Salukista tietoa kaipaan

^^^^

Ônko metsästysviettiä paljonkin? tietysti sehän riippuu vanhemmista ym.
Onko saluki kovapäinen? miten suuri sen mielyttämishalu on vai onko sillä yhtään sellainen?
Millaiseen kotiin se sopii?
Tarvitseeko se paljon liikuntaa? jos ei harrasta sen kanssa mitään?
Millaiseen kotiin se sopii? kerrostaloon? omakotitaloon? rivitaloon?

Asiallisia vastauksia odottelen :P

5

879

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pikku-Hukka
      • ^^^^

        Mutta sitä samaa tekstiä saa lukea kaikista koiria koskevista paikoista misstä löytää jonkinlaisen rotuesittelyn.

        Mutta enemmän teidän kokemuksia haluaisin tietää.


    • Marsjukka

      Meillä ei ole salukia, vaan afgaani, mutta käymme vinttariporukalla ulkoilemassa ja mukana on pari salukia.

      Metsästysviettiä on paljon ja pupun sattuessa reitille mitkään vinttarit ei näe, ei kuule enää mitään. Sit vaan odotellaan, että reissu päättyy ja koira palailee taas takaisin omistajansa luokse.

      Miellyttämisenhalu on pienempi kuin esim. afgaanilla ja se näkyy jo pelkästään siinä, että meidänkin jengin salukit juoksevat itsenäisemmin pusikossa, eivätkä niin usein käy tökkäämässä omistajaansa ja hakemasa namua. Tietysti on yksilöillä vielä omat luonteensa ja toisilla on mukavampaa siinä ihmisten lähettyvillä.

      Kyllä salukit sopivat kaikenlaisiin koteihin asumaan. Äänekkäiden ja levottomien lasten kanssa eivät ehkä ihan helposti viihdy, mutta toki kun pienestä pitäen oppii sellaisessa perheessä elämään, niin saattaa toimiakin. Yleensä vain ovat niin omaa rauhaa ja yleensäkin rauhaa rakastvia, että ehkä ei paras lapsiperheen koira.

      Eivät ne sisällä juurikaan touhota, mutta liikuntaa on saatava. Jos energiaa alkaa kertymään, niin kyllä mikä tahansa muukin rauhallinen koira alkaa hyppiä seinille. Kerrostalo on ihan hyvä koti. Ja plussana yleensäkin kaikkille vinttikoirille kerrostaloasumiseen on lähes haukkumaton elämntapa. Niillä haukku tulee hyvin harvoin.

      Liikunnaksi ei riitä pelkkä narunjatkona kävely kadulla. Siitä lönköttelystä ei juurikaan ole hyötyä. Kerran päivässä tulisi päästä vähintään tunniksi juoksmaan ihan vapaana, jolloin saa spurttailla omaa vauhtia. Yleensä tunti ei edes riitä energian purkuun. Siksi saluki ei kovin kiireiseen aikatauluun sovi.

      Tässäpä tulikin muutama lause tarinoitua tähän päivään. Mahtaako olla apua edes alkuun? Kivaa on aina, kun joku vinttikoirista kiinnostuu!

    • stefanos

      On metsästysviettiä, mutta vinttarit ovat näöllään metsästäviä. Ne eivät siis karkaa minkään hajun perässä tolkuttoman kauas.

      Salukit ovat pikemminkin pehmeitä kuin kovia. Tarkoittaa, ettei liian kovakätisellä koulutuksella saa hyviä tuloksia. Perustottelevaisuuden ne oppivat siinä missä muutkin koirat, ja rajat on tietty oltava.

      Saluki sopii kaikenlaisiin koteihin, joissa halutaan ymmärtää millainen koira se on perusominaisuuksiltaan, ja tarjota riittävästi vapaata liikuntaa (ilman hihnaa). Vinttikoirat eivät yleensäkään ole lemmikkinä sieltä vaikeimmasta päästä ;)

      Harrastaa ei varmaankaan tarvitse (no, riippuu kasvattajasta). Sen sijaan se irtipitäminen olisi syytä järjestää riittävän usein. Koirapuistot, aidatut alueet, tai körötellä jonnekin hyvään paikkaan taajaman ulkopuolelle.

      Kaikki nuo asunnot käy, vinttarit ei paljoa tilaa vaadi.

      Ota yhteyttä kasvattajiin ja toisiin harrastajiin, ja käy tutustumassa koiriin livenä!

    • daxa.blogspot.com

      "Ônko metsästysviettiä paljonkin?"
      Lähtee kaiken liikkuvan perään.

      "Onko saluki kovapäinen? miten suuri sen mielyttämishalu on vai onko sillä yhtään sellainen?"
      Meidän salukit tekevät juuri niinkuin niitä huvittaa. Siitä voi päätellä onko niillä miellyttämisenhalua...:)

      "Millaiseen kotiin se sopii?"
      Kärsivälliseen ja ymmärtäväiseen kotiin.

      "Tarvitseeko se paljon liikuntaa? jos ei harrasta sen kanssa mitään?"
      Kerran päivässä n. tunnin lenkki riittää. Nuorempana ovat aika villejä ja jaksavat kyllä liikkua enemmänkin.


      "Millaiseen kotiin se sopii? kerrostaloon? omakotitaloon? rivitaloon?"
      Huoneiston koolla ei ole väliä kunhan saa juosta tarpeeksi ulkona vapaana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      106
      1281
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      898
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      814
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      642
    6. 32
      635
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      584
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      568
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      533
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      476
    Aihe