kallistuksen vakaimet pitäisi jossain vaiheessa kuulema vaihtaa, näin ainakin katsastusmies sanoi. Paljonkohan on ihmmiset moisesta "pikkurempasta" pulittaneet. Ei luulisi satasta kalliimpi olevan, mutta ainahan sitä kokee yllätyksiä.
Hyvillä mielin, kun taas meni mondeo helposti läpi katsastuksesta. Hyvä auto, ei voi muuta sanoa.
Hyvillä mielin, kun taas meni mondeo helposti läpi katsastuksesta. Hyvä auto, ei voi muuta sanoa.
Vastaukset 5
Vanhimmat
vakaintahan ei varmasti tarvitse koskaan vaihtaa ellei se napsahda poikki, mitä en ole koskaan kuullut tapahtuneen.
Kyllä sinulla nyt on käsitteet pahasti sekaisin!
oikealta nimeltään?
Ei katsastuksessa ne kallistuksenvakaajan välitangot ole paljon haitanneet oli väljät tai ei...
Mutta vaihtavat pikapikaa tarvikeliikkeidenkin pikahuolloissa, eikä ole hirveän hintaiset.
(Vaihdossa ei muuta ihmeellistä, kuin auton nokan nosto suoraan ettei se kallistuksen vakaaja kampea hanttiin koko ajan, eli piharemontissa hieman hankala).
hankala ole, nostat vaan tunkilla vaikka helmasta ja irroitat vanhan ja sitten kun laitat uuden niin sinne jarrulevyn alle vaikka rengas ja sitten sillä tunkilla säädät korkeuden kohalleen, niin se on siinä kuin sian otsassa!
Itselläni on Mondeo sedan -98, ja vaihdoin siihen juuri "aamujumppana" "koiranluut", tosin TAAKSE. Niissä on yläpäissä kumipuslat, jotka kovettuvat, kuluvat ja irtoavat löystyessään "luusta".
Kyseisiä osia olen kuullut kutsuttavan myös nimillä kallistuksenvaimentimen yhdystanko ja (kuten motonetin kassakuitissa)takavakaajatanko.
Tosi helppo työ itsetehtäväksi. Itse maksoin osista yhteensä 24€, ja vaihtoon meni aikaa n.1h
"Luu" on alapäästä kiinni tukivarressa 15mm mutterilla. Luun litteästä osasta kannattaa pitää kiini esim. keskikokoisella jakarilla, jottei vääntyile mutskua avattaessa.
Yläpäässä on 15mm:n mutteri ja 13mm:n pultinpää.
Tokihan CRC:tä ei kannata säästellä, vaikkeivat nuo kiinnikkeet kovin tiukalla olekkaan. Tässä vaiheessa kannattaa tarkistaa tukivarren pusla, ainakin itselläni oli kuin uusi.
Uutta asentaessa kannattaa alempi mutteri pyöräyttää pari kierrosta kiinni ja sitten ylempi pultti mutteri kiinni niin ettei hölsky muttei kireellekkään. Sitten vaan alamutteri kiinni, niin tukivarsi ja kallistuksen vakaaja asettuvat paikoilleen. Lopuksi kiristys, ei liian tiukalle! Etenkin alamutteriin riittää "kevyellä irvistyksellä" tehty kiristys
(n.35Nm)Itse laitoin vanhat mutterit, mutta ne varmaan kannattaa vaihtaa uusiin "nylokkeihin"
(eivät kuuluneet mukaan)
Tämä tarina on tosi, jos kyseessä on Mondeon takapään "koiranluista
Happy End!!!