sisälläin, sinuun ne liittyy ystäväin..onko sinulla kiellettyjä tunteita, vai mitä on kielletyt tunteet?
Kielletyt tunteet..
15
1117
Vastaukset
- hyväksyn
Tosin en kiellä niitä itseltäni, mitenkä voisin ne kieltää ja mitätöidä? En vaan voi osoittaa niitä julkisesti.
Ne ovat sisällä sielussani ja ovat antaneet minulle voimaa monen vaikeuden aikana. Kun tälläinen tunne tulee sydämeen, ei sillä ole mitään merkitystä iän, sivilisäädyn, välimatkan kanssa. Sillä on merkitystä, miten itse toimin tunteideni kanssa. - Leine
Kieletyt tunteet ovat minun mielestä sellaiset että niitä ej voi näyttää tai muutenkaan ilmaista kun kohde on varattu ja silloin tietysti tunteet jää omassa päässä pyörimään.Tottakai mukavat ihmiset ovat yleensä jo jonkun oma.
- Pirre*
joita ei tiettyjen normien mukaan saisi tuntea, murhanhimo, makeanhimo, naapurin isännän/emännän himoitseminen, - ja/mutta ihmisellä on synnintunto, omatunto, oikeudentunto joka estää meitä toteuttamasta noita kielettyjä tuntteitten tuotteita, - tai pitäisi olla.
- Pirre*
tottakai on, jokaisella joskus on, jos muka ei, niin hän valehtelee. :)
- viisastunut
että kumppani sanoo, että sinulla on vääränlaisia tunteita. Ihmisen tunteethan ovat aina oikein ja todellisia. Ei niitä toinen voi luokitella. Vasta isona tajusin tämänkin asian oikean laidan.
- Piikki
Ei kai tunteet voi olla kiellettyjä!? Eri asia sitten, miten toimii niiden tunteiden vallassa.
Kyllä minulla on tunteita varattuun ja olen ne myös näyttänyt ja sehän on jo sitten kiellettyä! - viisastunut?
Piikki kirjoitti:
Ei kai tunteet voi olla kiellettyjä!? Eri asia sitten, miten toimii niiden tunteiden vallassa.
Kyllä minulla on tunteita varattuun ja olen ne myös näyttänyt ja sehän on jo sitten kiellettyä!että silloin muinoin kumppani oli tietävinään mitä tunteita mulla on, ilmeiseti muka jotain kiinnostusta toisia miehiä kohtaan. No se oli häneltä liiallista mustasukkaisuutta. Hölmö annoin kohdella itseäni niin. Ihan olin seota, kaipa saan tuntea mitä tunnen.
Samaa kiellettyä kuin sinä olen myöhemmin harrastanut, tunteita varattuun ja olen ne näyttänyt. Kuka sen kieltää? - Piikki
viisastunut? kirjoitti:
että silloin muinoin kumppani oli tietävinään mitä tunteita mulla on, ilmeiseti muka jotain kiinnostusta toisia miehiä kohtaan. No se oli häneltä liiallista mustasukkaisuutta. Hölmö annoin kohdella itseäni niin. Ihan olin seota, kaipa saan tuntea mitä tunnen.
Samaa kiellettyä kuin sinä olen myöhemmin harrastanut, tunteita varattuun ja olen ne näyttänyt. Kuka sen kieltää?Ehkä jotkut moraaliset arvot omassa päässä ja kun lukee uskottomuus palstaa, niin kyllä tuntee olevansa aika "Rotta" tunteinensa.
- hukkeli
mitkä ovat oikeita tunteita ja mitkä vääriä.
Ainakin jotkut naiset haluavat ne määritellä.
Ainakin yksi nainen halusi määritellä minun tunteeni vääriksi. Myös minun tapani ilmaista tunteita oli väärä. Myös minun haluni osoittaa haluni oli väärä. - viisas-tunut
hukkeli kirjoitti:
mitkä ovat oikeita tunteita ja mitkä vääriä.
Ainakin jotkut naiset haluavat ne määritellä.
Ainakin yksi nainen halusi määritellä minun tunteeni vääriksi. Myös minun tapani ilmaista tunteita oli väärä. Myös minun haluni osoittaa haluni oli väärä.sattunut. joko olet valinnut väärän naisen tai...puhutaankohan samasta asiasta. Ei sillä, kyllä se menee molemmin puolin. Tahdoin vain sanoa että ihmisen omat tunteet ovat aitoja ja oikein. Pulma onkin siinä miten niitä, tai mitä niistä, ilmaisee. Ja ymmärtääkö toinen sen päälle mitään. Tää on vaikee laji, täytyy myöntää.
Mutta en suostuisi enää vääränlaisiin juttuihin. Se joko toimii tai ei, ja ellei toimi sitten mieluummin yksin. - hukkeli
viisas-tunut kirjoitti:
sattunut. joko olet valinnut väärän naisen tai...puhutaankohan samasta asiasta. Ei sillä, kyllä se menee molemmin puolin. Tahdoin vain sanoa että ihmisen omat tunteet ovat aitoja ja oikein. Pulma onkin siinä miten niitä, tai mitä niistä, ilmaisee. Ja ymmärtääkö toinen sen päälle mitään. Tää on vaikee laji, täytyy myöntää.
Mutta en suostuisi enää vääränlaisiin juttuihin. Se joko toimii tai ei, ja ellei toimi sitten mieluummin yksin.mutta yksin on turvallisempaa. Ainakaan ei tule toista kertaa saman katon alle naista, joka ottaa tehtäväkseen hallita jos ei koko ihmiskuntaa niin ainakin alistaa miehen ja väittää kaiken miehen tekemän ja ajatteleman vääräksi.
- puhetta
hukkeli kirjoitti:
mutta yksin on turvallisempaa. Ainakaan ei tule toista kertaa saman katon alle naista, joka ottaa tehtäväkseen hallita jos ei koko ihmiskuntaa niin ainakin alistaa miehen ja väittää kaiken miehen tekemän ja ajatteleman vääräksi.
nuorena kuolleesta vaimovainajasta, ei mitään kunnioitusta. Samalla voit kertoa myös kaikki hänen muutkin "paheensa".
- tammikuun likka
hukkeli kirjoitti:
mutta yksin on turvallisempaa. Ainakaan ei tule toista kertaa saman katon alle naista, joka ottaa tehtäväkseen hallita jos ei koko ihmiskuntaa niin ainakin alistaa miehen ja väittää kaiken miehen tekemän ja ajatteleman vääräksi.
Oletko nyt just tässä kohtaa elämääsi pikkusen katkeroitunut? Eihän parisuhteen tarkoitus ole alistaa tai hallita kumppania tai väittää kaiken tekemisen vääräksi. Silloin taitaa olla niin, että kummallakin osapuolella on jostakin syystä paha olla ja asiat näyttäytyvät tuohon tapaan.
Itse koin, että puheeksi ottaminen on äärettömän vaikeata juuri parisuhteessa. Miksikö? En tiedä, arvailen vain, oltaisiinkohan liian lähellä toista, eli ei ole kykyä nähdä suhdetta siinä valossa kuin pitäisi? Eikä kykyä ottaa puheeksi? Tai ei osata nähdä keinoja, millä asiat saataisiin toimimaan? No, nämä tällaisia mietteitä. - hukkeli
puhetta kirjoitti:
nuorena kuolleesta vaimovainajasta, ei mitään kunnioitusta. Samalla voit kertoa myös kaikki hänen muutkin "paheensa".
Kenen viestiin vastasit?
- viestiin
hukkeli kirjoitti:
Kenen viestiin vastasit?
vastasin, hän on unohtanut menneisyytensä ja rakentaa uutta palstaminää huonoin tuloksin. Sääliksi kävisi jos minulla olisi sitä julmille valehtelijoille, ei ole.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta663392Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463212Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1252771- 442553
- 311963
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘271860- 481636
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä871505- 391330
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k391240