Viinaveron korotusta vaaditaan sillä verukkeella, että alennus lisäsi kulutusta ja haittoja. Totuus vain on, että kulutus on noussut jatkuvasti jo ennen alennusta eikä alennus kehitykseen vaikuttanut muutoin kuin, että ostokset on tehty kotimaassa ja salakauppiaiden markkinat hupenivat. Nyt salakauppaa voi tehdä ainoastaan velkavivun avulla pitämällä juoppoja velkavankeudessa. Veron korotus toisi taas markkinoille lisää pimeää juotavaa ja sekö muka olisi kansalle terveellistä.
Alkoveron alennus ei lisännyt kulutusta
2
511
Vastaukset
- 89yuo
Verot ylös, kulutus alas.
Kyllä kulutuksessa jonkinlainen piikki oli, koska alennusta tiedettiin odottaa. Totta on, että kulutus on lisääntynyt tasaisesti jo ennen hinnan laskua. Toisaalta veron alentamisen jälkeinen kulutuksen kasvu on pysähtynyt ja taitaapa olla vähentynytkin.
Esimerkiksi Hyssälä ja Österberg tarkastelevat tilastoja varsin tarkoitushakuisesti. Mainitsemasi muut haitat ovat vähentyneet merkittävästi, mutta tätä ei muisteta juurikaan kertoa. On merkittävää, että ns. tilastoimattoman kulutuksen taso ei ole noussut EU:hun liittymisen jälkeen. Sitä ennen se kasvoi tasaisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alahan tulla paikkaamaan tekojas
Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.315196- 363601
Onko kenellekään muulle käynyt niin
Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk1833233- 112375
- 281986
- 121907
- 1631826
- 1051332
- 141218
- 1371134