Teatteritieteellinen - Helsingin helvetti

Tampereen Tyttö

Hei!

Olen 20 vuotias koko ikäni teatteria seurannut ja tehnyt ohjaajana, dramaturgina, säveltäjänä, tuottajana, kriitikkona ja näyttelijänä. Lisäksi teatteriperheen vesa. Kirjoitin Laudaturin äidinkielestä, olen sivistynyty jne, jne. Minulla pitäisi olla siis kaikki valmiudet pyrkiä Teatteritieteenlaitokselle. Mutta mutta! Olen lueskellut pääsykoekirjoja ja havainnut että en rehellisesti katsottuna ymmärrä mitään mitä niissä sanotaan. Pitkiä, vaikeita, teoreettisia lauseita joista ei saa selvää mihin sillä pyritään - saatika sitten mitä siinä lukee.
Onko Teatteritiede oikeasti noin vaiketa? Miksi minä en ymmärrä mitään? Hankala avunpyyntö, tiedän , mutta osaisiko joku kertoa mikä siinä on olennaista, pääsykokeissa, opiskelussa ja koko tieteenalassa. Kyllähän minun nyt koko elämäni tehneenä ja lukeneena ymmärtää mistä siinä on edes kysymys!

Kiitos avusta.

2

588

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minusta

      en tunne alaa mutta Humanistisen pääsykokeista on kokemusta. Pääsykoekirjoissa käsitellään yleensä niitä asioista joita tulet sitten opiskelupaikan saatuasi opiskelemaan -ihan alusta alkaen tietty. KOkeessa testataan lähinnä kykyä omaksua nopeasti suuri määrä tietoa.

      Yleensä ne eivät edes kysy kaikkein vaikeimpia alueita vaan haluavat lähinnä nähdä oletko oppinut mitään (paitsi ehkä kauppiksessa jossa nippelitietoja kysellään). Eli älä stressaa liikoja. Itse jouduin oman pääsykoekirjan lukemaan about 10 kertaa ja silloinkin ymmärsin varmaan 1/3 teoriasta...sovella ja tee asiat tutuiksi, älä pelkää turhaan, kyllä se siitä aukeaa kun alat järkeilemään lause kerrallaan.

      Yritä etsiä olennaiset asiat kirjasta, ne kaikkein tärkeimmät! niitä ne kysyy! zemppiä! :)

    • :o)

      Hankala kysymys. :) Itse olen 22v ja haen Treen yliopiston teatterin ja draaman tutkimuksen koulutukseen. Ensimmäinen asia mikä tekstistäsi tuli mieleen on asenne. Oletko hieman ylimielinen? Kaikessa teatterintekemisessä nöyryys on avainsana. Vaikka on 20v ja paljon teatteria tehnyt ja äikästä L saanut, ei tarkoita, että akateemisen koulutuksen pääsykokeet olisivat läpihuutojuttu.

      Tärkeintä on nyt vain keskittyä ymmärtämään mitä niissä pääsykoekirjoissa sanotaan ja unohtaa kaikki muu ylimääräinen. Kannattaa myös pyytää vaikka jotain kaveria tai perheenjäsentä tekemään harjoitusessee kysymyksiä pääsykokeen aiheista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      13
      1970
    2. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      183
      1504
    3. Parrakkaat miehet ovat inhottavia ja vastenmielisiä

      Ennen Suomi ja koko maailma oli täynnä kasvonsa hyvinhoitavia miehiä. Tänä päivänä lähes kaikki miehet ovat kuin jotain
      Maailman menoa
      144
      1284
    4. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      95
      1264
    5. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      38
      1168
    6. Mitä tapahtuu

      Syksyllä?
      Ikävä
      84
      908
    7. Naiseni on todellinen seksipeto

      Vaikka pukeutuu ihan kasuaalisti julkisilla paikoilla. Mutta näin tämän läpi ensisilmäyksellä ja sain seksipedon kaivatu
      Ikävä
      44
      820
    8. Nina Mikkonen avoimena "vapinataudistaan"- Demonstroi oireet yllättäen tv-kameroiden edessä: "Se..."

      Nina Mikkonen oli Viiden jälkeen -ohjelmassa ti 12.8. ja kertoi perinnöllisestä sairaudestaan ja mm. sairauden vaikutuks
      Suomalaiset julkkikset
      13
      797
    9. Totuus Sofian miljonääristä :miljoonien velkataakka painaa miestä.

      Näin se totuus tulee jokaisesta ja seiskalehden uutiset kertoo totuuden vihdoinkin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      793
    10. Kokoomus haluaa leikata vielä lisää sosiaaliturvasta

      Kokoomuksen Sanni-Granhn Laasonen pyytänyt KELA:aa selvittämään mistä leikataan vähäosaisilta vielä lisää sosiaaliturvas
      Maailman menoa
      123
      763
    Aihe