassa tilanteessa. Matkaan pitäs lähteä mutta en osaa toimia.
Mitä teen. Reissuni alkaa toukokuussa.
No luepa nuo edellä annetut ohjeet, niin moni asia selkiää.
Taitaa olla parempi, että tollaset idiootit pysyy kotona!
Lähtöportti sulkee lennon lähtöselvitykseltä seuraavasti: kotimaa 25 min, ulkomaa 35 min ja laajarungot (kaukoreitit) 45 min, jolloin Sinun tulee olla portilla saakka jo. Huomioi, että turvatarkastuksiin ja mahdollinen Schengenin /Non Schengenin välillä suoritettava passintarkastus vie aikaa.
Jos olet lähtöselvityksessä tuon edellämainitun aikarajan jälkeen, lentoyhtiö ei voi taata että laukkusi ehtivät lennolle. Virkailija laittaa laukkuun "last minute tagin" ja jos ne myöhästyvät koneesta joudut omalla kustannuksellasi noutamaan ne määräasemalta.
Ota huomioon, että Helsinki-Vantaan lentokentällä on hyvin ruuhkaista aamulla klo 07-08 välillä ja iltapäivällä klo 14-16 välisinä aikoina. Voit hyvinkin joutua seisomaan lähtöselvitysjonossa puolisen tuntia tai enemmänkin.
Kannattaa käyttää itsepalveluautomaatteja jotka toimivat tunnisteena toimivalla magneettiraitaisella kortilla (esimerkiksi luottokortilla tai Finnair Plus -kortilla). Saat automaatista paikkanumeron, ja mikäli Sinulla on matkatavaraa, voit viedä sen Baggage Drop -tiskille, jolla ei yleensä juuri ole jonoa. Koko toimenpiteeseen menee aikaa vain minuutteja.
Lentoja ei ole kuulutettu yleisesti (koko kentällä kuuluvasti) vuosikausiin, ainoastaan paikallinen portin tuntumassa kuuluva kuulutus otetaan. Portilla on syytä olla ajoissa.
Minne Raijamummi matkustaa ja millä yhtiöllä ja milloin?
Raijamummu1.4.2007 22:20
mitä pitä tehdä kun pitä vaihda lentokone toisessa maassa
mitä pitä tehdä kun pitä vaihda lentokone toisessa maassa
Ensin täytyy juoda armoton humalatila. Sen jälkeen kyllä
rupeaa homma rullaamaan, ja asiat suttaantuu!
joni manninen on järkyttävän yksinäinen kaveri, mutta muista, että sinun on esitettävä järkevää ihmistä koko matkan ajan jos kävisi niin käsittämätön asia, että yleensä minnekään matkalle pääsisit. eri asia mikäli olet aidosti vammainen niin toivon pelkkää hyvää..