Suncamp 600 ???

onko kokemuksia

Onko kellään mitään kokemusta Suncamp 600 takahyttiveneestä. Veneen vaikuttaa kokoisekseen painavalta mikä kenties kertoo tukevasta rakenteesta. Veneestä on todella vähän tietoa tarjolla. Venettä on aika ajoin tarjolla varsin vaihtelevilla konevaihtoehdoilla 30-120 hv. Onko runko kenties jonkinlainen puoliliukuva/liukuva tyyliin kulkuri tai rönnqvist?

7

6066

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • onhan se

      puolalaisen veneteollisuuden lahja suomalaiselle merenkäviäjälle. ikkunat vuotaa, työnjälki on vähän mitä sattuu, mutta ei ne kalliita voi olla.

      kulkuri ja rönkyt ovat aivan eriluokan paatteja.

      • R K-S

        puolalainen. Onpahan Eero Harilaisen piirtämä ja hyvin pienelle koneelle alunperin tarkoitettu. Eli on hyvin tasapohjainen. Jos tuollaista katselet, niin arvioi se sen yksilöpn pohjalta.


    • Suncamp 600

      Itse hankin tuollaisen viime kesänä. Ostettaessa oli 35 hv Hondalla, joka oli kyllä mielestäni liian pieni, nyt 50 jammu odottaa asennusta.

      Totta puhut, että tietoa on vaikea löytää. Itsekin olen kovasti yrittänyt tietoa etsiä, esim. moottorisuosituksia yms.

    • Anonyymi

      Kokemusta on. Vastaan, vaikka vanha ketju, mutta tietoa löytyy vähän.
      Ensimmäinen asia mikä tulee mieleen on tasapohjaisuus, pienikin aallokko aiheuttaa aika kovia jysäyksiä pohjaan. Ei ole siis mihinkään koviin olosuhteisiin soveltuva. Suurella kuormalla kulkee aallokossa paremmin kuin pienellä. Hyvin nousee plaaniin tasaisen pohjan ansiosta. Samoin tasainen pohja tekee sen, että on erittäin vakaa kallistumiselle. Tasainen pohja voi myös aiheuttaa ongelmia traileriin nostossa. Itsellä ei vuokratrailerin sivurullia saanut niin alas, että vene olisi siihen mennyt.

      Mitä nyt pari reikää olen korjannut pohjasta, niin ohuelta vaikuttaa kuitukerros.

      Mutta kyllä tällä nyt ihan ajelee, hintakaan ei nyt kovin korkea ole.

    • Anonyymi

      Erittäin vakaa ajettava. Taloudellinen, menee pohjan muodon ansiosta kevyesti liu'ussa. Hyvät tilaratkaisut.

    • Anonyymi

      Tosi vakaa ajettava ja jämäkkä vene. Mielestäni ihan kelpo peli aallokossa. Monikäyttöinen -huvivene, kalastusvene, yhteysvene

    • Anonyymi

      Pienille vesille ihan ok jos ei pienet laatupuutteet häiritse eikä ole peukalo keskellä kämmentä

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      363
      3782
    2. Kuka on mystinen heppamies?

      Nyt tänne vinkkejä siitä kuka on Martinan seurassa viihtyvä hevosmiljonääri. On tullut jo muutamia nimiä esiin keskustel
      Kotimaiset julkkisjuorut
      109
      1403
    3. Muutto ei ratkaise mitään.

      Sielläkin on naapurit. 😉 Nähdään?
      Ikävä
      94
      1257
    4. Jäätävä epävarmuus

      Mistä tää hirveä epävarmuus molemminpuolin johtuu? Pohjimmiltaan uskon, että molemmat tietää, että tunteita on. Vai onko
      Ikävä
      65
      1044
    5. Yksi iso yllätys luvassa The Summit Suomi -finaalijaksossa - Tiesitkö nämä Summit-loppukolmikosta?

      The Summit Suomi on tarjoillut yllättäviä pudotuksia ja melkoisen määrän pelkkää kisaajien vaelluksen kuvaamista Norjass
      Tv-sarjat
      13
      861
    6. Perjantaita!

      Miltä kaivattusi tuoksuu? Tuli mieleen kun täällä usein mainitaan pahasta hajusta. 🤔
      Ikävä
      58
      857
    7. Ainakin hän on elossa

      ehdin jo huolestua.
      Ikävä
      38
      850
    8. Ei tullut konkurssia, tuli 3 karhua

      Olipas hyvä uutinen. Näin sitä vaan tunnetaan. Persut eivät onnistuneet tuhoamaan.. tätäkään
      Ähtäri
      60
      839
    9. Voi että! Sergey Hilman paljastaa Race Across the World -kuvauksista: "Tämä oli se paras jekku"

      Tykätään! Aikamoinen pari tämä Sergey Hilman ja Sini Sabotage - herättävät varmasti vahvoja tunteita suuntaan sun toise
      Suomalaiset julkkikset
      11
      827
    10. Ei sua mies varmaan kauheasti haittaa

      Jos otan sut omakseni, tässä lähiaikoina ❤️
      Ikävä
      65
      821
    Aihe