Mulla on pian 1½ vuotta täyttävä leijonanharjastytsy joka pissii ihan armotta mun sängylle... Joskus lattiallekin ja tollee.. Se saa olla 24h/vrk vapaana, häkissä sillä on kissanhiekkaa jota se oppi käyttään tosi nopeesti. Kyl se sinne häkkiinkin pissii mut aika usein kun se makoilee mun sängyllä ja muutenkin se pissaa siihen. Se on todella raivostuttavaa! Joten olisiko mitään muuta vaihtoehtoa kuin että mä muutan pinnasänkyyn?!? Kiitos jo etukäteen jos tulis vaikka hyviä vinkkei!
ps. etikkavinkin olen jo kokeillut lattialla, sängyssähän se ei onnistu =)
ps. etikkavinkin olen jo kokeillut lattialla, sängyssähän se ei onnistu =)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ei kania kannata päästää sänkyyn. Kanit pissii kaikelle pehmeelle siinä syy. Ei siihen muu auta ku olla päästämättä sitä sänkyyn. Meilläki kani pissi sänkyyn mutta nykyisin se ei pääse sinne ku meidän valvonnan alla.
mun kani otti myöskin sänkyni vessaksi mutta ratkaisin ongelman sillä että laitoin sängyn päälle muovi jotta sänky ei sotkeentuisi ja sittempä se lopettikin sänkyyn pissimisen. lattialle laitoin sellasen ns. vessalaatikon paikkaan jonne se normaalisti tekisi tarpeensa lattialle...
Kiitos teille molemmille vinkeistä! Sillee vähän hankala valvoo sitä kun se kerran on 24h/vrk vapaana, mutta kiitos tiedosta että kanit pissii pehmeille alustoille...auttaa tulevaisuudessa=) Mulla oli kanssa pressu päiväpeittona, se pissi senkin päälle, ja sit mä kyllästyin koko paskaan kun sit sängyllä ei voi ees istuu ja se oli muutenkin aika hankala.
Mutta kiitos näistä, lisää vinkkejä otetaan toki ilolla vastaan!
Mullakin on 1wee kani ja tekee joskus samaa,ehkä se merkkaisi reviiriään?tai yleensä kanit tekevät tarpeensa pehmaisiin/imukykyisiin paikkoihin..esim.sänky,sohvat ja peitot.mun kani teki tarpeensa sohvalle ja se oli nahkaa.
Minusta tuo 24h/vrk vapaata on vähän liikaa!
Eihän kukaan voi vahtia kania kokoajan,sehän saa melskata ja sotkea koko kämpän.Kani varmasti pissii ja jyrsii minkä ehtii..aika huoleton olet jos kanillasi on noin vapaat "kädet"
Minä en uskalla pitää kaniani yhtään ilman valvontaa vapaana,olen nimittäin huomannut..
kun silmä välttää;puree mattoja,johtoja,repii verhoja,menee ahtaisiin paikkoihin..missä mahdollisimman paljon johtoja.Joskus aikoinaan kun mulla oli poikakaneja,ne villiintyi täysin ja hyppivät kusasten samalla seinille!!