Kalevan tämän aamun jutussa kerrottiin paikallisjunaliikenteestä. Jutussa oli rautatiekartta. Kylläpä oli pikkasen vanhentunut se kartta. Sen mukaan Oulusta pääsisi vielä Martinniemeen rautateitse. Ei pääse kun rautatie on ollut rullalla jo ainakin 10 vuotta.Onpa Kalevalla vanhat kartat.
Vastaukset 9
- olis hyvä
Olis hyvä idea jos paikallisjunaliikennettä kehitettäisiin ja haukiputaalle ja marttiin asti pääsisi junalla.
- teillä
muistoja siitä rautatiestä?
Muistan hämärästi, kun lapsena menin junalla Haukiputaan asemalta Martinniemeen. Oli mahollisesti joku tavarajuna. Näin sitä ennen mummolaan matkustettiin. - puTha
teillä kirjoitti:
muistoja siitä rautatiestä?
Muistan hämärästi, kun lapsena menin junalla Haukiputaan asemalta Martinniemeen. Oli mahollisesti joku tavarajuna. Näin sitä ennen mummolaan matkustettiin.reissattua pikkupoikana ainakin pässillä veturikuskien kyydissä, ottivat kyytiin kun liftattiin radanvarressa, oli ne mukavia aikoja ne
- junasta
puTha kirjoitti:
reissattua pikkupoikana ainakin pässillä veturikuskien kyydissä, ottivat kyytiin kun liftattiin radanvarressa, oli ne mukavia aikoja ne
Oulun ja Martinniemen välillä liikennöinyttä junaa sanottiin marttilaiseksi. Se meni aamulla aikaisin Ouluun joskus 6 tai 7 aikaan. Iltajuna Oulusta tuli Martiniemeen kai joskus 6 aikaan.Siinä oli höyryveturi.Asema oli siinä Kaupin talon paikkeilla.
- Suora
menis hyvä hiittisuora.
- takaisin
Suora kirjoitti:
menis hyvä hiittisuora.
Kiskoautot eli ns. lättähatut liikennöi ennen lyhyitä reittejä. Vastaavanlainen juna voisi ajaa nytkin lähiliikennevuoroja.
- junakuskin-fani
teillä kirjoitti:
muistoja siitä rautatiestä?
Muistan hämärästi, kun lapsena menin junalla Haukiputaan asemalta Martinniemeen. Oli mahollisesti joku tavarajuna. Näin sitä ennen mummolaan matkustettiin.Pienenä tyttönä kuljin ystäväni kanssa kouluun,joka aamu rautatien yli. Katsoimme aina tuleeko junaa. Sitä veturia ajoi kiltti kiharahiuksien ja iloinen mies, taitaapi vieläkin asua Martinniemessä, terkkuja hänelle:)
Tuoksui ihana terva, kiskot ja tukit, joita se veturi kuljetti.
Minä ja ystäväni olimme joka aamu koulusta myöhässä. Meillä kun oli/on niin loistava mielikuvitus, että joka ojasta löytyi uusi leikinaihe.
Keksimme selitykseksi, että myöhästyimme, koska juna pysähtyi eteen. Opettajaa alkoi "pieni valhe" jo lopulta huvittamaan. Lisäksi kokeilimme resinaa, vaikka se varmasti oli kiellettyä, joten kiltti veturi-setä anteeksi siittä:) - puTha
junakuskin-fani kirjoitti:
Pienenä tyttönä kuljin ystäväni kanssa kouluun,joka aamu rautatien yli. Katsoimme aina tuleeko junaa. Sitä veturia ajoi kiltti kiharahiuksien ja iloinen mies, taitaapi vieläkin asua Martinniemessä, terkkuja hänelle:)
Tuoksui ihana terva, kiskot ja tukit, joita se veturi kuljetti.
Minä ja ystäväni olimme joka aamu koulusta myöhässä. Meillä kun oli/on niin loistava mielikuvitus, että joka ojasta löytyi uusi leikinaihe.
Keksimme selitykseksi, että myöhästyimme, koska juna pysähtyi eteen. Opettajaa alkoi "pieni valhe" jo lopulta huvittamaan. Lisäksi kokeilimme resinaa, vaikka se varmasti oli kiellettyä, joten kiltti veturi-setä anteeksi siittä:)se veturikuski oli Nikkinen, pässiNikkinen ...
- Anonyymi
teillä kirjoitti:
muistoja siitä rautatiestä?
Muistan hämärästi, kun lapsena menin junalla Haukiputaan asemalta Martinniemeen. Oli mahollisesti joku tavarajuna. Näin sitä ennen mummolaan matkustettiin.Saksalaiset sodan aikana käytti martinniemen asemaa sotatarvikkeiden lastaukseen rintamille. Martinniemessä oli iso sotatarvikevarikko sekä oli itävaltalaisia vuoristo jääkäreitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 53907
Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?
Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan64657- 55650
Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan
Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli43582Olen luovuttanut
Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik33553En välitä sinusta yhtään
Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.32528Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"
Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk5513- 75457
- 37446
- 33435