Onko muilla ollut mielestään helvettikokemusta, joka tuntuu uskottavalta.
Jos on niin kerro lyhyesti. Minulla on aika monta kokemusta, on kyllä käsittämättömän paha paikka. Tai vastaavasti paratiisista.
Jos on niin kerro lyhyesti. Minulla on aika monta kokemusta, on kyllä käsittämättömän paha paikka. Tai vastaavasti paratiisista.
Vastaukset 11
Vanhimmat
ja milloin tapahtuivat vuorokaudesta. Yleensä jos yöllä, niin moni on heti sitä mieltä että unta, mutta nimen omaan monet paranormaalit ilmiöt ovat tapahtuneet yöllä.
Väitetään, että itsarin tehneet voivat joutua ns ikuiseen karkoitukseen! mutta onko se iluista ?!
Silloinhan on herkimmiillään, lyhyesti kerrottuna, en usko että kenenkään aivot voi kehittää niin seko juttuja, mitä näin ja kuulin.
Mitä näit.
Itse kuulin joskus yöllä kummallista puhetta. Jokin jumalalliselta kuuluva ääni kertoi tarinaa. Tarinasta muistan tämän verran. Hän jäi yöksi kaivon juurelle makaamaan ja näki yläpuolellaan seisovan olentoja, tämän enempää en enään muista, mitä ääni kertoi.
Eräs toinen saman tapainen juttu oli eräs uni, jossa näin kuvaa, kuin filmiä jostain kartanosta ja jokin ääni kertoi sen talon historiasta, mitä kaikkea siellä oli ennen muinoin tapahtunut, muuta en juuri tuosta muista.
Näkyä vois kuvailla, kun on nähnyt pahimman kauhuelokuvan, niin kerrot sen vielä 1000:lla.
Ekaksi: Mika on suhteesi alkoholiin jne...?
Toiseksi: Mielestani helvetti ja taivas ovat molemmat mielentiloja, joita ihminen voi omilla ajatuksillaan ns. "boostata".
Eli tassakin suhteessa ihmisella on vapaa valinta. Positiiviset ja rakentavat ajatukset ja teot = taivas ja negatiiviset ja tuhoavat ajatukset ja teot = helvetti.
Näen hyvin harvoin painajaisunia, mutta tällaisen näin kerran. Uni oli hyvin todentuntuinen ja ahdistava ja herättyäni makasin lattialla sängyn vieressä ja huusin suoraa huutoa. Tai niin luulin. Itse asiassa sekin oli vielä unta ja herääminen tästä unesta tapahtui myöhemmin. Koko seuraavan päivän olin tästä tulevaisuuden visiosta poikkeuksellisen ahdistunut ja olin seota ajatellessani sitä käytännössä.
Unessa ymmärsin, että kuoleman jälkeen ei ole mitään taivasta, vaan KAIKKI käristyvät helvetin tulessa. Kuoleman jälkeen tietoisuus säilyy ja ensimmäisen sekunnin aikana kärsit kaikki maailman tuskat miljoonakertaisesti: kidutukset, sairaudet, ahdistukset, lasten korvakivut, synnytystuskat, amputoinnit, ym. Seuraavan sekunnin aikana sama miljoonakertaisesti, etkä voi estää tätä. Seuraavan sekunnin aikana sama taas miljoonakertaisesti ja tätä jatkuu loputtomiin.
Jumalia ei ole, maailmankaikkeus on sattumalta syntynyt, elämällä ei ole tarkoitusta. Ihmisen tietoisuus ja kärsimys ovat meidän tieteellemme toistaiseksi tuntemattomia muotoja, jotka ovat syntyneet sattumalta evoluution kautta. Kuten voitte helposti nähdä, luonnolle elollisten olioiden kärsimys on aivan yhdentekevää. Tietoisuus ihmisessä on energiamuoto, joka kuoleman jälkeen ei häviä, vaan siirtyy paikkaan, jossa kaikki kärsimykset, tuska, piina, ahdistus ja kauhu ovat. Tätä voimistuvaa piinaa jatkuu ikuisesti ja ikuisesti. Kymmenen potenssiin kuusisataa vuotta kidutusta, viilan vetämistä hampaiden välissä, sydäninfarkteja, nylkemistä, puhalluslampulla polttamista, silpomista. Ja se on vasta alkua. TAJUATKO? ALKUA! Tuntuuko mukavalta?
Jos ei olisi mitään taivasta, tai millä nimellä
sitten kutsutaankaan toista puolta, ei olisi
helvettiäkään, tai tätä "ikuista tuskaa".
No, ehkä ei ole kumpaakaan, synnyt vain uudelleen
jossain päin maailmaa muistamatta tästä kurjasta
elämästä mitään.
Mutta mukava uni sulla ollu :)
"Kymmenen potenssiin kuusisataa vuotta kidutusta, viilan vetämistä hampaiden välissä, sydäninfarkteja, nylkemistä, puhalluslampulla polttamista, silpomista. Ja se on vasta alkua. TAJUATKO? ALKUA! Tuntuuko mukavalta?"
Tuo kuulostaa ihan usalaiselta kauhuleffalta...
Tuota kannattaako tuollaista unta alkaa uskomaan.
Ei ole mitään miksi inhimillisen olennon pitäisi kärsiä. Viisas järki sanoo tuollaisille ei ja hyvyydelle kyllä.
Luonto on elävän olennon kärsimykselle tunteeton.
dokasin 5 pv putkeen ni tuli kyl semmoset helvetit
et voi pimpa. aina silloin tällöin tietty pohjalla
(helvetissä) tulee edelleenkin käytyä, maistuu
elämä silloin paremmalta.