Minun mielestäni taloyhtiöiden kannattaa hankkia yksi keskusyksikkö. Vaikka ihmiset ovat hankkineet jo omia digiboxeja niin joutuvat he kutenkin kohta vaihtamaan ne uusiin kun terväväpiirtoasia etenee, nykyiset digiboxit kun kun eivät enää toimi kuvanlaadun suhteen.
Kun taloyhtiö päätyy keskusdigibosiin niin säästää se myöskin sähköä kun jokaisella ei ole erillistä laitetta. Ydinvoimaloitakaan ei tarvitse rakennella lisää kun sähköä säästyy.
Kun taloyhtiö päätyy keskusdigibosiin niin säästää se myöskin sähköä kun jokaisella ei ole erillistä laitetta. Ydinvoimaloitakaan ei tarvitse rakennella lisää kun sähköä säästyy.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Totta kuluttaahan se sähköä kulutusmittarin mukaan toi mun boxi vie enemmän kuin tv ?
Teräväpiirtoboksit eivät ole pakollisia vielä moneen, moneen vuoteen.
Pitkään saa sitten odotella sitä HD aikaan siirtymistä. Näillä näkyminhän on puhuttu vasta HD lähetysten aloittamisesta nykyisen rinnalla, joskun vuoden 2010 jälkeen. Nykyisten lähetysten lopettamisesta ei kukaan ole vielä puhunut mitään.
Eikö olisi yksinkertaista vain hyödyntää nykyisten digilähetysten edut eikä uskoa kaikenmaailma keskustelupalstojen puolitotuuksiin.
Se taloboksi varmaan korvaa täysin oman tallentavan digiboksinkin???
Keskusboksi on omiaan korvaamaan boksin niissä tapauksissa, joissa käyttäjä ei usko oman boksin kanssa pärjäävänsä - suorastaan pelkää sitä. Esim. pelkän tv:n ja yhden kaukosäätimen kanssa toimimaan tottuneet vanhukset ja myös se suunnaton uusavuttomien ja lukutaidottomien joukko, joka tälläkin palstalla temmeltää ja yrittää ohjekirjoihin koskematta saada kaapelit jotenkin kytketyksi ja kuvankin ehkä näkymään.
Kahden virittimen tallentava boksi on niin hyvä keksintö, että kukaan sellaisen hankkinut tuskin katuu hankintaansa keskusboksin sallimisen takia. Saman talouden toisiin telkkareihin ei sen sijaan tarvitsekaan boksia ehkä hankkia...
Kyllä meitä on moneksi. Nyt jo ydinvoimalatkin sekoitetaan tähän asiaan. Siitä olen yhtä mieltä, että YLE sekoilee pahasti näin analogilähetysten haudan partaalla.
Onko se tosiaan niin että taloyhtiön kannattaa hankkia keskusdigiboxi?
Olen yrittänyt etsiä tietoa keskusdigiboxeista, mutta netistä en ole löytänyt kauppaa joka kertoisi niitä myyvänsä ja samalla kertoisi miten ne toimivat.
Sehän on selvää, että ne muuntavat digisignaalin analogiseksi. Mutta miten ne tekevät tekstitysten kanssa? Ilmeisesti sieltä valitaan suomenkielinen tekstitys ja se on sitten koko talolle. Silloin suomenruotsalaisten ei kannatta hankkia keskusdigiboxia, jollei taloyhtiön enemmistö ole suomenruotsalaisia, koska ruotsinkielisen tekstityksen saamista ei ole talossa.
Mitenkäs sitten äänivalinnat? Eli kun digisignaalissa tulee useampia ääniä? Ne tietysti valitaan taas koko taloyhtiölle.
Mitenhän sitten on 16:9 4:3-kuvan kanssa? Toivottavasti keskusdigiboxi osaa valita kuvasuhteen oikein. Jos se laittaa kaiken 16:9:nä, luulisin että 4:3-telkkareiden omistajat siitä ei paljoa tykkää. Tai siinäkin on niin monta vaihtoehtoa että luulen että monikaan ei hommasta tykkää.
Kyllä tuntuisi siltä että keskusdigiboxit ovat sairaaloiden ja muiden yleisten tilojen laitteita, taloyhtiöiden kannattaisi niistä pysyä kaukana.
Noinhan se menee. Kaikki digin tuomat lisäherkut voidaan unohtaa. Eikä se kuvakaan ole enää yhtä hyvä kun sitä kuljetetaan pitkät matkat analogisena talon kaapeliverkossa. Puhumattakaan letterbox-kuvan heikkouksista...