MikroBitti HUHTIKUU 2007. s.70
"Toimisitko tänään,3G"
Tuolta löytyy totuus 3G:n toimimattomuudesta, herätkää siis todellisuuteen hyvät ihmiset...
Käykää vaikka kirjastossa lukemassa tuo artikkeli, jos teillä ei satu olla MB:n tilausta voimassa tällä hetkellä...
MB laukoo totuuksia 3G:stä!
3
1853
Vastaukset
- opa64
Toimii Ihan mainiosti, minulla nokia 6630 modeemina, yhteys on suhteelisen nopea ja vakaa. Asustelen salonseudulla eli Elisan 3g-verkon alueella.
- tilaaja rasti ruutuun
Luin tuon kirjoituksen jo aiemmin, kun tuli lehti luukkuun... nyt luin sen uudelleen...
Ihanhan tuo oli vain pohdintaa 3G puhelimen tarpeellisuudesta. Paljonhan siinä on monelle turhaa, mutta sitten kuitenkin ihan käyttökelpoista.
Itsellä on ollut 3G nyt puoli vuotta ja kun operaattorin asiakaspalvelu tiedusteli, mitä mieltä olen, niin vastasin mielestäni rehellisesti. Valtaosa ihmisistä ei tule sitä tarvitsemaan, mutte monelle se tulisi olemaan riittävän tehokas internetin käyttöön... Monelle riittää netissä pankkipalvelut ja sähköpostit yksityiseen verkkoon menee ihan hyvin tekstiviestinä. 3Gstä kuvittelaan liikoja.
Ongelma ainakin soneralla on se, että ei ole verkkoa. se on kuin hölmöläisten uima-allas mielisairaalanpihalla, että kivaa on... huomenna varmaa kivempaa kun saadaan vettä. Jos liikutaan UMTS - verkon ulkopuolella, nii itku tulee, mutta sitten kun ollaan oikean verkon alueella, niin se on hieno!
Plussat
- Hieno kapula, ei natise kädessä kuin joku 6610
- paljon odotuksia
- nettipalveluiden korvaaja, ei tarvi kiinteää nettiä esim. pankin takia.
Miinukset
- liian suuret odotukset
- ei peittoa nopealle verkkolle.
- Markkinointi perseestä, kyllä operaattori tietää tarviiko 80v ikäinen tuollaista.- Aallon harjalla
3G-puhelinta pidetään vain jonain "nettinä" eikä minään oikeana nettinä. Ilmeisesti moni luulee virheellisesti että vain wap-sivut toimivat? Onneksi näin ei kuitenkaan ole.
Voi olla, että 3g:ltä odotetaan liikaa, monesti vain tavisihminen on niin rajoittunut että netti muussa kuin pöytäkoneessa on ajatuksena mieletön, vähän samaan tapaan kuin televisiotakin pitäisi katsella vain televisiosta.
Paljon kaikkea paskaakin on myynnissä, laitteen kuin laitteen osalta siksi että kannattaa tuottaa sitä mitä kuluttaja tahtoo - mutta on hyvä että joka asiasta ei kysellä tyhmältä kuluttajalta (näin olemme saaneet esimerkiksi laajakaistan, digiTV:n tai 3G-verkon niitä oikeasti tarvitseville).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 2082475
Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä
Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo401624Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa
On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall1411276Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol2911073Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis3141036Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe561012Kääminsä polttanut taksi suomussalmella
Vieläkö sillä hermonsa menettäneellä hulluja ylinopeuksia ajavalla asiakkaansa haukkuvalla( jos ajat paska kyydin hänen22965- 55926
Jorma Uotinen avaa sanaisen arkkunsa TTK-miesparista ja koko uudistuksesta: "Sehän on..."
Tanssii Tähtien Kanssa -parketilla nähdään ensimmäistä kertaa Suomessa tanssiparina miespari kauden alusta asti. Mikko S19804Aina ku nään sun kuvan
Tekis mieli kirjoittaa viesti: Moi kulta, on ikävä❣️🤗 ihan noin vain, lyhyt ja ytimekäs 😁🤭58783