Tässä mietin, että miten vesijäähdytys käytännössä toimii? Onko parempi kuin nestejäähy?
Vesijäähdytys?
6
2751
Vastaukset
- sedrftgyhuj
Vesijäädytyksen ja nestejäähdytyksen periaate on tismalleen sama, vesijäähdysykenä toimii lämmön siiräjänä vesi, nestejäähdytyksessä typpi.
Ja typpi johtaa lämpöä paljon paremmin, joten se on tehokkaampi, mutta typpi taas palaa helpommin, ei ole hyvä päästää ilmaan, ja sitä eisaa ihan joka huoltoasemlta.
Mopoluokassa riittää vaikka puhallinjäähdytys- .......
Kyllä periaatteessa on jäähdytysjärjestelmä aivan samanlainen, kun puhutaan vesi- ja nestejäähdytyksestä.Vettä vaan ei käytetä, koska se ruostuttaa metalleja ja pakkasella jäätyy. Ennen vanhaan autoissa käytettiin vettä. Kun talvella lähdettiin liikkeelle, kaadettiin vesi syyläriin ja kun ajo päättyi, syyläri tyhjennettiin, jotta ei paikat haljenneet mootorin kylmetessä.
- qwertyu
....... kirjoitti:
Kyllä periaatteessa on jäähdytysjärjestelmä aivan samanlainen, kun puhutaan vesi- ja nestejäähdytyksestä.Vettä vaan ei käytetä, koska se ruostuttaa metalleja ja pakkasella jäätyy. Ennen vanhaan autoissa käytettiin vettä. Kun talvella lähdettiin liikkeelle, kaadettiin vesi syyläriin ja kun ajo päättyi, syyläri tyhjennettiin, jotta ei paikat haljenneet mootorin kylmetessä.
Mutta mopossa kuitenkin toimii kun ei ole talvi-ajoa?
qwertyu kirjoitti:
Mutta mopossa kuitenkin toimii kun ei ole talvi-ajoa?
koskaan ei suositella pelkällä vedellä ajoa sillä vaikka muuta väitetään niin neste (vesi=pakkasneste) on perempi sillä se estää jäähdytysjärjestelmää korroosiolta ja talviajossa estää pakkasen tekemät laajentumis rikkomiset
- dfgaghrahrhga
pisswasserii tankki täytee ja menoks =)
- Anonyymi
Jos nyt oikeasta vesijäähdytyksestä puhutaan, sellainen on veneiden ulkolaitamoottoreissa, jotka käyttävät sitä järvivettä jäähdytykseen.
Maalla kulkevassa kulkineessa taas jäähdytysjärjestelmä on suljettu piiri, missä nestettä ei lisätä vaihtovälillä. Olettaen ettei vuotoja ole.
Mopoissa ilmajäähdytys puhaltimella on mielestäni riittävä. Kuristetussa pelissä ja Suomen ilmastossa nestejäähyn hyötyjä ei koskaan ulosmitata kunnolla, mutta huoltokustannuksia tulee enemmän. Mopon pitäisi kuitenkin olla simppeli kulkuväline.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 871504
Toivotko koskaan mies...
Että nähtäis ja aloitettais alusta, puhtaalta pöydältä tutustuminen. Olit oikeassa ei me kunnolla tunnettu. Olin hölmö.1141400Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras541219- 281114
Kyllä näin 45 vuotiaana miehenä pitää sanoo, että 40-50v naiset näyttää vanhoilta
Niin väsynyttä, silmäryppyä, harmaata hiusta jne jne118962Olisin valmis salaisiin tapaamisiin
Juuri sinun kanssasi mies. Olet saanut minun pääni pyörälle ja ajatukseni pyörimään ympärilläsi. Hittoon velvollisuudet46908- 19872
Olisit voinut olla...
....ihan tavallinen ihminen, terve mieleltään ja kropaltaan, hyvä seuraihminen ja luotettava kumppani. Mutta ei, olit n65797- 46733
YT skoda Transtech
Noin 200 saa potkut. Saksikäsipetturi ajoi suomen konkkaan ja tarkkikselle. Totaalinen Petosjytky..76715