Olen vuosikymmenet hoitanut kalareissut eteläsavolaisessa järvessä soutamalla tai soutuveneen pienellä perätuupparilla. Nyt on tullut halu päästä verkkopaikoille vähän vauhdikkaammin ja tarvitsen liukuun nousevan veneen.
Mikä ero käyttökelpoisuudessa ja kestävyydessä on muovin ja alumiinin välillä? Miten ne kestävät pientä karille kolauttamista? Entä kärsivätkö ne siitä, että ne aina käytön jälkeen vedetään karkealle hiekkarannalle?
Mikä ero käyttökelpoisuudessa ja kestävyydessä on muovin ja alumiinin välillä? Miten ne kestävät pientä karille kolauttamista? Entä kärsivätkö ne siitä, että ne aina käytön jälkeen vedetään karkealle hiekkarannalle?
Vastaukset 3
Vanhimmat
voit vetää huoletta hiekkarannalle, mutta kumpikaan ei ole tarkoitettu kiville ajettavaksi. Veneilen merellä ja Saimaalla. Vene on Silver Fox, Yamaha 50 nelitahti. Nopeus 33 solmua, 2henk. kuormalla, riittää hyvin.
voit hiekkapaperilla hangata sitä pohjaa ennen kuin vesi tulee sisälle, jokainen rannalleveto vastaa ainakin yhtä vetäisyä, yö hiekkarannalla kulutta aallokosta riippuen yhdestä viiteenkymmeneen vetoon, mikäli vene liikkuu.
Materiaalin paksuudesta sitten riippuu kauanko tuo vene sitä kestää.
Kumpikaan laatu ei kestä kiville ajoa.
että aluveneet kestävät "isältä pojalle". Vaan olen itse tullut hieman toisiin aatoksiin, tosin en omaa mitään "vahvaa" mielipidettä puolesta enkä vastaan
Itselläni on ollut vuosien varrella useita lasikuituveneitä jotka ovat olleet aina jo ostettaessa yli 10 vuotiaita. Tietenkin riippuu aina tapauksesta, mutta noin yleisesti ottaen ei ne vanhat busterit tuolla veneliikkeiden pihoilla mitään komistuksia ole.
Lasikuituvenettä on helppo vähän fiksailla, ja toisaalta tuntuu että niiden pohjan muotoilu voidaan tehdä parhaaksi, riippuu tietenkin valmistajan taidoista osaako se pohjan tehdä. Mutta mm. 575 flipperin pohjaa tuskin alumiinistä peräsiipinen tehdään ihan heti.
On myös ollut viime aikoina juttua siitä että hitsauskohdat saattaisivat irtoilla joissakin veneissä. Myös sähköasennusten kanssa tulee olla tarkkana ettei saa aikaiseksi alumiinia syövää sähköparia. Sähköasennuksissa tosin olisi kyllä parantamisen varaa ollut joka ainoassa omistavassani veneessä, ja lähes kaikkiin olenkin johdot ja sulakerasiat uudelleen rakentanutkin.
Tosiasiassa kummassakin pitää välttää turhia kolhuja, niitä kannattaa "hoivata" eli pestä ja huoltaa jne. Ehkä aluvene on hieman vähähoitoisempi, varsinkin trailerikäytössä mutta en uskoisi niiden siis ihan mitä vaan kestävän vaikka kuinka ja kauan niinkuin usein kuulee puhuttavan.