Artiklan käyneet???

tiivistelmästä

Elikkäs lyhyesti...

onko Artiklan antamasta tiivistelmästä mihinkään? onko hyvä? kokemuksia?

Menossa Artiklan valmennukseen ja kiinnostaisi tietää.

Kiitti.

4

959

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jurristi¤

      Hei vain!

      Itse kävin Artiklan kurssilla joitain vuosia sitten. Kurssi oli silloin ihan ok, vaikkakin opetuksen taso ei ollut kehuttava. Hyötynä oli se, että oppi vastaamistekniikan. Jos olet menossa kurssille, niin käytä hyväksesi opettajien osaaminen - kysele, jos et ymmärrä jotain!! Sitä varten ne opettajat on siellä!! Kirjoja ei tarvitse osata ulkoa... ihan kokonaan... Heeh. Tiivistelmän tasosta on vaikea sanoa, kun en ole sitä nähnyt. Pelkästään tiivistelmään ei tietenkään voi luottaa. Tiesithän, että juristien työttömyys on melkoinen, työpaikat ovat kiven alla. Mieti ennen kuin päädyt tälle alalle. T.JukkaTheJuristi

    • Lappioikis

      Pyrkiessäni toista kertaa lapin yliopison oikeustieteelliseen tiedekuntaan päätin tilata Artiklan itseoiskelumateriaalit edellisen vuoden valmennuskeskuksen materiaalisen sijasta. Ajatus oli se, että artiklalaiset ovat kuitenkin opiskelleet lapin yliopistossa, joten ehkä tietävät paremmin pääsykokeen painotukset. En tiedä minkälaiset tohvelieläimet ko. tiivistelmät oli kirjoittanut, mutta niistä ei tullut kyllä hullua hurskaammaksi. Valmennuskeskuksen tiivistelmät olivat aivan omaa luokkaansa. Helposti luettavia ja oleellisen tiedon sisältäviä.

      Myöhemmin (opiskeltuani oikiksessa jo pari vuotta) minulle selvisi että Artiklan kriteerit tiivistelmien tekijän valinnassa eivät ole kovin korkeat, vaan kuka tahansa "nätti naama" pääsee pyytäessään niitä tekemään pikkurahan puutteessa kunhan tuntee oikeat ihmiset.

      • kokemusta on

        itse kävin artiklan valmennuskurssin viime vuonna. olin tosi tyytyväinen, pääsinhän sisään ;) opetus oli erinomaista ja oli kivaa, että opettajat olivat nuoria ja tiesivät lapin yliopistosta/proffista muutenkin kaikkea.

        tiivistelmät eivät ole minun juttuni, luen mieluummin itse kirjaa. mutta jos tuntuu, ettei tiivistelmät riitä mihinkään, menkää ihmeessä itse kurssille. ainakin yli puolet sieltä pääsee aina sisään ;))


    • Lex Specialis

      Mulla kans huonoja kokemuksia Artiklan kursseista.. :/ Opetuksen taso oli aika heikko ja välillä kävi sääliksi opettajaa, joka tuntui olevan aivan paniikissa. Tiivistelmistä myös samat kokemukset kuin kirjoittajalla "Lappioikis". Nyt tiedekuntaan päästyäni ihmetyttää kyllä kovasti tuo Artiklan valmennuskurssitoiminta muutoinkin. Joka vuosi alipalkataan joku junnuoikkari väsäämään niitä kiireessä, vaikka kirjat ovat vuodesta toiseen samat. Jostain syystä toiminnalta puuttuu täysin jatkuvuus. Johtuukohan siitä, että nämä valmennuskurssivastaavien nakit taitavat olla vain yksi lisärivi cv:ssä eikä toimintaa kyetä siksi kehittämään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      120
      2052
    2. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      155
      1956
    3. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      26
      1776
    4. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      12
      1073
    5. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      49
      961
    6. Mitä sanoisit mulle?

      Niin, mitä sanoisit mulle! Sille ainoalle, jota rakastat..
      Ikävä
      85
      929
    7. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      24
      865
    8. Onneksi meidän välillä ei ole mitään negatiivista

      Olen tosi iloinen siitä.
      Ikävä
      112
      801
    9. Minä tunnen sinut

      Ja mitä enemmän sinua opin tuntemaan, niin sitä enemmän sinusta pidän. Aivan kaikessa näen hyvän. Upean, vahvan, täydell
      Rakkaus ja rakastaminen
      49
      783
    10. Mihin olet kadonnut kaivattuni?

      Mulla on niin ikävä sua että järki lähtee😔 Pakoilit, pakoilet vieläkin ja nyt susta ei näy merkkiäkään. Tätä päivää oon
      Ikävä
      32
      755
    Aihe