Paljon luette päivässä tuleviin pääsykokeisiin?Ja monesti viikossa? Itsellä on ohessa myös työ joka on ikävästi klo 08:00-16:00..ja loppupäivän/illan en muuta teekkään kun lue,eli jotain 4-5 tuntia. Vapaapäivinä sitten tietysti enemmän,mutta levätäkkin välillä täytyy. Niin,uteliaisuudesta siis kyselen,paljon työskentelette kokeitten eteen? :)
Lukeminen
Tuleva lakimies
31636
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Tällä hetkellä 8-16 ja 5 päivää viikossa. Lukuaika tosin tulee pitenemään lähempänä pääsykoetta.. :)
jos luette vaikka klo 8-16, niin kai siinäkin välissä pieniä taukoja, esim ruokataukoja on? jos sanotte lukevanne vaikka 8h päivässä niin onko siitä vähennetty jokaikinen pienikin tauko?
Lukekaa, lukekaa, se toki tuottaa tulosta. Älkää silti mitatko lukemistanne ajalla tms. vaan lukemisen laadulla.
Omakohtainen ja nähtävästi oikea ratkaisu oli ensin lukea alue suurinpiirtein läpi pariin kertaan kokonaiskuvan muodostamiseksi. Tämän jälkeen muistiinpanojen teko pääkohdista (älkää takertuko pikkuseikkoihin) ja lopuksi muistiinpanojen kertaamista X paljon. Kertaamisen aikana pohdiskelua, jotta opittu tulisi ymmärretyksi.
Ulkoaopettelulla ette lopulta pitkälle pääse, viimeistään työelämä se teille näyttää.