Elikkäs lyhyesti...
onko Artiklan antamasta tiivistelmästä mihinkään? onko hyvä? kokemuksia?
Menossa Artiklan valmennukseen ja kiinnostaisi tietää.
Kiitti.
Artiklan käyneet???
4
959
Vastaukset
- jurristi¤
Hei vain!
Itse kävin Artiklan kurssilla joitain vuosia sitten. Kurssi oli silloin ihan ok, vaikkakin opetuksen taso ei ollut kehuttava. Hyötynä oli se, että oppi vastaamistekniikan. Jos olet menossa kurssille, niin käytä hyväksesi opettajien osaaminen - kysele, jos et ymmärrä jotain!! Sitä varten ne opettajat on siellä!! Kirjoja ei tarvitse osata ulkoa... ihan kokonaan... Heeh. Tiivistelmän tasosta on vaikea sanoa, kun en ole sitä nähnyt. Pelkästään tiivistelmään ei tietenkään voi luottaa. Tiesithän, että juristien työttömyys on melkoinen, työpaikat ovat kiven alla. Mieti ennen kuin päädyt tälle alalle. T.JukkaTheJuristi - Lappioikis
Pyrkiessäni toista kertaa lapin yliopison oikeustieteelliseen tiedekuntaan päätin tilata Artiklan itseoiskelumateriaalit edellisen vuoden valmennuskeskuksen materiaalisen sijasta. Ajatus oli se, että artiklalaiset ovat kuitenkin opiskelleet lapin yliopistossa, joten ehkä tietävät paremmin pääsykokeen painotukset. En tiedä minkälaiset tohvelieläimet ko. tiivistelmät oli kirjoittanut, mutta niistä ei tullut kyllä hullua hurskaammaksi. Valmennuskeskuksen tiivistelmät olivat aivan omaa luokkaansa. Helposti luettavia ja oleellisen tiedon sisältäviä.
Myöhemmin (opiskeltuani oikiksessa jo pari vuotta) minulle selvisi että Artiklan kriteerit tiivistelmien tekijän valinnassa eivät ole kovin korkeat, vaan kuka tahansa "nätti naama" pääsee pyytäessään niitä tekemään pikkurahan puutteessa kunhan tuntee oikeat ihmiset.- kokemusta on
itse kävin artiklan valmennuskurssin viime vuonna. olin tosi tyytyväinen, pääsinhän sisään ;) opetus oli erinomaista ja oli kivaa, että opettajat olivat nuoria ja tiesivät lapin yliopistosta/proffista muutenkin kaikkea.
tiivistelmät eivät ole minun juttuni, luen mieluummin itse kirjaa. mutta jos tuntuu, ettei tiivistelmät riitä mihinkään, menkää ihmeessä itse kurssille. ainakin yli puolet sieltä pääsee aina sisään ;))
- Lex Specialis
Mulla kans huonoja kokemuksia Artiklan kursseista.. :/ Opetuksen taso oli aika heikko ja välillä kävi sääliksi opettajaa, joka tuntui olevan aivan paniikissa. Tiivistelmistä myös samat kokemukset kuin kirjoittajalla "Lappioikis". Nyt tiedekuntaan päästyäni ihmetyttää kyllä kovasti tuo Artiklan valmennuskurssitoiminta muutoinkin. Joka vuosi alipalkataan joku junnuoikkari väsäämään niitä kiireessä, vaikka kirjat ovat vuodesta toiseen samat. Jostain syystä toiminnalta puuttuu täysin jatkuvuus. Johtuukohan siitä, että nämä valmennuskurssivastaavien nakit taitavat olla vain yksi lisärivi cv:ssä eikä toimintaa kyetä siksi kehittämään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1202052
- 1551956
Olen miettinyt kauan
miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h261776Ostiko maailma sinut minulta?
Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue121073- 49961
- 85929
Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."
Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To24865- 112801
Minä tunnen sinut
Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell49783Mihin olet kadonnut kaivattuni?
Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon32755