Pääsin armeijasta vuonna 2003, olin rynnäkköjääkärinä. En lähtenyt aliupseerikouluun johtuen sen aikaisesta elämäntilanteestani. Nyt jälkeenpäin olen harmitellut päätöstäni. Olen kerran käynyt kertauksissa ja tod. näköisesti ensi vuoden syksynä menen uudestaan.
Onko maanpuolustuskurseilla mitään merkitystä ylenemisen kannalta? Onko minun mitenkään mahdollista päästä esim. ylikersantin arvoon?
Yleneminen
4
2631
Vastaukset
- * *
Voit ylentyä korkeintaan alikersantiksi. Vaatii paljon kertauspäiviä, joita saa muunmuassa varsinaisista kertausharjoituksista, mutta myös vapaaehtoisista harjoituksista. Vapaaehtoisten harjoitusten kertausharjoituspäivien karttuma ei ole aina yhden suhde yhteen, vaan voi olla pienempikin. Päivien karttuman voit kysyä harjoituskohtaisesti harjoituksen johtajalta.
- Suomalainen sotilas
Aukinhan voi käydä reservissäkin miehistöstä aliupseeriksi -kursseilla. Eri asia, kuinka moni sinne sitten pääsee.
- varamara
Suomalainen sotilas kirjoitti:
Aukinhan voi käydä reservissäkin miehistöstä aliupseeriksi -kursseilla. Eri asia, kuinka moni sinne sitten pääsee.
..sinne valittavan siviiliosaamisella on jonkin verran merkitystä, eli joku tietty sijoitus odottaa kurssin päätyttyä.
- ko.kurssin käynyt
Suomalainen sotilas kirjoitti:
Aukinhan voi käydä reservissäkin miehistöstä aliupseeriksi -kursseilla. Eri asia, kuinka moni sinne sitten pääsee.
Vielä löysäpäisempää ajantappamista oli kuin varsinainen intti. Joka lähipäivä kävi mielessä kurssin lopettaminen, vaan kun yhteen tosi kiinnostavaan duuniin pitää olla toi aukki käytynä, niin pakko vaan oli lusia. Vaan kokeilkoon, kuka ei usko
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2014221Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572994Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891608Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181296Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121264Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi81066Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20231057- 471013
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt2341002- 49956