Meidän akvaariossa on havaisttu punaista levän näköistä juttua se tuli niinku tyhjästä sinne akvaan vaan ''leijaili''
Mitä teen ?
kiitti
punaista levää(kö)
5
761
Vastaukset
- RRR
Tarviis nyt tietää muutamia juttuja.
-Altaan koko
-Lämpötila
-Kalasto
-Vesiarvot
-Suodatin-merkki,malli
-Valaistus-Montako tuntia päällä ja minkälainen /putket montako?- Johkuz
Altaan koko on 60litraa
lämpötila on 26astetta
tällähtkellä kalasto on pieni (1 neontetra, 2 mustatetraa, 1 piikkisilmä, 1 partamonni, 1 leopardi monninen tai vastaava, ja yksi leväparpi.
Joku kauppias on sen meille myynyt joskus ja nyt olen katsonut että tarvitsisi isomman altaan.
vesiarvoja en valitettavasti tiedä, kun meillä ei ole testejä.
valaistus on päällä yleensä aamu 9 ilta 10-11 valo on akvaarion loistputki 15w.
suodatin on jotain 6 vuotta vanha sisäsuodatin, mutta sisukset, eli ne massat kyllä on vaihdettu välillä. - Johkuz
Johkuz kirjoitti:
Altaan koko on 60litraa
lämpötila on 26astetta
tällähtkellä kalasto on pieni (1 neontetra, 2 mustatetraa, 1 piikkisilmä, 1 partamonni, 1 leopardi monninen tai vastaava, ja yksi leväparpi.
Joku kauppias on sen meille myynyt joskus ja nyt olen katsonut että tarvitsisi isomman altaan.
vesiarvoja en valitettavasti tiedä, kun meillä ei ole testejä.
valaistus on päällä yleensä aamu 9 ilta 10-11 valo on akvaarion loistputki 15w.
suodatin on jotain 6 vuotta vanha sisäsuodatin, mutta sisukset, eli ne massat kyllä on vaihdettu välillä.Eksyin hydorin sivuille. Ja katsoin, että suodattimien staili on kutakuinkin samanlainen kuin niillä ja nyt kun kävin kattomassa suodattimesta niin siinä näkyy hyvin haalealla se hydorin Y
- Pandanen
... netistä etsiä levä aiheisia sivustoja tai piipahda vaikka kirjastossa ja etsi sieltä akvaariokirjoja joissa on asiaa levästä. Yleensä niissä on myös kuvia joita voisit vertailla oman altaasi mahdolliseen levään. Jos yhtäläisyyksiä kirjojen kuviin löytyy, luepa mistä se ongelma mahdollisesti on tullut ja millä sitä voi lähteä tuhoamaan. Niin ja tietysti altaan vallitsevista vesiarvoista kannattaa olla selvillä.
- fish KING
google on ihmeellinen asia, jos ei oo ihan varma käytännön toimista .. http://kapsi.fi/~skare/akvaario/punaleva.html .. aikaa meni alle minuutti. hauskaa pääsiäistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 585080
Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata
Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai544582Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi
Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas1224529Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?
Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san2961737- 911412
- 811378
- 2281328
- 3151039
- 199950
Pääsit koskettamaan
Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.50850