Te jotka olette käyneet tai olette matkustamassa Italiaan niin oletteko ottaneet hepatiittirokotetta?
Me ollaan Roomaan menossa viikoksi ja lähinnä pohdin tuota A-hepatiittia että mahtaakohan tartuntariski olla kovinkaan suuri?
Kiitos jo etukäteen vastauksista.
Matkalla Italiaan
reissulle
3
970
Vastaukset
- nainen1974
ko. piikin, koska joudun työni puolesta käymään silloin tällöin itärajan toisella puolella. Lääkäri sanoi silloin, että itään mentäessä se on ehkä hyvä ottaa, mutta Euroopassa matkustaessa ei mitenkään tarpeellinen..
- sitten Roomassa
viikon enkä ottanut HAV-rokotetta. Riski saada se on aikamoisen pieni kuitenkin.
- mutta...
Kannattaahan se hepatiittirokotus ottaa, jos vähänkin matkustelee, minne päin maailmaa tahansa. Sitä tarvitaan jo Virossa.
Mutta, mutta Roomassa elintaso on todella korkea ja siellä saa parempaa ruokaa kuin Suomessa ikinä, ettei nyt muuten tarvitse olla huolissaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948421
- 444127
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021926- 241440
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html371438Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,341169Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121140Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53867Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31842Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29817