selkäkipu

rintasyövän sairastaneella

hei, sairastin rintasyövän - 05. Nyt ilmaantui iskiaskipua jota hoidetaan särkylääkkeillä. Jo kahta eri lääkettä on kokeiltu, silti yöt menee valvoessa. Kolme lääkäriä tutkinut ja todenneet vain ettei vika ole välilevyissä...!
Tällaisen syövän sairastaneena epäilys alkaa vaivata mieltä enkä saa sitäkään vähää nukuttua...

2

1630

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • magneettikuvaukseen

      Minulta on leikattu rintasyöpä toistakymmentä vuotta sitten. Sain sädehoitoa ja minulla oli samaan aikaan kova selkäsärky. Minut laitettiin välittömästi luuston gammakuvaukseen, vaikka itse puhuin kulumista, jotka oli aikaisemmin todettu.

      Kun tulokset tulivat hoitajat olivat hämmästyneen näköisiä, koska mitään syöpään viittaavaa ei ollut.
      Vasta silloin tajusin, että he olivat odottaneet päinvastaista.

      Nykyään selkäkivut ovat pahentuneet huomattavasti ja leikatun rintasyövän vuoksi minut lähetettiin, alunperin terveyskeskuksen kautta, taas magneettikuvaukseen. Selässä todettiin hyvänlaatuiselta hemangioomalta (verisuoninystyrä) vaikuttava "kasvain". Jälleen rintasyövän vuoksi asia piti varmistaa, joten minulle tehtiin taas luuston gammakuvaus.

      Hemangiooma se tosiaan oli, mutta muuten selkä oli neurologin sanojen mukaan "sökö". Eikä siitä sen enempää.

      Tarkoitan vain sitä, että koska sinulta on leikattu rintasyöpä, niin kyllä lääkärit ovat velvollisia lähettämään sinut tutkimuksiin. Eihän se mitään selvitä, jos päällisin puolin tutkivat ja toteavat, ettei syy ole välilevyissä.
      Vetoa nimenomaan syöpään. Kyllä minun kohdallani se on ollut syy, että olen päässyt kaikkiin tutkimuksiin. Asia on todella otettu vakavasti.

      Silti selkäkipusi ei tarvitse olla syövän kanssa missään tekemisissä, kuten minullakaan ei ollut.
      Selkäkipu kuitenkin tuppaa pahenemaan, joten oman mielenrauhasikin vuoksi vaadi tarkempia tutkimuksia.

      • alkup.

        Taidankin tässä varata lääkärinajan...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      176
      6488
    2. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      148
      1784
    3. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      113
      1568
    4. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      51
      1300
    5. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      46
      982
    6. Möykkähulluus vaati kuolonuhrin

      Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢
      Kauhava
      36
      942
    7. Älä mies pidä mua pettäjänä

      En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu
      Ikävä
      96
      903
    8. Reeniähororeeniä

      Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?
      Kouvola
      5
      849
    9. Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.

      Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan
      Maailman menoa
      236
      814
    10. Kävit nainen näemmä mun

      Facessa katsomassa....
      Ikävä
      41
      799
    Aihe