Hyvällä yställäni on todettu kolme persoonallisuushäiriötä; epävakaus,impulsiivisuus ja vaativuus. Voisiko joku valaista minua hieman mitä nämä tarkoittavat ja miten voin olla ystäväni tukena/apuna? Hän on ollut sairaalassa myös suljetulla osastolla masennuksen takia ja nyt hänet on kotiutettu päivähoidosta..Olisi myös kiva tietää millainen myllerrys persoonallisuushäiriöistä kärsivällä henkilöllä on päänsä sisällä ja miten tämä näkee sairautensa (jos näkee?)Minkälaiene on parantumisprosessi,miten näitä potilaita pyritään hoitamaan? Kiitos asiallisista vastauksista.
kolme
persoonallisuushäiriötä
5365
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
"(- -) epävakaus,impulsiivisuus ja vaativuus (- -)"
Viestisi ja kysymyksesi on sisäisesti ristiriitainen: (1) Epävakaaseen sisältyy tavallisesti (2) impulsiivisuus, joten ne käyvät pari passu ja ovat paljolti yhtä ja samaa. (3) Vaativa karaktääri (pikkutarkka, pedantti yms.) taas on epävakaan vastakohta, eivätkä ne "voi" esiintyä samassa persoonallisuudessa.
Voi ne mielestäni esiintyä samassa persoonallisuudessa kun vaativa voi hyvinkin olla epävakaana. Esimerkiksi ihminen joka on muitten suhteen vaativa voi spontaanisesti *unohtaa* omat vaatimukset parin tunnin päästä. Häntä kuitenkin pidetään vaativana vaikka hän on käytöksessä epävakaa. Samalla häntä pidetään myös epävakaana ihmisenä sen jälkeen kun hänen vaatimuksia aletaan täyttämään ja selviää että ne eivät ole enää ajankohtaisia. Vaativa ihminen ei tarvitse aina olla aikuisen tavalla *pikkutarkka* vaan voi olla vaativa myös *lapsellisella* tavalla- vaatia esim. huomiota.
"hänen vaatimuksia aletaan täyttämään"
Vaativalla tarkoitetaan pakkoneurootista persoonallisuutta, joka ennen kaikkea vaatii i t s e l t ä ä n.
"hänen vaatimuksia aletaan täyttämään"
Joko "aletaan täyttää" tai "revetaan täyttämään".
Myös po. "hänen vaatimuksiaan".
Niin, joo, sori (äidinkieli ei oo suomea).