PROSESSORIN VAIHTO

juu eli mulla on joku aika vanha compaq:in romu ja siinä on intel inside pentium3: 996mHz ja se ei oikee riitä mihinkään. ni pystyykö siihen ostamaan jotain tehokkaampaa prossua ja jos pystyy ni minkä?
5249
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

taitaa olla nopein mitä socket370 kantaan saa. Nopeuden muutos on tuskin huomattava. Nopeammalla prosessorilla joudut muuttamaan muitakin sisuskaluja , joka tarkoittaa jo samaa kuin uusi kone. Kuoret vain on samat. Yhteensopivuuden takaamiseksi nekin kannattaa vaihtaa.

Äänestä
  • noh osaisko joku sit neuvoa miten tän kyseisen prossun saa kellotettua ees vähän paremmaks? ku tuolta muualta kattelin ni ei niistä tajuu erkkikää mitää. eikä satu olee mitää nörtti-n00b sanakirjaa.

    Äänestä

Gigahertsin prosessorilla tekee jo vaikka mitä, vähän epäilen vompattisi hiipuvan liian pieneen käyttömuistiin, hitaaseen kiintolevyyn ja onnettomaan näytönohjaimeen. ;)

Äänestä
  • ku siis näytön ohjain on 256mb, keskusmuistia 512. noi riittää useimmille peleille mut hertsit ei taas riitä :/ ni jos sais kellotettuu johonki 1,3gHz tai suurimpaa mahollisee ilman ett prossulle käy mitää

    Äänestä

  • nobo-saurus kirjoitti:

    ku siis näytön ohjain on 256mb, keskusmuistia 512. noi riittää useimmille peleille mut hertsit ei taas riitä :/ ni jos sais kellotettuu johonki 1,3gHz tai suurimpaa mahollisee ilman ett prossulle käy mitää

    Näytönohjaimen muistimäärä ei liity sen nopeuteen millään tavalla, mutta asiaan.

    Tehdaskoneitten ylikellotus on yleensä tehty niin vaikeaksi kuin mahdollista: nopeuden- tai jännitteensäätöjä ei koneen BIOS:ista löydy, joten ainoa mahdollisuus saada edes hiukan lisää vauhtia on ohjelmapohjainen ylikellotus.

    ! GHz:n Pentium III:lla ei ole muutenkaan paljon kellotusvaraa, koska se toimii aivan äärirajoilla jo nyt, mutta voisit kokeilla vakka CPUFSB:llä:

    http://www.cpufsb.de/

    Lue huolellisesti käyttöohjeet, koska kaiken minkä teet, teet omalla vastuullasi.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


nobo-saurus kirjoitti:

juu eli mulla on joku aika vanha compaq:in romu ja siinä on intel inside pentium3: 996mHz ja se ei oikee riitä mihinkään. ni pystyykö siihen ostamaan jotain tehokkaampaa prossua ja jos pystyy ni minkä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu