Oireet: 1)väsyttää, siis ei mitään tyyliin illalla aikasin, vaan ympäri vuorokauden. 2) Haluttomuus yleensäkään mihinkään. Tuntuu, että kaikki hommat ovat kasautuneet ja vaikka kuinka koitan vähäisillä voimilla, niin ei se duunikasa pienene, vaan aina tulee uutta tilalle´. Kotonakin kaikki hommat venyy ja vanuu 3) en löydä positiivisia asioita. Kaikki menee nojoo osastoon. 4) En jaksa ihmisiä. Vähänkin kun joku on erimieltä kanssani, niin johan keittää yli. Pystyn kyllä hillitsemään itseni, mutta sisällä kiehuu.
Taustoja: Tiedän, paljon olen kaikkea kasannuut itselleni. Vuorotyö, työpaikalla kiristysruuvi jauhaa, kaksi pientä lasta (hoidetaan kotona), opiskelen, omakotitalo...remonttia siel sun tääl.
"voi kun sais nukkua"
Taustoja: Tiedän, paljon olen kaikkea kasannuut itselleni. Vuorotyö, työpaikalla kiristysruuvi jauhaa, kaksi pientä lasta (hoidetaan kotona), opiskelen, omakotitalo...remonttia siel sun tääl.
"voi kun sais nukkua"
Vastaukset 8
Vanhimmat
itsemurhatahtia,puolet tehtävistä pois
Mieti hyvä ihminen, miten hyvin asiasi ovat! Sinulla on työpaikka, rakkaita lapsia, omakotitalo, varaa opiskella. Ole onnellinen niistä asioista, mitä sinulla on. Ajattele, jos menettäisit noista yhdenkin asian, luulen, että stressisi olisi vielä suurempi.
kierteestä pois
sillä kuvauksesi kertoo siitä...
Sulla on monenlaista nyt yhtaikaa, ja jaksaa pitää.
Jos saisit edes univelkaasi pienemmäksi, olosi saattas helpottua.
Mitä jos koettasit laittaa noita asioitasi tärkeysjärjestykseen, kaikkea et voi yhtaikaa tehdä.
Koettasit ottaa omaa aikaa välillä, et huhkisi kaikkea vapaa-aikaasi remonttihommissa tai muussa.
Voitko venyttää remonttiaikataulua? Työ on hoidettava ajallaan, varmaan opiskelu myös. Vietä aikaa perheen kanssa, unohda hetkeksi velvoitteet!
Toivon sulle jaksamista ja olosi paranemista.
Älä anna muitten ihmisten mielipiteillään kiehuttaa, se syö suotta energiaa ja voimia. Olkoot mielipiteineen, miks otat pulttia niistä?
Määrittele oma itsesi ja oma paikkasi äläkä provosoidu muista!!
Joo, kaikkee täs kokeillaan. Aurinkoiset päivät ja vapaat hetket ovat tosi mukavia. Koitan välttää negatiivisyyttä, eli positiiviset asiat ovat kyl kunniassa. Joku tos sano, et puolet hommista pois...se kun ei ole ihan niin iisiä. Vähän täs on nyt sellasta "Man´s gotta do, what man´s gotta do"-henkeä. Mut joo, voitte olla varmoja, et kun mul on aikaa olla lasten ja puolison kans, niin kyl todella nautin niistä hetkistä. Tänään oli muuten mukavaa ipanoiden kans, kun iltapäiväl käytiin möksää lämmittämäs huomista varten. Pääsiäinen on vapaata jee. Ei se ihan rötväilles mee, mut aioon kyl nauttia ihan kybällä.
Jos et taakkaasi pienennä, kaadut vielä sen alle. Ja se voikin muuttaa elämäsi suunnan pitkäksi aikaa tai kokonaan. Toimi siis ajoissa.
Nimim. kokemusta on
Et joku viitsii kommentoida tällaisiin "mä oon niin väsyny..." viesteihin asiallisesti. Kaltaisiani ylisuorittajia on varmaan paljon. Olen kyllä tiedostanut ongelmani, mutta "kierteestä" ulospääsy ei ole niin helppoa. Tietoisesti kuitenkin koitan jatkuvasti vähentää kiireitä ja alentaa stressiä. Parhaaksi lääkkeeksi olen huomannut positiivisen ajattelun ja mitäsnäistä-asenteen. Aina se ei vain onnistu kovin helposti, kun kuorma on suuri. Ehkä muuten olisi vielä kuormat hallittavissa, mutta työpaikan kireä tunnelma, vähennykset ja ulkoistamiset nostavat hien pintaa. Miten ihmeessä suomalainen työelämä on mennyt tällaiseen jamaan??? Liksa ei kasva, vapaa-aika vähenee ja työ kurjistuu. Olen jo miettinyt sitäkin, että perustaisin oman yrityksen, jolloin voisin hallita omaa ajankäyttöäni. En vain ole rohjennut, koska kokemusta yrittämisestä ei ole ja pelkään, että se tuo tullessaan vain entistä enemmän paineita ja kiirettä. Plussana yrittämisessä olisi se, että voisin pitää kotia toimipaikkana, jolloin yhteys perheeseen säilyisi paremmin. Opiskeluni liittyy siihen, että haluaisin kääntää kelkan suuntaa. Maali olisi noin 3 vuoden kuluttua. Katsotaan nyt... Tänään on vapaapäivä ja siitä aion nauttia. Aamul kevyttä siivoilua ja illal mökille ja saunaan. Nyt voi sanoa, et "onneks saa nukkua". =) P.S. Happy Today
Positiivinen ajattelu on ilman muuta hyvä asia, kun siihen pystyy. Onneksi sinä pystyt. Ja onneksi sinulla on noita hyviä päiviä. Lisäksi olet sikäli hyvässä jamassa, että tunnistat tilanteesi, joten voit (yrittää) vaikuttaa siihen.
Itse luiskahdin huomaamattani niin pitkälle, että paluuta entiseen ei ollut. Nyt olen pitkän sairasloman jälkeen työkyvyttömyyseläkkeellä ja olen vasta reilu 40-vuotias. Ei silti, nyt on ihan hyvä, kun ei ole paineita edes parantumisesta:)
Tiedän siis todellakin, että väsymys ei aina olekaan pelkkää väsymystä vaan voi olla oire jostain paljon vakavammasta.