kokeilin verenpaine mittaria makuullani ja sain lukemat 90/59 onko miehen paineet vaakatasossa ja levossa noin alhaiset??? normaalisti istualtaan on 117/70! Harrastan juoksua ja muuta urheilua!
paineet
hmm!
5510
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
on. Joillakin on istuessakin mitattuna tuollaisia paineita eikä haittaa mitään (joitakin voi kyllä helposti huimata kun nousee äkkiä ylös). Paineet on matalammat makuulla kuin istualla, noin niinkuin yleissääntönä.
kun ne on tuollaisella tasolla. Mittaa seuraavan kerran vasta vuoden päästä tai viiden vuoden päästä, jos olet vielä alle 40.
Alhaiset verenpainelukemat ovat väestössä melko harvinaisia ja toivottujakin tässä korkeiden paineiden maassa, mutta eivät nekään aina ole "normaalit".
Itselläni sydämen vaurioituessa sain alhaiset lukemat riesakseni ja niiden jatkovaivana eteisvärinän.
Ns. kestävyyslajeissa alhaiset paineet ovat hyväksi, mutta silloin edellytetään myös hyvää peruskuntoa. Sairaalle molemmat ääripäät verenpaineissa ovat vaarallisiakin.
juu ei mullakaan vielä parivuotta sitten ollut tämmöisiä lukemia verenpaineissa mutta tuli tehtyä elämä remontti:)onko sulla ollut haittaa matalista paineista?
Yöllä saan helposti rytmihäiriökohtauksia ja sydän muljahtelee epämiellyttävästi. Minulla laskee lukemat reilusti alle sadan, noin 90-80/60-50 ja pulssikin on hidas (35-40) illalla ja öisin.
Eipä tuo normaalisti häiritse muutoin kuin että väsyttää, viluttaa, huimaakin joskus. Vältän pimeäajoa ja pitkiä matka-ajoja, etten väsy liikaa, ja samaten syön/juon säännöllisesti.