Eli kuinka paljon eri rotuja löytyy , ja mitä eroavaisuuksia niilä on??
Kuinka paljon on erillaisia ankka rotuja??
8
928
Vastaukset
- m.j.
ainakin löytyy beginginankka (yleisin, monta väri vaihtoehtoa!!)
ruotsalainensininen ankka ruotsalainen kultaankka.
en tiedä onko muita... mutta myskäri eli myskisorsa/myskiankka voidaan lukea näihin ankkoihin vaikka on paljon isompi!! eroavaisuuksia on roduilla ainakin väri!!
kultanain ruotsalainen on kullan värinen, sininen ankka on sitte sinertävä ja niin ed.- mä kans
Eli mikä näintä on nopein kasvamaan tai ainakin vähällä toimeen tuleva.
Jos otan keväällä ankan poikasia ,niin saako syksyllä niistä hyvän paistin???
Miten mahtaa vaikutta jos risteyttää ankan ja heinäsorsan?? onko vaarana että, ne lähtevät syksyllä karkuun??? - m.j.
mä kans kirjoitti:
Eli mikä näintä on nopein kasvamaan tai ainakin vähällä toimeen tuleva.
Jos otan keväällä ankan poikasia ,niin saako syksyllä niistä hyvän paistin???
Miten mahtaa vaikutta jos risteyttää ankan ja heinäsorsan?? onko vaarana että, ne lähtevät syksyllä karkuun???jaa ankat kyllä kasvaa kesässä teuras painoon mutta heikolla ravinnolla ei välttämättä! paisti kyllä pitäs tulla. heinärin ja ankkan poikasista että ne kyllä osaa lentää ankkaa huomattavasti paremmin... yksittäisii poikkeuksii on .. risteytyy helpolla .. panee naaras ankan vaan vähäkse aikaa villi sorsa laimaan.. keväällä!! ja seurailee milloin astuu. voi lähtee syksyllä jollei siipii leikkaa (sulkia) . leikkaamisesta voit pyytää apua siipikarjaliitosta.
- mä kans
m.j. kirjoitti:
jaa ankat kyllä kasvaa kesässä teuras painoon mutta heikolla ravinnolla ei välttämättä! paisti kyllä pitäs tulla. heinärin ja ankkan poikasista että ne kyllä osaa lentää ankkaa huomattavasti paremmin... yksittäisii poikkeuksii on .. risteytyy helpolla .. panee naaras ankan vaan vähäkse aikaa villi sorsa laimaan.. keväällä!! ja seurailee milloin astuu. voi lähtee syksyllä jollei siipii leikkaa (sulkia) . leikkaamisesta voit pyytää apua siipikarjaliitosta.
Mistä yleensä poikasia hankitte?? olisko lintuautossa niitä ?? kellä olis numero vai mistä sen saa kiinni??
- :,:Ankka:,:
on niit rotui aika paljo kuten aylesbyryn ja Roueninankka!
- :,:Ankka:,:
ja viel o ainaki intian juoksu ankka!
- eemelilililili
:,:Ankka:,: kirjoitti:
ja viel o ainaki intian juoksu ankka!
Tarkoitat varmaan Indian runner, eli intian juoksu ankka:D Mulle on tulossa noita juoksuankkoja.
- Häkösedö
169
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017513
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?955367- 834987
- 1364374
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113120- 462752
- 522749
- 612357
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818112309Suudeltiin unessa viime yönä
Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit211900