Nonniin !
Kaikkea kivaa sitä pitää(kin) kokea. Tuli juuri koettua päivä, jolloin sappikivet ja rakko poistettiin. Hoito ohjeet ovat ne yleiset - kokeilemalla.
Ohje kuulostaa niin helpolta, mutta yllättävä ruokavalion sopeuttaminen tuntuu pikemminkin ahdistavalta.
Ohjeissa mainitaa, jotta ainakin kala ja kana olisivat sallittuja, kuten myös peruna. Vähän krjistettynä, kaikki muu tuntuu olevan kiellettyä :-(
Mistä sattuisi löytymään kunnollisia reseptejä kanasta- ja kalasta tai muista sopivista ruuista ? Näin alkuvaiheessa, olen kiinnostunut ihan perusresepteistä ilman turhaa brassailua.
Vinkkejä ?
Sappipotilaan
2
1832
Vastaukset
- ruokavalioo
tarvita. Minulta poistettiin sappi v.93 ja sanottiin vaan että kyllä suussasi tunnet mitä et pysty syömään. Ja toden totta niin siinä kävi. Sellaiset mitä en voi enää syödä maistuu tosi pahalle.
Ei kannata ruveta orjallisesti noudattamaan mitään ruokavalioo, koska luultavasti eteen tulee kuitenkin sellaista mikä ei maistukaan, koska se on yksilöllistä. Esim. joku ei leikkauksen jälkeen ole voinut syödä sipulia, toinen lanttua jne. Vuosien kuluessa maku on pikkuhiljaa korjaantunut ja nyt minulla on enää silakat ja raaka lanttu sellaiset mitä en pysty syömään.
Joten turha pingotus pois ja tee ihan normaalia ruokaa mitä olet ennenkin tehnyt, ja jos ei maistukaan laita muistiin. - sappirakko vielä tallella
periaatteessa sappirakon poiston jälkeen voit syödä normaalisti, silloinhan kun ne kivet siellä möllötttää, on tärkeämpää noudattaa tarkka ruokavaliota ettei kohtauksia tule.
Eli kaikkea voisyödä kohtuudella ja kokeillen, ja sappipotilaan ruokavalio on kaikille terveellinen. Paljon kuitua, hedelmiä, juureksia, kasviksia (välttäen tietenki suurissa määrin aluksi juuri kaalia, lanttua, herneitä ym. muita jotka aiemmin aiheuttivat kohtaukset) , vähän rasvaa ja käristettyä ruokaa, pienet annokset jne.
Minulle sanottiin, että sappirakon poiston jälkeen kroppa voi aluksi reagoida vanhasta muistista joihinkin oireita ennen aiheuttaneisiin ruokiin, mutta totuttelemalla voi syödä varmaan aika laidasta laitaan.
Itse olen leikausjonossa ja sappi vihoittelee tuontuostakin niin että parempi kun en syö muuta kuin kaurapuuroa ja rasvatonta jogurttia ja appelsiineja. Ne tuntuu kestävän... Toivottavasti leikkauspäivä valkenee pian.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla
Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e3178153Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne996389Jos olisit täällä
Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä1743683- 722569
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee402470- 452313
Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san222186- 1032026
Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea
Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.1962024- 481595