Sompasen tanssilava

Voikkaalta Sompasen järven rannalta purettiin tanssilava joskus n. vuonna 1970, kun Heinolan tietä alettiin rakentaa. Tanssilava toimi aktiivisesti aina 1960-luvun alkuvuosiin saakka. Olisi kiva kuulla joitain muistoja lavan suuruuden ajoilta. Itse muistan sen vain jännittävänä paikkana jossa mm. kiipeiltiin kattopalkeissa.
71748
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Muistan juhannus juhlat,joita vietettiin sompasella.
Muistaakseni Voikkaan viesti piti kyseistä tanssilavaa,voin olla myös väärässä.
Ehkä olen väärä ihminen kertomaan sinulle tanssilavasta.

Terveisin tyttö valkoisessa merimiestakissa.

Äänestä
  • Lava oli aika heikossa hapessa ennen 1971.

    Äänestä

  • Anonyymi00003 kirjoitti:

    Lava oli aika heikossa hapessa ennen 1971.

    Siis ennen 1970 piti kirjoittaa.

    Äänestä


Asuin 60-70 luvun taitteessa voikkaalla ja muistan lavan vaikka olin melko lapsi vielä silloin. Muistan jopa yhdet tanssit jotka siellä järjestettiin, jonkinlaiset jäähyväistanssit lavalle kylläkin enkä ollut kiinnostunut kuin limsasta jota myytiin siinä lippukiskan vieressä. Limpsa oli siihen aikaan melkoinen ylellisyys jota ei saanut edes joka kuukausi.

Muuten lavalla vain seikkailtiin ja etsittiin kaikenlaista jännää mitä oli löytyvinään mutta pääasia oli kuitenkin uiminen ja onkiminen.

Oikein tulee haikea fiilis kun muistelee aikoja voikkaalla. Silloin maailmanmeno oli vielä rauhaisaa ja vakaata usein jopa alkeellista mutta silti nykyiseen verrattuna kulta-aikaa. Niin tai sitten aika kultaa muistot :))

Äänestä
  • Voikkaan tien päässä sai ihan mitä vaan, oli kauppoja ja kioski.

    Äänestä

  • Voikkaa oli paras paikka asua. Menin Kouvolaan kouluun 72 syssyllä ja muutettiin sinne 73 alussa. Hajamielen oppilas 70-72.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Mazzio kirjoitti:

Voikkaalta Sompasen järven rannalta purettiin tanssilava joskus n. vuonna 1970, kun Heinolan tietä alettiin rakentaa. Tanssilava toimi aktiivisesti aina 1960-luvun alkuvuosiin saakka. Olisi kiva kuulla joitain muistoja lavan suuruuden ajoilta. Itse muistan sen vain jännittävänä paikkana jossa mm. kiipeiltiin kattopalkeissa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu