Lentävä Hollantilainen- haaksirikkoiset

"Lentävä Hollantilainen - haaksrikkoiset" on Brian Jaquesin kirjoittama kirja ja aloittaa uuden sarjan. Haluaisin tietää onko joku muu lukenut kyseisen kirjan ja onko kirjailija kirjoittanut muita kirjoja yllä mainitun ja "Redwallin tarujen" lisäksi?
Itse ihastuin "haaksirikkoisiin" valtavasti ja tahdon ehdottomasti lukea jatko osan joka on kirjastossamme, nimeä en nyt muista. Onko sarjasta ilmestynyt SUOMEKSI muita osia, taikka edes englanniksi? odottelen uteliaana vastauksianne!
5347
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

samaa asiaa. Itse luin nuo kaksi kirjaa jokunen vuosi sitten, eli ne eivät ehkä olisi enää minun ikäluokalleni kirjoitettuja, mutta ehdottomasti kiinnostavia. Lukisin mieluusti heti ensimmäisen vapaan hetken koittaessa, jos sarjaan on tullut/tulossa uusia kirjoja. Täytyypä kaivella vaikka kirjailijan kotisivuja tms. jos vaikka löytyisi tietoa.

Äänestä
  • Mitä kirjasarjan idea on? En itse ole lukenut, mutta voisin kokeilla. :)

    Äänestä

  • Books kirjoitti:

    Mitä kirjasarjan idea on? En itse ole lukenut, mutta voisin kokeilla. :)

    Redwallin tarut kannattaa lukea! En nyt muista ehkä oikein, mutta olen varmaan lukenut niitä 7 puolitoista vuotta sitten. Silloin kysyin kirjastossa koska sarjan viimeiset osat tulee ja sain vastaukseksi että parin kuukauden päästä. Ei ole näkynyt vieläkään. Luen ensimmäiset kirjat uudestaan ja alan etsiä muista kirjastoista. Myös kaksi haaksirikkoiset/lentävä hollantilaista olen lukenut. Mutta nyt taisin unohtaa mitä edes kysyit...

    Äänestä

Mie oon nyt lukemassa tuota "Haaksirikkoiset"- kirjaa ja kyllä on tylsä kirja, Redwallin tarut on paljon parempia. Lainasin myös Lentävä Hollantilaisen tokan osan "Enkelin käskyn", mutta lukematta taitaa jäädä. Mutta enkuksi on ilmestynyt Lentävän Hollantilaisen kolmas osa, nimi taitaa olla "Voyage of Slaves".

Äänestä
  • Tylsäkö? Minut kirja nappasi heti mukaansa! Sellaset merimieshenkiset on mun makuun =) Ja se loppu on niin ihana, vähän niinkuin redwalleissa: onnellinen mutta samaan aikaan surullinen ja silti jää hyvä mieli =) Kannattaa siis lukea loppuun asti ;) Se on sen arvoista =)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


taizi92 kirjoitti:

"Lentävä Hollantilainen - haaksrikkoiset" on Brian Jaquesin kirjoittama kirja ja aloittaa uuden sarjan. Haluaisin tietää onko joku muu lukenut kyseisen kirjan ja onko kirjailija kirjoittanut muita kirjoja yllä mainitun ja "Redwallin tarujen" lisäksi?
Itse ihastuin "haaksirikkoisiin" valtavasti ja tahdon ehdottomasti lukea jatko osan joka on kirjastossamme, nimeä en nyt muista. Onko sarjasta ilmestynyt SUOMEKSI muita osia, taikka edes englanniksi? odottelen uteliaana vastauksianne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu