Meidän akvaariossa on havaisttu punaista levän näköistä juttua se tuli niinku tyhjästä sinne akvaan vaan ''leijaili''
Mitä teen ?
kiitti
punaista levää(kö)
5
770
Vastaukset
- RRR
Tarviis nyt tietää muutamia juttuja.
-Altaan koko
-Lämpötila
-Kalasto
-Vesiarvot
-Suodatin-merkki,malli
-Valaistus-Montako tuntia päällä ja minkälainen /putket montako?- Johkuz
Altaan koko on 60litraa
lämpötila on 26astetta
tällähtkellä kalasto on pieni (1 neontetra, 2 mustatetraa, 1 piikkisilmä, 1 partamonni, 1 leopardi monninen tai vastaava, ja yksi leväparpi.
Joku kauppias on sen meille myynyt joskus ja nyt olen katsonut että tarvitsisi isomman altaan.
vesiarvoja en valitettavasti tiedä, kun meillä ei ole testejä.
valaistus on päällä yleensä aamu 9 ilta 10-11 valo on akvaarion loistputki 15w.
suodatin on jotain 6 vuotta vanha sisäsuodatin, mutta sisukset, eli ne massat kyllä on vaihdettu välillä. - Johkuz
Johkuz kirjoitti:
Altaan koko on 60litraa
lämpötila on 26astetta
tällähtkellä kalasto on pieni (1 neontetra, 2 mustatetraa, 1 piikkisilmä, 1 partamonni, 1 leopardi monninen tai vastaava, ja yksi leväparpi.
Joku kauppias on sen meille myynyt joskus ja nyt olen katsonut että tarvitsisi isomman altaan.
vesiarvoja en valitettavasti tiedä, kun meillä ei ole testejä.
valaistus on päällä yleensä aamu 9 ilta 10-11 valo on akvaarion loistputki 15w.
suodatin on jotain 6 vuotta vanha sisäsuodatin, mutta sisukset, eli ne massat kyllä on vaihdettu välillä.Eksyin hydorin sivuille. Ja katsoin, että suodattimien staili on kutakuinkin samanlainen kuin niillä ja nyt kun kävin kattomassa suodattimesta niin siinä näkyy hyvin haalealla se hydorin Y
- Pandanen
... netistä etsiä levä aiheisia sivustoja tai piipahda vaikka kirjastossa ja etsi sieltä akvaariokirjoja joissa on asiaa levästä. Yleensä niissä on myös kuvia joita voisit vertailla oman altaasi mahdolliseen levään. Jos yhtäläisyyksiä kirjojen kuviin löytyy, luepa mistä se ongelma mahdollisesti on tullut ja millä sitä voi lähteä tuhoamaan. Niin ja tietysti altaan vallitsevista vesiarvoista kannattaa olla selvillä.
- fish KING
google on ihmeellinen asia, jos ei oo ihan varma käytännön toimista .. http://kapsi.fi/~skare/akvaario/punaleva.html .. aikaa meni alle minuutti. hauskaa pääsiäistä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin1412817Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.2742487Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?301483Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.351462- 1211192
- 1081143
Uudestisyntyminen ei tapahdu kasteessa
Tässä Apostolien tekojen kohdassa näemme, että Filippus julisti hoviherralle ensin evankeliumia ja kuulusteli sitten tar2041043Ryöstö Punkaharjulla
Punkaharjun k-market ryöstetty tänään keskellä päivää, ketä lie asialla? Poliiseja ainakin pörrää ympäriisee131032Lasse Lehtonen on yhtä aikaa sairauslomalla ja työmatkalla
Kelan johtaja näyttää vötkyilyn mallia, otti sairaslomaa ja lähti Brysseliin sitten ryyppäämään! 😂 Kelan pääjohtaja La59906Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.305894