Minulla on puutarhajätteille 2-osainen verkkokomposti pihan perällä ja olen keväisin sitä herätellyt talven jälkeen hyvin tuloksin seuraavasti:
Laitan palan hiivaa lämpimään veteen kastelukannuun ja hieman sokeria joukkoon. Toimii käytännössä ihan yhtä hyvin, kun puutarhamyymälässä myytävät kalliit herätteet.
Nokkoset ovat myös käytännöllisiä "lisäravinteita" kompostiin. Nokkoshakkeen päälle lämmintä vettä ja muutaman päivän kuluttua seosta voikin jo lisätä kompostin kerroksiin.
Kompostin herättely…
-nainen-
2
1120
Vastaukset
- herätteenä
laimenna kusi sopivasti, esim potta ämpärilliseen lämmintä vettä, joukkoon voi myös heittää vähän sokeria esim homehtunut hillopurkki. Käsittelyn voi toistaa pitkin kevättä , kusesta tuleva typpi laittaa vauhtia ravinneköyhien lehtien hajoamiseen.
- hyvä tuote.
Minulla on erotteleva, tuulettava Wc. Eli kakat menevät pussiin ja pissat kannuun. Kannun pissat, kun kaataa kompostiin, niin alkaa tapahtua. Tykkäävät eritoten vaimon pissasta, mutta kelpaavat minunkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24745349Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3111240Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy20710873Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369711Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858528Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2236511Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03210Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302239- 371629
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261510