Vieremällä, Ylä-Savossa on varastettu perjantain ja sunnuntain välisenä yönä kaksi suomenajokoiraa koirien tarhasta. Koirat ovat narttuja ja ainakin toisella on mikrosiru. Nartut ovat iältään 8-ja 3-vuotta. Asiasta on ilmoitettu poliisille ja paikallisradioon. Koirista ei ole ainakaan vielä mitään havaintoja.
Havaintoja ym. voi laittaa sähköpostiini [email protected] Tarkistan postin useasti päivässä!
Jos tiedätte joitain sivuja, jossa voi ilmoittaa varastetuista koirista, niin laittaa ihmeessä osoitteita tulemaan.
Havaintoja ym. voi laittaa sähköpostiini [email protected] Tarkistan postin useasti päivässä!
Jos tiedätte joitain sivuja, jossa voi ilmoittaa varastetuista koirista, niin laittaa ihmeessä osoitteita tulemaan.
Vastaukset 12
Vanhimmat
siis perjantain ja lauantain välisenä yönä koirat varastettiin.
onko näistä apua mutta muutama linkki joihin voisi ilmoittaa:
http://p2.foorumi.info/etsintajoukot/index.php
http://www.karkurit.fi/
http://www.lemmikkipalstat.net/apula/ilmoita.htm
Varmasti muitakin osoitteita on, en vaan yhtäkkiä saa mieleeni. Toivottavasti koirat löytyvät hyvässä kunnossa. Jaksamisia.
Apulaan olenkin jo laittanut. Kadonneet koirat eivät ole minun vaan tutun perheen.
Onpas jo nykyään röyhkeitä varkaita... Pitää levittää sanaa, viakka en asu siellä päin.. Ei sitä koskaan tiedä, jos jollekin kotietaan myydä koiraa tms. Ei varmaa haittaa jos kopion tuota urlia maileihin?
Tärkeintä tietysti on saada koirat takaisin kotiinsa. Koirat on siis joko varastettu tai joku ilkeyttään päästänyt ne vapaaksi. Tarhan aitaa oli väännetty jollain työkalulla ja siten saatu koirat ulos. Alueella, josta koirat katosivat on liikkunut viime aikoina nuorisoa, jotka mm. rikkoneet postilaatikoita, vanhusten ikkunoita ja lommottaneet autoja. On siis mahdollista, että koirat on päästetty vapaaksi silkasta ilkeydestä.
heräävän kun koiria viedään vai ovatko niin hiljaisia ajokoiria?
Ajokoira nartut ovat nimeltään Mette ja Mimmi. Koirista ei ole vieläkään havaintoja.
minä vein ne piskit
Asustelen n. 20km:n päässä Vieremältä melko vilkas liikenteisen tien varressa. Itselläni on myös melko "arvokkaita" ajokoiria, ja täytyy myöntää, että joskus kun jättää häkkiin päiväksi töihin lähtiessä, niin käy mielessä että ovatko kotiin tullessa tallessa. Häkissä on lukot ja pelit, mutta koskaan ei tiedä. Pitkän aikaa jos olemme kotoa pois, niin en jätä koiria ulos jos ei naapurit ole kotona. Pystymme onneksi pitämään koiria myös sisällä. Tuttuja löytyy Vieremältä, laitan sanan kiertoon, ja ilmoitathan heti kun kaverukset löytyy!!!
Nyt näyttää siltä, että koiria ei olisi varastettu vaan ne olisi tahallaan päästetty vapaaksi. Koirista on saatu pari havaintoa jokunen kymmenen kilometriä katoamispaikasta. Etsinnät jatkuvat kuumeisesti, omistajat ajelevat ympäriinsä yötä päivää. Nyt suurin pelko on, että koirat menevät heikoille jäille ja hukkuvat. Koirien omistajat ovat tehneet rikosilmoituksen ja tekijää/tekijöitä yritetään myös saada kiinni. Oma veikkaukseni on kylän nuorisojengi, jotka ovat rikkoneet mm. vanhusten ikkunoita ja räjäytelleet postilaatikoita.
Juuri sain tietää, että Mette ja Mimmi löydettiin parinkymmenen kilometrin päästä kotoaan nälkäisinä ja uupuneina, mutta terveinä. Sana kadonneista ajokoira nartuista tuotti tulosta ja eräs metsämies löysi koirat ja ilmoitti omistajalle. Loppu hyvin kaikki hyvin. :)) Nyt kun vain saisivat vielä tekijät kiinni.
juttu, helpotuksen huokaus kuului täältäkin!