MS hallitusneuvotteluissa

Uusi MS:n tietoyhteiskuntasuhteiden johtaja (lue lobbari) Mikko Alkio lupaa:
"Hallitusneuvotteluissa hän on luvannut olla käytettävissä keskustan pyytämänä asiantuntijana, Microsoftin edustajana."
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Mikko Alkio pestattiin Microsoftiin/1135226182862

Lisäksi MS näyttää työntäneen lonkeronsa jo kaikkiin kolmeen suurimpaan puolueseen: lobbarit sd:n, kokoomuksen ja nyt keskustan sisäpiiristä. Eipä taida Linuxit tai Macit yleistyä julkisella puolella.
7543
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

"Alkio on kilpailuoikeuteen erikoistunut juristi."

Nyt jos koskaan voidaan sanoa että: Pässi kaalimaan vartijana. :)

Äänestä
  • Mun mielestä kyllä tuollaiset sais jäävätä. Eli valitse, joko tai mutta kahdella pallilla et saisi istua!

    Äänestä

Aikoinaan Suomessa poliitikot olivat rähmällään Neuvostoliiton suuntaan. Tosin silloin ei polittikoillle maksettu mitään vaan nämä ajattelun Tonavat luulivat vaan olevansa älymystön eturintamaa, jotka tietävät, mikä on parasta Suomelle. No nythän tämä historia on vaiettu lähes kuoliaaksi.

Ajat muuttuu, mutta politiikoiden tyhmyys ei tunnu vähentyvän. Nyt ollaan Amerikan it-monopolin asialla ja samalla edistetään CIA:n ja NSA:n tiedustelutyötä.

Toiseksi poliitikot Suomesssa ovat aika halpoja ostaa, muutama tonni kuussa liksaa, ja politiikko haukkuu juuri niin kuin isäntä käskee. Voitte kuvitella, kuinka paljon Mäsän budjetissa on joku muutma tonni kuukaudessa, ei mitään. Eli aika halvalla Mäsä Suomea hallitsee. Miltä tuntuu olla Bimbolandian asukas ?

Äänestä
  • Lyhyt vastaus: VITTUMAISELTA!

    Äänestä

Myös Turun Sanomat pohtii pääkirjoituksessaan:
http://www.turunsanomat.fi/mielipiteet/?ts=1,3:1009:0:0,4:9:0:0:0;4:139:0:0:0;4:140:0:0:0;6:1:0:0:0;4:8:0:1:2007-04-01,104:8:449288,1:0:0:0:0:0:
(Onpas hienot parametrit)

Äänestä

Micro$oft toimii samalla tavalla kuin järjestäytynyt rikollisuus ulottamalla lonkeronsa politiikan huipulle. Tällä vähennetään sitä vaaraa, että julkinen valta puuttuisi tosissaan Mikkiksen monopoliaseman väärinkäyttöön ja muihin rötöksiin. Samalla turvataan omat asemat. Julkisen vallan avoimen lähdekoodin hankkeita saadaan tällä systeemillä pysäytettyä tai ainakin jarrutettua. Mikkis alkaa olla samanlainen koko eurooppaa vaivaava vitsaus kuin mafiakin. Kohta varmaan Suomen kouluihin tulee pakolliset Wintoys kurssit, jotka kaikkien tulee suorittaa hyväksytysti saadakseen todistuksen. Nyt sentään joissain kouluissa saa vielä käyttää muitakin OS:siä atk:n opetuksessa.

Hauskinta tässä jutussa on se, että tuo Alkio on kilpailuoikeuteen erikoistunut juristi. Sillä sarallahan Mikkiksen suurimmat ansiot löytyvät. Ohjelmistopuolella saavutukset ovat huomattavasti vaatimattomammalla tasolla.

Koskahan valtiovaltaa määrittelee Linuxin terroristiseksi käyttöjärjestelmäksi ja kieltää sen käytön kokonaan turvatakseen Mäsälle 100 %:n markkinaosuuden

Äänestä

Kaikkihan sen tietätävät että Microsoftin menestys perustuu johonkin muuhun kuin tekniseen osaamiseen mutta että kehdataan tunnustaa ihan lehtien palstoilla millaisia keinoja käytetään niin alkaa olla vähän liian paksua kuultavaa kaiken lystin rahoittavan veronmaksajan korville.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


*ei*-aprillipila kirjoitti:

Uusi MS:n tietoyhteiskuntasuhteiden johtaja (lue lobbari) Mikko Alkio lupaa:
"Hallitusneuvotteluissa hän on luvannut olla käytettävissä keskustan pyytämänä asiantuntijana, Microsoftin edustajana."
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/Mikko Alkio pestattiin Microsoftiin/1135226182862

Lisäksi MS näyttää työntäneen lonkeronsa jo kaikkiin kolmeen suurimpaan puolueseen: lobbarit sd:n, kokoomuksen ja nyt keskustan sisäpiiristä. Eipä taida Linuxit tai Macit yleistyä julkisella puolella.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu