jatkuvasti näkee täysin tietämättömien ihmisten oletuksia siitä, että lihavuus ei aiheuta mitään ylimääräisiä kustannuksia yhteiskunnassa niin tässä linkki aiheesta.
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1999/24.syyskuu/fat3899.htm
Googlaamalla löytyy yliopistotasoisia tutkimuksia aiheesta, joista voi varmentaa lähteitä.
Ihmettelen: Joka mediassa on lähes päivittäin näistä asioista kirjoituksia. Oletteko te aina vain lihapatojen ääressä, kun sivistystaso tuntuu noin alhaiselta. Olen aina pitänyt lihavia tyhminä, mutta keskustelu täällä näyttää, että he ovat itse asiassa vielä TYHMEMPIÄ.
http://www.verkkouutiset.fi/arkisto/Arkisto_1999/24.syyskuu/fat3899.htm
Googlaamalla löytyy yliopistotasoisia tutkimuksia aiheesta, joista voi varmentaa lähteitä.
Ihmettelen: Joka mediassa on lähes päivittäin näistä asioista kirjoituksia. Oletteko te aina vain lihapatojen ääressä, kun sivistystaso tuntuu noin alhaiselta. Olen aina pitänyt lihavia tyhminä, mutta keskustelu täällä näyttää, että he ovat itse asiassa vielä TYHMEMPIÄ.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Onneksi sinun sivistystasosi on kunnossa.
Lasken itseni tyhmiin ja lihaviin koska olen ollut lihava.
En tunne itseäni yhtään älykkäämmäksi laihduttuani.
Olin ehkä älykkäämpi lihavana.
Luin paljon ja seurasin maailman tapahtumia aktiivisesti.
Nykyisin energia menee ruokavalion kyttäämiseen ja kuntoiluun.
Sitten kun jää aikaa katselen ja suunnittelen uusia vaatteita.
Myös meikkaamiseen ja hiustenhoitoon menee enemmän aikaa.
Pitäisi vielä ehtiä käymään töissäkin.
En ole yhtään onnellisempi nyt kuin lihavana olin.
Kaksikymmentä liikakiloa joita raahasin mukanani eivät minua juuri haitanneet, olin myös ulkoisesti hyvän näköinen, nyt olen ehkä rumempi, paitsi löydän helpommin kauniita sopivia vaatteita, ei tarvitse ommella itse jos halusi jotain erikoisempaa.
Aloin laihduttamaan kun kyllästyin jatkuvaan huomautteluun " kyllä sullekin tekisi hyvää pudottaa muutama kilo".
On ottanut elämäntehtäväkseen todistella että lihavat ovat tyhmiä.
Jospa kaikki ylipainoiset myönnetään hänelle että ollaan tyhmiä, voisi hänkin etsiä muita kanavia aikansa kuluttamiseen.
Minulle on yhdentekevää olenko jonkin tuollaisen mielestä tyhmä.
Kyllä ihmisen teot puhuvat puolestaan.
Kenenkään ei tarvitse todistella, että lihavat ovat tyhmiä. Kyllä te teette sen ihan itse.
siellä uimarannoilla iho kananlihalla luut kalisten.
Katselkaa haikeana kun me lihavat nautitaan.
tyhmää syödä liikaa! Niin juuri ne TEOT puhuvat.
On helvetin tyhmää pilata elämänsä lihottamalla itsensä irvokkaaksi ihravuoreksi, millä vaikeuttaa ihmissuhteitaan, työssä etenemistä, terveenä pysymistä jne.
Jos ette ole tyhmiä, niin mitä sitten olette? Fiksuja?
Siihen en ota kantaa, ovatko lihavat noin yleisesti normaalipainoisia tyhmempiä, mutta jos tämän palstan perusteella jotain voi päätellä, niin vastaus on ilman muuta myönteinen.
Lihavilta puuttuu oikeinkirjoitustaito, luetun ymmärtäminen on olematonta, intetään vastaan pelkästä inttämisen ilosta, tosiasiat kielletään, hoikkia haukutaan jne.
inttämistä että viikosta toiseen toistellaan päivittäin samojen ihmisten taholta lihavien tyhmyydestä.
Minusta tuo jo lähentelee sairautta.
Minä kirjoittelen ainakin kuten haluan, tutki nyt suurennuslasin kanssa virheet, saatat saada muutaman kiksin lisää.
no jos tämän palstan ja koko suomi24n perusteella päätellään, ovatko lihavat tyhmiä vai eivät, niin täytyy kyllä sanoa että myös kaikki muut ihmisryhmät taitavat olla tyhmiä ja henkisesti häiriintyneitäkin on 98%. Jonkin suomi24n keskustelupalstan perusteella ei kannata tehdä kovin laajoja päätelmiä kansakuntamme tilasta. Toki se jotain kertoo, että tälläkin palstalla riittää porukkaa.
Noista olen aikalailla samaa mieltä, että monet lihavat täällä käyttäytyvät kuten kuvasit. toki joukkoon mahtuu ihan asiallisia, kantansa perustelevia kaiken kokoisia ihmisiä.
ehkäpä ne fiksummat lihavat eivät edes jaksa tänne kirjoitella, kun tällainen apinalauma on vastassa? sehän on kuin tuulimyllyjä vastaan tappelisi. mutta minäpä jaksan kirjoitella tänne, mitähän se minusta kertoo...
Suomessa tapahtuu 90000 vapaa-ajan tapaturmaa vuodessa. Suurin osa näistä vapaa-ajan liikunnan parissa. Taitaapa olla niin, että ne laihanpuoleiset älyköt ovat enemmistönä tässä joukossa. Paljonkohan se tämä lysti mahtaa maksaa yhteiskunnalle?
vastattiin, tampio!
tuolla jossain toisessa ketjussa kyselin, että onko tästä asiasta olemassa mitään virallista selvitystä. siinähän se nyt tuli. tack.
Mutta laitoin sen uuteen ketjuun, koska tässä sen näkee useampi ihminen paremmin.
pakko oli laittaa kommentti keskustelun aiheeseen ja sen kirjoittajan näkökulmaan kun se vaikutti niin yksioikoiselta...ja vihamieliseltä...
jonkun sivistystaso tosiaan tuntu alhaiselta.
Tässäpä Suomen kansan yleisimpiä sairauksia joista voitte itse tehdä päätelmät mitkä väestön osat käyttävät eniten terveyspalveluja-> aiheuttavat yhteiskunnalle terveysmenoja..jos se nyt ylipäätään ketään syvemmin liikuttaa?
vaikuttimina niiden syntyyn on väestön ikääntyminen, perinnöllisyys (suomessa kuulemma huomattava vaikutus?), elintavat,tupakka,alkoholi jne jne.
1.Sydän ja verisuoni sairaudet
2.Hengityselinten sairaudet
3.Syövät
4.Diabetes
5.Tuki- ja liikuntaelinten sairaudet
Keskimäärin kumminkin suomalaiset ovat tervettä porukka :) joten 'intoilu' on turhaa
"1.Sydän ja verisuoni sairaudet"
Lihavuus vaikuttaa erittäin paljon, tai lähinnä kolesterolitasot ynnä muut lihavuuteen kytköksissä olevat asiat.
"2.Hengityselinten sairaudet
3.Syövät"
Lihavuudella tuskin on näihin ainakaan suoraa yhteyttä.
"4.Diabetes"
Lihavuus on hyvin merkittävä syys aikuisiän diabeteksen syntyyn.
"5.Tuki- ja liikuntaelinten sairaudet"
Mietitään vaikka nilkkoja ja niiden rasitusta, onhan se nyt selvää ne kipeytyvät helpommin jos joutuvat joka askeleella kannattamaan 100kg kuin 70kg. Lihavuuteen on myös monesti syynä vähäinen liikunta, joka taas aiheuttaa lisää tuki- ja liikuntaelinten sairauksia...
Eihän tässä muuta, mutta kun julkisista verovaroista (eli myös minun tienaamistani rahoista) maksetaan kaikkien terveyskulut, niin näkisin että minulla olisi jopa oikeus vaatia terveellisiä elämäntapoja jokaikisiltä suomalaiselta. Esimerkiksi alkoholin käyttöä säännöstellään koska sen liikakäytöllä on haitallisia vaikutuksia (ei saa myydä humalaiselle, poliisit korjaavat putkaan kaduilta, viinaa saa vain alkosta jne..), vaikkakin esim. punaviinillä on todettu olevan kohtuullisella käytöllä terveydellisiäkin vaikutuksia.
Mutta kukaan ei estä sitä että liikalihava makaa päivät pitkät sohvalla syömässä sipsejä.
...> Mutta kukaan ei estä sitä että liikalihava makaa päivät pitkät sohvalla syömässä sipsejä.
Totta!
Missä on se tehokas terveysvalistus, ja sairauksien ennakolta ehkäisyn opettaminen?
Eipä siitä paljon kuulla.
Kun menet kauppaan, markettiin, huoltoasemalle ym. niin suunnilleen ensimmäiseksi iskostuvat silmiesi eteen mm. nämä sipsipussit, ja muu vähemmän terveellinen tavara.
Kun oikea valistus puuttuu, niin ratkaisut ja ostopäätökset tehdään tarjonnan ja mielihalujen mukaan!
Tuottavinta terveydenhoitoa olisi sairauksien ennakolta ehkäiseminen, oikean informaation jakaminen, joka olisi verovarojen tehokkainta käyttöä terveydenhoidossa!