Koiranpennun ruokinta

8 vko

Onko hyviä vinkkejä mitä antaa 8 viikon ikäiselle pennulle? Neljästi päivässä ruokaa pitää antaa, eikä aina viitsisi samaa ruokaa vaan antaa.

12

4809

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • syödä samaa ruokaa

      joka päivä.

      Jospennullasi on nyt hyvä tasapainoinen, oikeanlainen ruoka, miksi muuttaisit sitä, jos se sille kerran maistuu.

      Ei koira sitä mieti, mitähän ruokaa tänään saa, pääasia kun saa.

      Miksi et viitsisi antaa samaa ruokaa aina? Minusta se on tosi helppoa, jos koira tykkää ruuastansa.
      Eikä kannata ton ikäsellä velä ruveta kaikkea kokeilemaankaan.

    • syödään

      Meillä 8vko:n ikäinen pentu saa PÄIVÄN yhteissettinä:
      - noin 2dl liotettuja Eukanuban pentunappuloita (koiran koko aikuisena noin 40kg)
      - nappuloiden sekaan 20% naudan jauhelihaa, (possu saattaa aiheuttaa ripulia mikä on pienelle helposti hengenvaarallista)
      -lorautetaan annokseen lämmitettyä vettä, että ruokakin lämpenee, sekä pikkiriikkisen kermaa makua antamaan

      Hyvin on maistunut. Annos kasvaa sitten painon mukana. Ja nappuloita on helppo laittaa likoamaan isompi setti kylmään veteen, ja siitä sitten aina annostelee.

      • terristi

        on vasta luovutettu kasvattajalta eli niitä kasvattajan antamia ohjeita kannattaa aluksi noudattaa. Ripulin siitä saa aikaiseksi kun heti kiireellä vaihtamaan ruokintaa.


      • doglike

        Niin ymmärränkö nyt oikein, että tuo annos (nappulat liha nesteet) on koko päivän annos? Jaettuna osiin, neljään kenties? Kuinka paljon tuota lihaa tulee sekaan?

        Itselläkin juuri taloon tullut 8 viikkoinen, aikuisena noin 35 kiloinen..


      • syödään
        doglike kirjoitti:

        Niin ymmärränkö nyt oikein, että tuo annos (nappulat liha nesteet) on koko päivän annos? Jaettuna osiin, neljään kenties? Kuinka paljon tuota lihaa tulee sekaan?

        Itselläkin juuri taloon tullut 8 viikkoinen, aikuisena noin 35 kiloinen..

        Siis se on päivän satsi. Mutta annos on jo meillä kasvanut kun on painokin noussut. Parhaan ohjeen nappuloiden antoon saa paketin kyljestä. Meillä syödään jo semmonen 4-5dl liotettuja nappuloita. Ja toi on siis päivän annos, eli jaettuna viidellä tai kuudella, pyritään syömään neljän tunnin välein. Ja melkein joka aterialla ruokalusikallinen sitä paistettua naudan jauhelihaa ja pikkusen kermaa.


    • ....

      Itse laitan noin ruokalusiakallisen turvotettujen papanoiden sekaan maksalaatikkoa, ab-piimää tai pennun purkkiruokaa... Vähän mauksi vain... Ja maistuu :)

      • Maksalaatikkoa?

        Miksi?


    • ihmeellistä...

      Mielestäni on hyvä opettaa koiralle jo pennusta että siellä kupissa on välillä ihan yksinkertaisesti tylsää nappulaa ja jos se ei kelpaa ei tule ruokaa. Entäs sitten kun koira saa aikuisten ruokaa joka maistuu paljon huonommalta, eipäs kelpaakkaan jos sitä ei ole marinoitu maksassa.

      Ei koira ole ihminen jonka pitää herkutella, se on koira ja on täysin onnelinen kun saa ne tylsät nappulat eteensä.

      Ja mites sitten sellainen puoli tästä kun koiraa pitää palkata jollain. Eipäs olekkaan maksapallero minkään arvoinen palkkana kun se sieltä ruokakupistakin löytyy joka päivä ilman että tekee yhtään mitään.

    • kokeillen

      Meillä koirat syövät elämänsä iän monipuolista ruokaa. Aamulla nappulaa ja piimää, illalla varsinaisen aterian, kotiruokaa.

      Pennuille annetaan mm. raakaa jauhelihaa, keitettyä riisiä, munankeltuaista, raejuustoa, keitettyä kalaa ja kanaa, erilaisia juureksia keitettynä ja hienona raastena, vihanneksia mössättynä. (mm. tuore kurkku-omena)

      Noin puolet päivän ravintoarpeesta on em. kotiruokaa, puolet palikkaa ja kermaviiliä/raejuustoa/piimää.

      Koiran kasvaessa lihalajitelma monipuolistuu; raakaa sydäntä ja mahaa, keitettyä maksaa ja kalkkunaa.

      Pennuilla lihan (eläinvalkuaisen osuus on n. 1/3 osa ateriasta, aikuisilla puolet. Loput on riisiä/puuroa,kasvista ym.
      Lisänä annan pennuille pentujen citro-oskaa n1/4 osan annossuosituksesta koska vitaminoituja palikoita on ruokavaliosta puolet.

      Hakusanalla löydät varmaan tarkempiakin ohjeita. Uusien ruoka-aineiden antaminen aloitetaan aina ihan pienestä määrästä, ruokalusikallisesta ja lisätään kun koiran vatsa tottuu.

      Tällä ruokavaliolla koirani ovt voineet hyvin ja eläneet terveinä pitkään. Kakansyöntiäkään ei koskaan ilmennyt.

      • kokeillen

        Riisi tulee keittää hyvi kypsäksi. ruskea riisi on terveellisempää. Hiljjalleen lisään riisin joukkoon ohraa, kauraa, hirssiä, tattaria, ja mitä kaapista sattu löytymään.


      • antaa vain nappuloita
        kokeillen kirjoitti:

        Riisi tulee keittää hyvi kypsäksi. ruskea riisi on terveellisempää. Hiljjalleen lisään riisin joukkoon ohraa, kauraa, hirssiä, tattaria, ja mitä kaapista sattu löytymään.

        Aivan pienelle pennulle on hyvä antaa useamman kuukauden vain nappuloita ja mielellään niitä mitä kasvattaja on syöttänyt ja hyväksi havainnut. Niistä pentu saa kaiken tarvitsemansa. Pennun vatsa pysyy hyvänä, kakka kiinteänä ja mahdolliset ruoka-aine allergiat kurissa.

        Itse aloin antamaan meidän pennulle nappuloiden seassa muuta, kun pentu oli 4-5 kk, viiliä, piimää, raejuustoa yms.

        Nyt pentu on 10 kk ja syö nappuloita ja kotiruokaa (koiralle tehtyä). Hyvin voi ja kasvaa.


    • älä vaihda sen ruokaa!

      Kyllä minä suosittelen antamaan sitä samaa ruokaa mihin pentu on jo tottunut, meillä ainakin pentu syö samaa aina vain ilman mitään lisähöysteitä... hyvälaatuisista nappuloista se kun saa kaiken tarvittavan mitä ravinnosta tuleekin saada, eikä meikäläisestä tosiaan olisi kokkailemaan koiralle mitä ihme sekoituksia...

      Koira on vain koira, niitä varten on koiranruoat kehitelty, ja piste. Ei sen makuhermoja tarvitse kutkutella eri sekoituksilla joka kerta.. sitä varten on makupalat joita tulee kiitoksena koulutuksessa kun tekee jotain oikein. Kyllä meidän poju ainakin suoriutuu annetuista tehtävistä kiitettävästi kun makupalana on nakkia tai lihapullaa joita se ei ruoakseen syö ikinä!

      Vaihtelemalla noin pienen pennun ruokaa saat aikaiseksi ripuloivan koiran, ethän voi millään tietää mikä sille sopii tai mikä ei!
      Jos välttämättä tahdot ruokaa vaihtaa, kysy kasvattajalta, hän varmasti osaa ohjeistaa kaikista parhaiten.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1759
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      235
      1602
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      90
      1361
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      66
      1032
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      931
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      918
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      908
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      904
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      862
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      37
      849
    Aihe