Sompasen tanssilava

Mazzio

Voikkaalta Sompasen järven rannalta purettiin tanssilava joskus n. vuonna 1970, kun Heinolan tietä alettiin rakentaa. Tanssilava toimi aktiivisesti aina 1960-luvun alkuvuosiin saakka. Olisi kiva kuulla joitain muistoja lavan suuruuden ajoilta. Itse muistan sen vain jännittävänä paikkana jossa mm. kiipeiltiin kattopalkeissa.

7

1642

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • aika entinen ei koskaan enä...

      Muistan juhannus juhlat,joita vietettiin sompasella.
      Muistaakseni Voikkaan viesti piti kyseistä tanssilavaa,voin olla myös väärässä.
      Ehkä olen väärä ihminen kertomaan sinulle tanssilavasta.

      Terveisin tyttö valkoisessa merimiestakissa.

      • Anonyymi

        Lava oli aika heikossa hapessa ennen 1971.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Lava oli aika heikossa hapessa ennen 1971.

        Siis ennen 1970 piti kirjoittaa.


      • Anonyymi

    • sitten purku

      Asuin 60-70 luvun taitteessa voikkaalla ja muistan lavan vaikka olin melko lapsi vielä silloin. Muistan jopa yhdet tanssit jotka siellä järjestettiin, jonkinlaiset jäähyväistanssit lavalle kylläkin enkä ollut kiinnostunut kuin limsasta jota myytiin siinä lippukiskan vieressä. Limpsa oli siihen aikaan melkoinen ylellisyys jota ei saanut edes joka kuukausi.

      Muuten lavalla vain seikkailtiin ja etsittiin kaikenlaista jännää mitä oli löytyvinään mutta pääasia oli kuitenkin uiminen ja onkiminen.

      Oikein tulee haikea fiilis kun muistelee aikoja voikkaalla. Silloin maailmanmeno oli vielä rauhaisaa ja vakaata usein jopa alkeellista mutta silti nykyiseen verrattuna kulta-aikaa. Niin tai sitten aika kultaa muistot :))

      • Anonyymi

        Voikkaan tien päässä sai ihan mitä vaan, oli kauppoja ja kioski.


      • Anonyymi

        Voikkaa oli paras paikka asua. Menin Kouvolaan kouluun 72 syssyllä ja muutettiin sinne 73 alussa. Hajamielen oppilas 70-72.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      165
      8410
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      447
      7543
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      74
      3854
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      156
      3619
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      114
      3033
    6. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      54
      2735
    7. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      42
      2046
    8. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      126
      2036
    9. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      23
      1873
    10. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      21
      1621
    Aihe