on ku laitan viestiä tai soitan kanarian saarille inglesiin :) kiitos
Mikä suuntanumero
jasmiina
81809
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jos soitat Suomesta täkäläisen operaattorin numeroon, et tarvitse mitään etuliitteitä. Jos soitat Kanarialla suomalaiseen liittymään, näppäät eteen sen 358 ja eka nolla pois.
"Jos soitat Suomesta täkäläisen operaattorin numeroon, et tarvitse mitään etuliitteitä."
Jos oletetaan "täkäläisellä" tarkoitettavan espanjalaisen operaattorin liittymää, niin ihan varmasti siihen Suomesta soitettaessa tarvii numeron eteen lisätä Espanjan suuntanumero. Aivan kuten Espanjasta Suomeen soitettaessa tarvii lisätä Suomen suuntanumero, eli se 358.
ja väärin menee sillä kun puhutaan kännykällä soittamisesta niin soitto Suomesta menee ilman mitään suuntanumeroa Kanarialle, hei mistä sinä tänne Kanarialle tiesit soittaa sanoi mustalainen. Ja lankapuhelimella ei kai kukaan enää soita?
Siis tietenkin Suomesta soitettaessa suomalaisen operaattorin liittymään, missä helvetissä se matkailija sitten onkaan, Kanarialla tai muualla, ei tarvita etuliitteitä.
"Täkäläinen" täällä Suomessa kirjoitettuna tarkoittaa siis ihan ehtaa kotimaista.
tuokin nyt tarkoitti? Kaveri ehdottaa suuntanumeroa ja kerroin että ei tarvitse kun soittaa kännykkään Suomesta Kanarialle...mitä siinä on niin vaikeaa ettei ymmärrä ja mikä ihmeen "täkäläinen"?
Jos soitat täkäläisen, siis suomalaisen operaattorin, kuten Sonera jne. kännykkään mihin tahansa Suomesta, ei niitä etuliitteitä tarvita.
Menikö nyt jakeluun? Useimmillahan on numerot tallennettuna sim-kortille etuliitteineen, eli ei niistä haittaakaan ole, mutta eivät ole välttämättömiä. Hyötyä niistä on vain ulkomailta, niin Kanarialta kuin muualtakin soitettaessa joko Suomessa tai missä tahansa muualla olevaan suomalaisen operaattorin hallinnoimaan kännykkään.
mutta kysymys olikin tuosta väittämästä..."http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=104&conference=4500000000001638&posting=22000000025098179...ja jos tarkkana ollaan niin etuliite 040,0400, 050 jne on etuliite täkäläisittäin vai väitätkö siitäkin muuta?
Totta kai se tarvitaan; älä nyt tee asiasta vaikeampaa kuin se on. Tarvitset sen etuliitteen yhtä hyvin soittaessasi Suomessa.
Kysymys on nyt nimenomaan maakohtaisesta etuliitteestä siis 358. En väitä yhtään mitään, perehdy asoihin. Nyt loppui yksinkertaisen asian jauhaminen tahvon kanssa. Piste ja loppu.