Työpaikallani tehtiin n. kuukausi sitten mittauksia huone ilmasta. Nyt vastaukset tulleet johtajalle ja kohonneita arvoja kuulemma löytynyt. Tuloksia ei kuitenkaan ole näytetty työntekijöille, mutta joissakin paikoissa ollut todella korkeita arvoja. Ainut lukema mikä on annettu julki on seuraavanlainen: lukema saisi olla korkeintaan 10 mutta mittaus arvo ollut yli 2000. Mistähän voisi mahdollisesti olla kyse??? Ennen mittauksia epäiltiin hometta, ainakin oireet henkilökunnalla viittaisi siihen. Ärsyttää tämmönen, että ei kerrota kaikkia asioita suoraan niille jotka joutuu työskentelemään saastuneissa tiloissa, eikä uskalleta tulla avoimesti kertomaan mistä on kyse. Kiitos etukäteen vastauksista.
Home työpaikalla
home
4812
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
sädesienet. Niitä saa olla ilmanäytteessä korkeintaan 10. Sädesienet ovat itse asiassa bakteereja, joista jotkut tuottavat hyvin voimakkaita myrkkyjä. Yleisin sädesieni on Streptomyces.
sädesienistä (max 10 m3), niin en yhtään ihmettele, että tuloksia pimitetään. Etkö tosiaan saa tutkimusraporttia nähtäväksi (ota kopio heti jos saat)? Sitä paitsi tutkimuksen tekijä pitää yleensä tilaisuuden, jossa selvitetään kaikille mitä on löydetty ja mitä se voisi tarkoittaa. Ota yhteyttä työpaikan työsuojeluvaltuutettuun.
Kyllä tuo pimittäminen ja raportin osittainen paljastaminen on se yleisempi versio tiedottamisesta, uskoisin.
Meilläkin työsuojelupäällikkö lupasi, että totta kai tulokset reilusti julkistetaan. Siinä vaiheessa hän oli varma, ettei mitään uutta kosteusvauriota ja siitä syntynyttä ongelmaa ollut. Kun sitten tt-lääkärit vaativat rakennenäytteitä ja vakava kosteusvaurio kaikkinen ongelmineen löytyi ja oli luettavissa tuosta raportista, ei sen julkistaminen enää ollutkaan selviö. Julkaistiin juuri vastaava tiedote, jossa asiaa vähäteltiin. Myöhemmin raportti oli luettavissa kokonaan, mutta ei mitenkään ilman muuta.
Mitään tiedotustilaisuutta ei tässä vaiheessa järjestetty. Myöhemmin, paljon myöhemmin pidettiin sisäilmasta tiedotustilaisuus. Ja tässä tilaisuudessa jaariteltiin niitä näitä ihan urakalla. Vain työsuojeluvaltuutettujen kysymykset ja niihin saadut vastaukset olivat sitä oikeaa asiaa. Myös tulevasta suuresta remontista tuli muutamia kunnon neuvoja samassa isossa rakennuksessa toimivan yrityksen edustajalta. Sopimukseen laitettavista suojausta koskevista pykälistä ja niiden noudattamisen seuraamisesta jne.
Mutta koskaan meillä ei ihan reilusti asioista ole kerrottu. Vielä minun sairastumiseni yhteydessä työsuojelupäällikkö kertoi, ettei voi ymmärtää mistä sairastumiseni johtuu, mitään sisäilmaongelmaa kun meillä ei ole. Ja minä olin vuosien mittaan kolmas työpaikkani ammattitautitapaus. Emmekä työskennelleet yhdessä, emme edes samoissa kerroksissa vaan aivan eri puolin isoa rakennusta. Rakennusta jossa ei mitään sisäilmaongelmaa ole.
Kyllä niin voi kertoa. Pahintahan on monien mielestä "hysteria", että aletaan "kuvittelemaan" sisäilmaongelman olevan totta. Sehän se vasta vaarallista onkin.
kotiini. Postissa tuli. Ja ihan oli kiva ylläri, että meidän työsuojelupäällikölle oli tullut täytenä yllätyksenä mun ammattitauti. "Työsuojelupäällikölle tieto todetusta ammattitaudista on tullut vasta allekirjoittaneen yhteydenoton kautta."
Voi jee. Minä vain olin hiton ilkeä ja lähetin allekirjoittaneelle työsuojeluinsinöörille sähköpostikirjeenvaihtoa, jossa meidän dementikko työsuojelupäällikkö kertoo, että muitakin sairastuneita on, mutta niistä hänellä ei ole virallista tietoa, ehkä salassapitosäännösten vuoksi. Toivoisi saavansa muiltakin tietoa sairastumisista.
Työsuojeluinsinööri kiitti kivasti valaisevasta sähköpostista. Oikaisin siinä vähän muitakin hämmästelyn aiheita. Nuo meidän miehet kun on NIIN muistamattomia. Olisiko jäänyt dementialääkkeet syömättä.